چگونه نشانگر ماوس را به وسیله کیبورد حرکت دهیم؟

رسانه کلیک – مواقعی پیش می آید که به صورت موقت ماوس در دسترس شما نیست، در این هنگام شما می توانید از راهکاری دیگر با استفاده از صفحه کلید به انجام امور خود بپردازید و نشانگر ماوس در دسکتاپ را با صفحه کلید کنترل نمایید.

معمولا کمتر کسی از یک ویژگی با نام Mouse Keys در ویندوز آگاه است، در توضیح این ویژگی باید گفت  که شما با به کارگیری این عمل این امکان  به شما  داده می شود که  با کلید های اعداد در صفحه کلید نشانگر ماوس خود را کنترل کرده,  بر روی آیتم ها کلیک و یا دوتا کلیک کنید و یا آیتم ها را انتخاب کرده و آن ها را با کشیدن جابجا نمایید.

اکنون مراحل چگونگی فعال کردن  قابلیت  Mouse Keys را برای شما توضیح می دهیم تا بتوانید با استفاده از کلید های اعداد یا به عبارتی numeric keypad به کنترل نشانگر ماوس پرداخته و از آن ها به عنوان ماوس استفاده نمایید.
در ابتدا  به این مورد هم توجه داشته باشید که شما برای استفاده از قابلیت Mouse Keys صفحه کلید شما باید دارای numeric keypad ( کلیدهای اعداد در سمت راست صفحه کلید ) باشد و شما باید trackpad و یا ماوس خود را ( اگر به سیستم متصل است ) غیر فعال کرده باشید .

شما می توانید ویژگی Mouse Keys را در ویندوز ۱۰ با استفاده از قسمت PC Settings فعال نمایید . اگر چه بسیاری از تنظیمات Mouse Keys در داخل Control Panel وجود دارد . در نتیجه می توانید این ویژگی را در PC Settings فعال کرده و تنظیمات آن را در Control Panel انجام دهید . طریقه فعال کردن و تنظیمات Mouse Keys با استفاده از Control Panel در ویندوز ۷ , ۸  و ۱۰ مشابه است .

۱- گزینه start را در صفحه دسکتاپ ویندوز  انتخاب کنید شما همچنین می توانید با فشردن کلید ویندوز در صفحه کلید نیز این گزینه را انتخاب نمایید و سپس عبارت ease of access را جستجو نمایید . در قسمت پایینی Best match عبارت و گزینه Ease of Access Center را انتخاب نمایید. اگر از ویندوز ۸ و یا ۱۰ استفاده می نمایید گزینه Ease of Access mouse settings را انتخاب نکنید زیرا با انتخاب این گزینه صفحه Ease of Access در قسمت PC Settings باز می شود که دارای گزینه های تنظیم کمتری است .
چگونه نشانگر ماوس را به وسیله کیبورد حرکت دهیم؟ 1
۲-در پنجره Ease of Access Center در قسمت Control Panel بر روی گزینه Make the mouse easier to use در زیر قسمت Explore all settings کلیک نمایید.

چگونه نشانگر ماوس را به وسیله کیبورد حرکت دهیم؟ 2

۳-اگر می خواهید که فقط Mouse Keys را با تنظیمات پیش فرض فعال کنید شما فقط باید تیک گزینه Turn on Mouse Keys  را در زیر قسمت Control the Mouse with the Keyboard بزنید . دراین جا چون قصد داریم به تنظیمات Mouse Keys بپردازیم در نتیجه بر روی گزینه Set up Mouse Keys کلیک نمایید .
نکته : بنا به یکسری دلایل نامعلوم اگر شما تیک گزینه Turn on Mouse Keys را بزنید و سپس بر روی گزینه Set up Mouse Keys کلیک کنید شما باید بعدا مجدد آن را در صفحه Set up Mouse Keys فعال نمایید .

چگونه نشانگر ماوس را به وسیله کیبورد حرکت دهیم؟ 3

۴-در صفحه Set up Mouse Keys تیک گزینه Turn on Mouse Keys را بزنید تا این ویژگی فعال شود.

