رونمایی از نسخه ۲٫۱ پورت HDMI در CES 2017

خصوصیات نسخه جدید HDMI یعنی نسخه ۲٫۱ به تازگی اعلام شده است و در کنفرانس Q2 2017 نیز از آن رونمایی خواهد شد. در ادامه شما را با خصوصیات جدید این نسخه از HDMI آشنا خواهیم کرد و به سوالاتی در مورد آن پاسخ خواهیم داد.

به گزارش کلیک، جزییات نسخه جدید کابل HDMI یعنی نسخه ۲٫۱ به تازگی در کنفرانسی اعلام شد. این نسخه قادر است که محتوای ۸K را با نرخ رفرش ۶۰ هرتز و محتوای ۴K را با نرخ رفرش ۱۲۰ هرتز اجرا کند. البته این فقط بخشی از قابلیت های این نسخه جدید از پورت HDMI است.

این نسخه از پورت HDMI دارای فناوری Dynamic HDR است که باعث می شود کنتراست بین تاریک ترین و روشن ترین نقاط تاریک به میزان زیادی افزایش پیدا کند. یکی از ویژگی های دیگر نسخه جدید HDMI این است که می تواند در یک حالت بازی به نام Game Mode VRR، محتوا را با نرخ رفرش های متفاوت در تلویزیون اجرا کند؛ به عنوان مثال نسخه جدید کنسول ایکس باکس مایکروسافت یعنی Scorpio از HDMI 2.1 پشتیبانی می کند. کابل جدید ۴۸G نیز پهنا باندی برابر با ۴۸ گیگابیت بر ثانیه برای استفاده از HDMI 2.1 که در آن انتقال اطلاعات به صورت فشرده انجام نمی شود، فراهم می کند.

مدیر انجمن HDMI اذعان کرد: “نسخه جدید عرضه شده از HDMI دارای ویژگی های پیشرفته ای است که تجربه استفاده کاربران از سیستم های سرگرمی خانگی را بهتر می کند و می تواند تغییر بزرگی در وسایل صوتی و تصویری ایجاد کند. این نسخه از HDMI در نمایشگاه Q2 2017 رونمایی خواهد شد. در ادامه ویژگی های جدیدترین نسخه HDMI را بیان خواهیم کرد و در پایان نیز به سوالاتی در مورد آن پاسخ خواهیم داد.”

ویژگی ها

همانطور که قبلا گفتیم که این نسخه جدید از وضوح هایی بالاتر و نرخ رفرش های سریع تر نیز پشتیبانی می کند که شامل پشتیبانی از  وضوح ۴K با نرخ رفرش ۱۲۰ هرتز و وضوح ۸K با نرخ رفرش ۶۰ هرتز می شود.

این نسخه از HDMI از فناوری HDR نیز پشتیبانی می کند که باعث می شود جزییات، عمق، کنتراست و محدوده رنگ تصویر، صحنه به صحنه یا حتی فریم به فریم، کاملا محسوس باشد و تجربه فوق العاده ای را در اختیار کاربر قرار می دهد.

کابل ۴۸G، پهنا باندی برابر با ۴۸ گیگابیت برای HDMI 2.1 برای انتقال اطلاعات به صورت غیر فشرده فراهم می کند که امکان پخش محتوای ۸K به وسیله پورت HDMI 2.1 را فراهم می کند. در ضمن این کابل از قابلیت سازگاری عقب رو نیز برخوردار است و می توانید از آن در وسایلی که مجهز به نسخه های قدیمی تر HDMI هستند، نیز استفاده کنید.

ویژگی eARC (انتقال صدا تنها با یک کابل HDMI به سینمای خانواده یا ساندبار) از مهمترین فناوری های صوتی مانند object base Audio پشتیبانی می کند و امکان کنترل پیشرفته امواج صوتی مانند تشخیص خودکار صدا را فراهم می کند.

حالت بازی VRR نیز نرخ رفرش را متغیر می کند که باعث می شوند یک پردازنده گرافیکی سه بعدی تصویر را همان لحظه که رندر می شود، نمایش دهد و به این صورت، گیم پلی روانتر و بهتری را در اختیار کاربر قرار می دهد. در ادامه به سوالاتی در زمینه HDMI 2.1 پاسخ خواهیم داد.

