بررسی دو بازی مسابقه ای Gran Turismo Sport و Forza Motorsport 7

سال ۲۰۱۷ بی‌شک یکی از بهترین سال‌ها برای علاقمندان بازی‌های مسابقه‌ای خواهد بود، چرا که دو عنوان محبوب Gran Turismo Sport و Forza Motorsport 7 معرفی خواهند شد.

امسال قرار است، سری جدید از بازی‌های Gran Turismo و Forza Motorsport منتشر شوند. کدام یک از آن‌ها نسبت به دیگری برتر است؟

اگر شما از هواداران بازی‌های مسابقه‌ای پر‌هزینه هستید، خبر خوب این است که سری‌های جدیدی از دو فرانچایز بزرگ بازی‌های مسابقه‌ای در دوازده ماه آینده منتشر خواهند شد و به نظر می‌رسد هر دو آن‌ها به دلایل متفاوت، می‌توانند جزو برندگان باشند.

اگر‌‌چه تاریخ شروع ساخت بازی هنوز به طور رسمی اعلام نشده است، اما بعد از دیدار و ملاقات Thomas Jackermeier مدیر شرکت Fanatec (شرکت فعال در تولید فرمان بازی) با شرکت Turn 10 (سازنده بازی) و بحث در مورد پشتیبانی از فرمان بازی این شرکت در هر دو نسخه Xbox ONE و PC شروع توسعه و ساخت بازی از نوامبر ۲۰۱۶ تایید شد. این خبر بسیار شگفت‌انگیز بود، به هر حال بازی‌های سری Forza Motorsport از سال ۲۰۰۵ تا‌کنون به طور منظم ومرتب و بدون هیچ تاخیری منتشر شده‌اند.

Forza Motorsport 6

قطعا نسخه‌ای که امسال منتشر خواهد شد، انتظار‌ات را بر‌‌آورده خواهد کرد. این سومین فورزا از نسل جدید Motorsport است و با شمارش سری‌های هاریزون، پنجمین بازی فورزا محسوب می‌شود و این بدین معنی است که شرکت سازنده بازی (Turn 10) تجربه بسیاری در این زمینه کسب کرده است.

نه تنها این بازی، بلکه Forza Motorsport 6 پلتفرم قابل توجهی را ارائه می‌کند. از ویژگی‌های بازی می‌توان به تعداد بیشتر از ۴۶۰ خودرو و ۲۶ مسیر (با حدود ۱۰۰ تفاوت) اشاره کرد که تصور می‌کنیم بسیار منصفانه است اگر همین بازی به سری جدید پورت شود.

با این حال شک و شبهه‌ای در مورد گنجاندن وسایل نقلیه Volkswagen وجود دارد. برند معروف آلمانی در بازی Forza Horizon 3 غایب بود و در حال حاضر به یقین نمی‌توان گفت مایکروسافت و شرکت Turn 10 قادر به باز‌گردانی لایسنس VW به فورزا موتور‌اسپورت ۷ خواهند بود یا نه. برایان اکبرگ طی اظهاراتی رسمی اعلام کرده بود: «طبیعتا بسیاری از هواداران VW انتظار دیدن وسایل نقلیه مورد علاقه خود را دارند و اعلام این خبر خوشایند ما نیست و امیدواریم در آینده بتوانیم VW را به سری فورزا باز‌گردانیم» و ممکن است بازگشت خودرو‌هایی مانند Golf GTI و Beetle را به سری فورزا شاهد باشیم.

رانندگی در آب و هوای مرطوب و بارانی در Forza Motorsport 6 معرفی شده بود که همراه با مسابقه‌ در شب، چالش لذت‌بخشی را برای بازی‌بازان فراهم کرده است. یکی از مواردی که نا‌رضایتی برخی هواداران را به دنبال داشت نبود شرایط پویا و داینامیک در بازی بود که ممکن است به احتمال زیاد این ویژگی را در Forza Motorsport 7 ببینیم. دیگر بازی‌های مسابقه‌ای شرایط متغیر را دارند و سری فورزا هاریزون هم ویژگی روشنایی متغیر را دارد و احتمالا این‌بار ویژگی‌های شرایط جوی پویا و روشنایی متغیر را خواهیم دید. توانایی رانندگی در شب تا روز و در مسیر معروف Le Mans قطعا می‌تواند یک ویژگی بسیار عالی باشد. افزودن موارد بیشتری از ویژگی‌های واقع‌گرایی، به سری فورزا کمک خواهد کرد که تجربه مسابقه‌ای خود را بیشتر و بهتر تکامل دهد.

