برای راه اندازی فروشگاه اینترنتی به چه نیاز داریم ؟

با باز شدن پای فروشگاه های  اینترنتی به حوزه ی خرید و فروش در کشورمان افراد زیادی چشم به در آمد و سود حاصل از این فروشگاه ها دارند، اگر قصد ایجاد یک فروشگاه اینترنتی دارید، به چه نیاز دارید؟

کلیک– وقتی می خواهید یک فروشگاه اینترنتی راه بیندازید باید پاسخگوی سوالات و مسئولیت های زیادی باشید، باید بدانید که چه می کنید و فراموش نکنید بار وظایف خاصی بر دوش شما می افتد. در این مقاله سعی می کنیم نگاهی گذرا به این سوالات و کارهایی که باید انجام دهید بیندازیم.

اولین سوالی  که  به ذهن کسی که می خواهد یک فروشگاه اینترنتی راه بیندازد این است که  هزینه راه اندازی فروشگاه اینترنتی چقدر است ؟

در جواب باید گفت که به طور کلی نمی توان به این پرسش پاسخ داد چون  موارد مهمی در این هزینه سهم دارند . فرض کنید که شما یک لوازم  فروش ماهیگیری دارید، حال می خواهید یک فروشگاه اینترنتی برای این موضوع بسازید، به چیز زیادی نیاز نخواهید داشت شما فقط باید یک سایت فروشگاه ساز مثل پرستا شاپ یا اوپن کارت با یک پوسته ی مناسب برای آن تدارک ببینید ولی اگر می خواهید یک فروشگاه اینترنتی بزرگ بزنید قضیه روی دیگری به شما نشان خواهد داد، و در ینجاست که شما باید برنامه ریزی و اهداف خود را مشخص کنید. در اینجا به نمونه سوال ها و روندی که شما در طی ساخت یک فروشگاه اینترنتی با آن روبه رو خواهید بود را شرح می دهیم.

۱-  چه هدفی از راه اندازی فروشگاه اینترنتی دارید؟

این سوال گسترده تر از چیزی است که به نظر می رسد اگر می خواهید یک فروشگاه اینترنتی راه بیندازید، باید بدانید که در فروشگاه شما چه محصولی می خواهد فروخته شود؟ مشتریان شما چه کسانی  خواهند بود ، آیا اصلا امکان فروش این محصولات از طریق وب سایت به صورت آنلاین وجود دارد،  اگر بخواهید شروع کنیدرقیبان شما چه شرکت هایی هستند ؟

چگونه فروشگاه اینترنتی بسازیم

شما نمی توانید یک فروشگاه عرضه ی محصولات غذایی خام داشته باشید و به محدوده دقت نکیند، چون این مواد فاسد شدنی هستند پس شما باید برای این فروش محدوده تعیین کنید، ولی در مقابل یک فروشگاه لوازم منزل یا آشپزخانه می تواند محصولاتش را به تمام نقاط کشور عرضه نماید.
ارزیابی  موارد بالا باعث کاهش  هزینه ، صرفه جویی در زمان و صرفه جویی در هزینه طراحی فروشگاه اینترنتی شما می شود.

۲- اطلاعات فنی شما  از سایت و دنیای اینترنت در چه حدی می باشد ؟

اگر شخصا می خواهید فروشگاه اینترنتی راه بیندازید باید اطلاعات فنی خوبی در مورد زبان های برنامه نویسی، تجارت الکترونیک، سئو، روند سئو، کلمات کلیدی، نحوه ی عرضه و تقاضای اینترنتی داشته باشید، اینکه بخواهید فروشگاه اینترنتی خود را با چه زبانی بنویسید هم مهم است معمولا برای راه اندازی یک فروشگاه اینترنتی حرفه ای نیاز به یکسری اطلاعات فنی دارید .

برای اینکه اهمیت این موضوع را بدانید تصور کنید که اگر سایت شما بر اثر ضعف برنامه نویسی پیغام خطا  به مشتری بدهد یا سرور شما دچار کراش شود چه فاجعه ای رخ می دهد، اگر خودتان هم از زبان برنامه برنامه نویسی سررشته ای ندارید پس باید یک تیم مجرب و متخصص را بر روی این کار بگمارید.

۳- هزینه ی ساخت سایت فروشگاهی چقدر است؟

شرکت های زیادی در زمینه ی برنامه نویسی فعالیت می کنند، هزینه ی ساخت یک سایت فروشگاهی از ۶ میلیون تا ۳۰ میلیون تومان بسته به امکانات و سابقه ی کاری آن شرکت می باشد.

هزینه ی ساخت یک فروشگاه اینترنتی چقدر است

ولی این هزینه بیشتر مخصوص سایت های فروشگاهی است که از پایه برنامه نویسی می شوند، قیمت سایت های آماده مانند اوپن کارت و وردپرس و پرستاشاپ کمتر از میزان گفته شده می باشد.

تمام اینها بسته به این است که شما چقدر سرمایه دارید، در مسیر رسیدن به هدفتان هر ریال هم مهم است و باید درست و به جا از آن استفاده گردد.
۴- چگونه سایت را پر کنیم؟

باید به موارد زیر آگاهی داشته باشید و آن ها را انجام دهید

۱-بازاریابی فروش اینترنتی ( از قبیل معرفی محصولات در شبکه های اینترنتی، بک لینک و تبلیغات)

۲- محصول نویسی ( توضیحات کافی و وافی در مورد محصولات و اجناس عرضه شده)

۳- تولید محتوای وبلاگ و فروشگاه
۴- رعایت موازین سئو

اگر بخواهید از طریق سئو به سود برسید زمانی که برای راه اندازی باید در نظر گرفت ، بین ۱ تا ۳ سال است .
به هزینه  های جاری که گفته شد این مبالغ را نیز اضافه کنید، مبلغ ثابت هاست (فضای نگهداری وب سایت) هم اضافه می شود که این مبلغ هم نسبت به ورودی همزمان کاربران (تعداد بازدید کنندگان در یک لحظه) + داخل یا خارج ایران + نوع سرور (اشتراکی ، مجازی ، اختصاصی) متغیر است . از ۲۰ هزار تومان تا ۲ میلیون تومان به صورت ماهیانه
در آخر به شما توصیه می کنیم که علاوه بر تمام موارد گفته شده از مطالعه و مشاوره با افراد مجرب و صادق بهره بگیرید، معمولا با به وجود آمدن بازار گرم فروشگاه اینترنتی و فروش چشمگیر آن افراد سودجویی نیز خواستار بهره گیری از این آب گل آلود هستند و از نبود اطلاعات کافی  و دانش درست اشخاصی که با سرمایه شان می خواهند فروشگاه اینترنتی راه اندازی کنند استفاده می کنند ، برای رسیدن به هدفتان به سه صفت دیگر نیز نیاز دارید: صبر ، تخصص و پشتکار .

چگونه یک فروشگاه اینترنتی بسازیم
اگر مطالعه ی خود را بالا ببرید و در کنارش این صفات را نیز در خود پرورش دهید امکان ندارد به نتیجه ی دلخواه خود نرسید . پس بی درنگ شروع کنید

 یک دیدگاه

علی محمد پیرهادی

ممنونم واقعا بهم کمک کرد و امید داد من میخوام یه سایت فروش صنایع دستی راه بندازم بنظرتون موفق می شم؟؟