این نسخه از HDMI چه وضوح هایی را با چه تعداد فریم در ثانیه پشتیبانی می کند؟

  • ۴K 50/60
  • ۴K 100/120
  • ۵K 50/60
  • ۵K 100/120
  • ۸K 50/60
  • ۸K 100/120
  • ۱۰K 50/60
  • ۱۰K 100/120

نسخه HDMI 2.1 از چه خصوصیاتی که مرتبط با رنگ است، پشتیبانی می کند؟

این نسخه از HDMI از رنگ های ۱۰، ۱۲ و ۱۶ بیتی پشتیبانی می کند.

کابل ۴۸G

آیا برای استفاده از HDMI 2.1، استفاده از کابل ۴۸G لازم است؟

این کابل بهترین پهنا باند را برای جدیدترین نسخه از HDMI فراهم می کند و کیفیت صدا و تصویر را به میزان بسیار زیادی افزایش می دهد.

آیا کابل های HDMI که در حال حاضر در بازار موجود هستند، از خصوصیات HDMI 2.1 برخوردار هستند؟

کابل های HDMI مجهز به کانال اترنت (کابل هایی که امکان اتصال وسیله به اینترنت را فراهم می کند) از ویژگی های بسیار زیادی برخوردار هستند؛ اما در صورتی که می خواهید از تمام امکانات پورت HDMI بهره مند شوید، می توانید از کابل HDMI 2.1 استفاده کنید.

کابل ۴۸G با چه نوع پورت های HDMI سازگار است؟

این کابل با پورت های HDMI نوع A، C و D سازگار است.

آیا این کابل مجهز به کانال اترنت است؟

بله این کابل نیز همانند کابل HDMI دارای کانال اترنت است.

آیا می توان از این کابل برای اتصال به وسایل مجهز به پورت HDMI که در حال حاضر در بازار موجود هستند، استفاده کرد؟

بله این کابل از قابلیت سازگاری عقب رو برخوردار است و می توانید از آن برای اتصال به وسایلی که دارای پورت HDMI هستند، استفاده کنید.

فناوری Dynamic HDR

آیا برای استفاده از فناوری Dynamic HDR وجود کابل ۴۸G لازم است؟

خیر لازم نیست؛ اما برای تماشای محتوای ۸K وجود آن لازم است.

آیا از طریق آپدیت فرمور وسایل، می توان از این ویژگی استفاده کرد؟

سازندگان تلویزیون و وسایل صوتی و تصویری در حال انجام اقداماتی برای دستیابی به این هدف هستند.

فناوری eARC

آیا کابل های HDMI از این ویژگی برخودار هستند؟

کابل HDMI با کانال اترنت و کابل ۴۸G از این ویژگی صوتی برخوردار هستند.

آیا استفاده از این ویژگی با استفاده از آپدیت فرمور امکان پذیر است؟

این کار بستگی به اقدامات و سیاست های شرکت سازنده دارد.

حالت بازی VRR

آیا برای استفاده از این حالت، استفاده از کابل ۲٫۱ HDMI جدید لازم است؟

خیر

آیا این ویژگی در هنگام پخش محتوای ۴K با نرخ رفرش ۱۲۰ هرتز و ویدویوی ۸K با نرخ رفرش ۶۰ هرتز، قابل استفاده است؟

بله؛ اما برای استفاده از این ویژگی در محتواهایی با وضوح بالا، وجود کابل ۴۸G ضروری است.

این حالت برای کنسول ها قابل استفاده است یا در کامپیوتر هم می توان از آن استفاده کرد؟

این ویژگی در هر دو پلتفرم قابل استفاده است.

آیا این ویژگی باعث خواهد شد که اتصال کامپیوترها بازی به تلویزیون ها و مانیتورهای مجهز به پورت HDMI بیشتر شود؟

هدف این ویژگی، افزایش استفاده از پورت HDMI برای این کار است. اگر چه در حال حاضر نیز پورت HDMI برای اتصال کامپیوترها و کنسول به نمایشگرها مورد استفاده قرار می گیرد؛ اما این ویژگی باعث افزایش استفاده از این پورت برای این کار می شود.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.