رانندگی در آب و هوای بارانی Forza Motorsport 6

چیز دیگری که مشتاق به دیدن آن هستیم، مسابقات Rallycross است. بازی Forza Motorsport 6 به خوبی انواع سطوح مختلف را نشان می‌دهد. در این بازی چند سطح مخلوط با خاک و مسیر‌های آسفالته را می‌بینیم. در حال حاضر، بازی تعداد بسیاری خودرو مناسب دور‌های Rallycross را در خود جای داده که با چند ویژگی اضافی دیگر می‌تواند گونه جدیدی از مسابقات را برای این سری‌ها معرفی کند. با این حال فکر می‌کنیم، احتمالا جذابیت آن برای مخاطبان و هواداران گسترده فورزا بیشتر باشد و قرار دادن سبک جدیدی از مسابقات در بازی‌ای که تمرکز اصلی آن بر مسیر‌های آسفالته بوده، بسیار دشوار خواهد بود.

سال گذشته در بازی فورزا هاریزون ۳ تعدادی آپشن با قابلیت تغییر خودرو‌ها به تند‌رو و مسابقه‌ای، صخره‌نورد و خودرو‌های شکاری و سریع‌السیر معرفی شد. بازی با خودرو‌هایی که تغییرات مختلف روی آن‌ها صورت گرفته بسیار لذت‌بخش است و اگر شانس مسابقه دادن با آن‌ها به ویژه با خودرو‌های غیر معمول‌تر را داشته باشیم، بسیار عالی خواهد شد و لازم است علاوه بر گزینه‌های معمول سفارشی‌سازی خودرو، موارد بیشتری افزوده شود.

در فورزا 7 بایستی چالش های جدیدی معرفی شود

ما فکر می‌کنیم بزرگ‌ترین چالش بالقوه‌ Forza Motorsport 7 بیش از حد آشنا بودن آن است، یعنی بسیار شبیه به فورزا ۶ است و برای اینکه بتواند نگاه‌ها را به خود حفظ کند بایستی ویژگی‌های جدیدی را به حالت حرفه‌ای بیاورد و دنباله‌ای صرف از فورزا ۶ نباشد. ما واقعا از دیدن بخش Showcase events لذت بردیم و مایل به دیدن موارد بیشتری از این دست هستیم. آن‌ها مهارت‌های رانندگی شما را با چالش‌هایی مانند پیشی گرفتن از حریفان در زمان اختصاص داده شده، رانندگی با خودروی آپگرید نشده و برخورد با اهداف تعیین شده در مسیر، می‌سنجند. با ویژگی‌های جدیدی که در فورزا ۷ شاهد آن خواهیم بود، این بازی یکی از بزرگ‌ترین عناوین سری فورزا خواهد بود حتی بزرگ‌تر از Forza Motorsport 4 که در آن تعداد ۵۰۰ خودرو و ۲۶ مسیر مختلف گنجانده شده بود. بی‌شک آپشن‌هایی مانند Photo Mode، سفارشی‌سازی تزئینات بدنه خودرو، بخش حراجی‌ها، لیگ‌ها و حالت‌های سبقت‌گیری به بازی کمک می‌کند که از لحاظ ابعاد و گستردگی درجات بالایی را ثبت کند.

در بازی Gran Turismo Sport حالت Photo Mode جدیدی معرفی شده

در مقام مقایسه، بازی Gran Turismo Sport بسیار ساده‌تر است و اولین نسل جدید برای سری Gran Turismo محسوب می‌شود. شرکت سازنده بازی (Polyphony) این بازی را بدون استفاده از المان‌های سری‌های قبلی به طور خاص برای PS4 ساخته است. Kazunori Yamauchi رئیس شرکت Polyphony در نمایشگاه اخیر E3 گفته بود: «شما می‌توانید Gran Turismo 1-6 را به عنوان نسل اول Gran Turismo در نظر بگیرید. در واقع می‌توانید از این عنوان به دلیل بکار رفتن سطحی از فن‌آوری و نو‌آوری (Gran Turismo Sport) به عنوان نسل جدید یاد کنید.» از آنجا که اساسا این یک عنوان جدید است، تعداد خودرو‌ها و مسیر‌ها در مقایسه با سری‌های قبلی این بازی نسبتا کم است. حدود ۱۴۰ خودرو و ۱۹ مسیر با ۲۷ تفاوت وجود خواهد داشت که قابل مقایسه با اولین بازی‌های سری Gran Turismo است، که همان تعداد خودرو اما با تعداد ۱۱ مسیر و ۲۲ تفاوت در آن‌ها گنجانده شده بود. برخی از هواداران ممکن است به خاطر کم بودن تعداد خودرو‌ها و مسیر‌ها ناراضی باشند، اما خبر خوب این است که بر خلاف کمیت، بیشتر روی کیفیت تمرکز شده و همه خودرو‌های بازی بسیار ویژه هستند یعنی هر دو نمای داخلی و بیرونی خودرو دارای جزئیات و ظرایف بسیار دقیقی است که آن‌را بیشتر واقع‌گرایانه نشان می‌دهد.