چگونه نشانگر ماوس را به وسیله کیبورد حرکت دهیم؟ 4

۵-اگر خواهان این هستید که این ویژگی را به صورت سریع و با استفاده از یک shortcut صفحه کلید فعال نمایید , تیک گزینه Turn on Mouse Keys with left ALT + left SHIFT + NUM LOCK را نیز بزنید و آن را به حالت انتخاب شده در بیاورید . اگر شما خواهان نمایش یک اعلان هشدار در زمان استفاده از shortcut برای فعال کردن ویژگی Mouse Keys هستید , تیک گزینه Display a warning message when turning a setting on را نیز بزنید و آن را به حالت انتخاب شده در بیاورید . شما همچنین می توانید با زدن تیک گزینه Make a sound when turning a setting on or off در زمان فعال و یا غیر فعال شدن این ویژگی صدایی را نیز بشنوید .

چگونه نشانگر ماوس را به وسیله کیبورد حرکت دهیم؟ 5

۵-اگر شما گزینه میانبر صفحه کلید یا به عبارتی keyboard shortcut و گزینه اعلان هشدار را فعال کرده باشید شما یک کادر محاوره ای همانند تصویر زیر را در زمان استفاده از میانبر مشاهده خواهید کرد . بر روی گزینه Yes کلیک نمایید تا ویژگی Mouse Keys فعال شود و یا گزینه No را انتخاب نمایید تا این ویژگی همچنان به صورت غیر فعال باقی بماند . برای استفاده از میانبر برای غیر فعال کردن این ویژگی شما باید کلید های میانبر را دو و یا سه مرتبه فشار دهید .

چگونه نشانگر ماوس را به وسیله کیبورد حرکت دهیم؟ 6

۶-اگر تصمیم گرفتید که دیگر نیازی به فعال بودن میانبر صفحه کلید ندارید بر روی گزینه Go to the Ease of Access Center to disable the keyboard shortcut در کادر محاوره ای کلیک نمایید . کادر محاوره ای بسته خواهد شد و صفحه تنظیمات Mouse Keys در قسمت Control Panel مربوط به Ease of Access Center نمایش داده می شود ( همانند مراحل اولیه ) و شما می توانید keyboard shortcut را از آنجا غیر فعال نمایید .
قسمت Pointer speed به شما اجازه می دهد تا سرعت حرکت نشانگر ماوس در صفحه نمایش را تنظیم نمایید .

چگونه نشانگر ماوس را به وسیله کیبورد حرکت دهیم؟ 7

۷-زمانی که Num Lock شما فعال است و ویژگی Mouse Keys نیز به صورت فعال باشد دیگر نمی توانید با قسمت Num Lock برای تایپ اعداد استفاده نمایید و باید از اعداد بالای حروف صفحه کلید استفاده نمایید .اگر استفاده زیادی از قسمت Num Lock صفحه کلید ندارید می توانید با فعال کردن این ویژگی در صورت لزوم از آن به عنوان ماوس استفاده نمایید . برای این کار گزینه On را در زیر قسمت Use Mouse Keys when NUM LOCK is انتخاب نمایید . این نکته را هم توجه داشته باشید که با فعال کردن این گزینه دیگر نمی توانید از numeric keypad برای تایپ اعداد استفاده نمایید . اگرچه انتخاب این گزینه باعث می شد که شما بتوانید با فعال و یا غیر فعال کردن NUM LOCK  شما ویژگی Mouse Keys را نیز فعال و یا غیر فعال نمایید . ویژگی Mouse Keys فقط زمانی کار می کند که Num Lock شما به حالت روشن و یا به عبارت دیگر On باشد .

چگونه نشانگر ماوس را به وسیله کیبورد حرکت دهیم؟ 8

اگر شما همچنین می خواهید  که بتوانید به سادگی تشخیص دهید که آیا این ویژگی فعال و یا غیر فعال است تیک گزینه Display the Mouse Keys icon on the taskbar را نیز بزنید تا در زمان فعال بودن این ویژگی آیکون آن نیز در قسمت taskbar به نمایش در بیاید .

۸-زمانی که تنظیمات مربوط به Mouse Keys را انجام دادید بر روی گزینه ok کلیک نمایید .

چگونه نشانگر ماوس را به وسیله کیبورد حرکت دهیم؟9

۹-سپس پنچره Control Panel را ببندید .

چگونه نشانگر ماوس را به وسیله کیبورد حرکت دهیم؟10

اکنون ویژگی Mouse Keys فعال است و شما می توانید بر اساس دستور العمل زیر از صفحه کلید خود برای کنترل نشانگر ماوس استفاده نمایید .

چگونه نشانگر ماوس را به وسیله کیبورد حرکت دهیم؟ 11

1 نظر
  1. حسین می گوید

    ممنون از سایت خوبتون

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

من با این شرایط موافق هستم .