بازنشستگی کارت های اعتباری با ظهور فناوری جدید تشخیص چهره در چین

پروژه ای در چین در حال بررسی است که در این پروژه از الگو های تصویری و صورت برای رمز و شناسه کاربری استفاده می شود و دیگر نیازی نیست که کاربران در شرایط مختلف اطلاعات خود و یا کارت های اعتباری خود را همراه داشته باشند.

کلیک-دیگر نیازی نیست بلیت و یا کارت اعتباری خود را در سفر همراه خود داشته باشید! شاید این جمله از نظر شما خنده دار باشد و یا شاید حتی شبیه به یک شوخی باشد ولی واقعیت دارد. کمپانی تکنولوژی چینی Baidu شروع به آزمایش طرحی کرده است که در این طرح از شناسه ای استفاده کرده است که همیشه همراه همه انسان ها است و آن صورت افراد است. در شهر Wuzhen در چین این پروژه به صورت آزمایشی در حال بررسی است و تا به حال در چند مرکز به اجرا درآمده است. در واقع شهر Wuzhen یک شهر تاریخی بسیار بزرگ است که هر ساله تعداد بسیار زیادی توریست از این ناحیه بازدید می کنند و این موضوع نشان می دهد که این موضوع در زمینه های گسترده ای امتحان شده است.

در واقع این موضوع نشان می دهد که تکنولوژی چگونه به سمت راحت تر کردن کار انسان ها رفته است و باید ابعاد مختلف این طرح در نظر گرفته شود تا بتوان به نتیجه ای کامل رسید.

برای توضیح روند کار این پروژه می توان از مثال بسیار ساده ای استفاده کرد. فرض کنید توریستی به یک هتل و یا مرکز تفریحی مراجعه کرده است، در ابتدای درب ورودی تبلتی قرار دارد که این تبلت صورت و چهره فرد مورد نظر را اسکن می کند و این اسکن در ۰٫۶ ثانیه انجام می شود و احتمال خطا در این دستگاه بسیار کم است و به احتمال بسیار زیاد یعنی ۹۹٫۷۷ درصد این شناسایی درست از آب در می آید.

استفاده از صورت به جای آی دی کاربری

شما همیشه صورت خود را همراه خود دارید و نیازی نیست که وسیله اضافی همراه خود داشته باشید، فقط و فقط صورت شما است که به عنوان شناسه شما مورد استفاده قرار می گیرد.

استفاده از سنسور های بایومتریک عنبیه چشم مسئله جدیدی نیست و هم چنین سال ها است که حتی در گوشی های هوشمند نیز از این سنسورها و سنسورهای اثرانگشت استفاده می شود ولی باید به این موضوع نیز اشاره کرد که سنسور های بایومتریک چشمی و سنسور های اثرانگشت دارای درصد خطای بسیار بالایی هستند و این سنسور ها از نظر امنیتی از امنیت بسیار پایینی برخوردار هستند.

باید به این نکته نیز اشاره کرد که Baidu اولین کمپانی نیست که در زمینه حسگر های شناسایی صورت فعالیت کرده است، قبل از این کمپانی مایکروسافت در سرفیس تبلت خود از این ویژگی استفاده کرده بود.

در آمریکا نیز مشابه این تکنولوژی دیده شده است که در سیستم تاکسی رانی مورد استفاده قرار گرفته است و کاربران قبل از شروع یک روز کاری باید اطلاعات شخصی خود را از طریق اسکن صورت در سیستم به ثبت برسانند و سپس شروع به فعالیت می کند، این موضوع در بالا بردن امنیت مسافران بسیار مورد استفاده قرار گرفته است.

براساس اظهارات سخنگوی این پروژه، این سیستم در حال فراگیر شدن در ژاپن و چین است و در صورت بازخورد مثبت این تکنولوژی تا آخر سال ۲۰۱۷ فراگیر خواهد شد و گسترش چشمگیری خواهد داشت.

استفاده از صورت به جای آی دی کاربری

این پروژه جنبه های بسیار گسترده ای دارد و در بسیاری از زمینه ها می توان از سنسور های شناسایی چهره استفاده کرد، البته این تکنولوژی ابتدا باید در ابعاد کوچک امتحان خود را پس بدهد تا در جمعیت بزرگ مورد استفاده قرار بگیرد.بدون دیدگاه