مدل سازی نمای داخلی خودرو در Gran Turismo Sport بسیار نفیس است

یکی از ویژگی‌های جالب توجه بازی، مسابقات با مجوز FIA (فدراسیون بین المللی اتومبیل‌رانی) است. مسابقات قهرمانی آنلاین به ایونت‌های GT Academy شبیه هست که بازی‌بازان می‌توانند در یک سری از مسابقات با یکدیگر به رقابت پرداخته که به صورت آنلاین از eSport در سراسر جهان پخش می‌شود. از ویژگی‌های خوب بازی استفاده بازی‌بازان از Gran Turismo Sport به عنوان یک ابزار آموزشی برای یاد‌گیری قوانین و مقررات مسابقه خواهد بود که مسابقات FIA را کمی بیشتر از GT Academy قابل دستیابی می‌سازد. بازی‌بازان در برخی از مناطق با استفاده از حالت آموزشی بازی و رسیدن به اهداف مورد نیاز می‌توانند گواهینامه واقعی رانندگی FIA را به دست آورند. برای آن دسته از بازی‌بازان که علاقه چندانی به رقابت‌های بخش چند‌نفره ندارند، Gran Turismo Sport در بخش تک‌نفره و آفلاین بازی، ۱۱۷ ایونت را در campaign mode خواهد گنجاند. البته هنوز مشخص نیست که این ۱۱۷ ایونت فقط مسابقات معمولی خواهند بود یا اینکه چالش‌های رانندگی غیر‌معمول هم به مانند بازی‌های پیشین Gran Turismo در بازی وجود خواهد داشت یا نه، ما حدس می‌زنیم با توجه به افزایش برنامه آموزشی بازی، ایونت‌های نا‌متعارف هم در بازی خواهد بود.

دستیابی به گواهینامه رانندگی FIA در Gran Turismo Sport امکان پذیر خواهد شد.

ویژگی دیگر بازی یک photo mode بسیار جامع به نام Scenes است که بازی‌باز را قادر می‌سازد تا موقعیت خودرو‌ها را در بیش از ۱۰۰۰ مکان مختلف که شامل وضوح و اطلاعات مکانی است، مشخص کند و همچنین یک بخش طراحی و تزئین بدنه خودرو وجود دارد که طراحی‌های سفارشی‌سازی شده را می‌توان به صورت آنلاین با بقیه کاربران به اشتراک گذاشت. این ویژگی بسیار شبیه آن چیزی است که سری‌های فورزا موتور‌اسپورت برای چندین سال است، ارائه می‌دهد و از اینکه در نهایت Gran Turismo هم از این ویژگی استفاده کرد، بسیار خوشحالیم. بازی بسیار امیدوار کننده به نظر می‌رسد و دمویی که در نمایشگاه اخیر E3 بازی کرده بودیم، عالی بود و به نوعی یک گام رو به جلو برای سری Gran Turismo محسوب می‌شود، نه تنها یک گام بزرگ است بلکه قطعا پیشرفتی است که می‌تواند دیده و احساس شود.

در حال حاضر هیچ کدام از بازی‌ها تاریخ انتشار‌شان مشخص نیست، گر‌چه تاریخ انتشار Forza Motorsport 7 به احتمال بسیار در پاییز ۲۰۱۷ خواهد بود. Gran Turismo Sport هم برای انتشار در نوامبر سال گذشته (۲۰۱۶) برنامه‌ریزی شده بود اما تاخیر خورد و Polyphony حالا می‌تواند بیشتر روی آن کار کند و احتمالا تا قبل از تابستان ۲۰۱۷ منتشر شود.

حقیقتا Forza Motorsport 7 از لحاظ تعداد خودرو‌ها و مسیر‌ها بازی Gran Turismo Sport را شکست خواهد داد، البته  GT Sport هم ویژگی‌های منحصر به فردی دارد که قابل مقایسه با فورزا ۷ نیست.بدون دیدگاه