با فناوری جدید گوگل تا ۷۵ درصد در مصرف دیتای موبایل خود صرفه جویی کنید

اخیرا شرکت گوگل فناوری را جهت فشرده سازی تصاویر ارائه داده است که این قابلیت را دارد تا تصاویر HD را فشرده سازی کرده و به بدین وسیله تا ۷۵ درصد در پهنای باند صرفه جویی کند.

به گزارش کلیک، شرکت GOOGL که یکی از شرکت های زیر مجموعه کمپانی بزرگ گوگل محسوب می شود و در زمینه هوش مصنوعی فعالیت می نماید در حال کار بر روی کاهش مصرف داده با استفاده از فناوری فشرده سازی تصاویر، که RAISR نامیده می شود، است. هدف از این کار صرفه جویی در ترافیک اینترنت کاربران است تا آن ها بتوانند تصاویر با کیفیت بالا را با مصرف مقداری کمتری از دیتای اینترنت خود مشاهده کنند.

این شانس را باید مدیون فناوری RAISR بود که به شما اجازه می دهد تا بدون این که لطمه ای به کیفیت تصویر وارد شد تا ۷۵ درصد در دیتای موبایل شما صرفه جویی شود. فناوری RAISR عکس ها را جمع آوری کرده و مورد تجزیه و تحلیل قرار می دهد. سپس با استفاده از پیکسل هایی که در عکس اصلی موجود است یک کپی از آن ها به وجود می آورد. با این وجود در طول این فرایند کیفیت تصویر به هیچ هنوان افت نخواهد کرد.

google

RAISR که یک فناوری جدید یادگیری ماشین (machine learning) به حساب می آید برای اولین بار در ماه نوامبر توسط گوگل رونمایی شد و هم اکنون توسط بخش تصاویر گوگل پلاس در دستگاه های اندرویدی مورد استفاده قرار می گیرد. در واقع الگوریتم RAISR این امکان را در اختیار گوگل پلاس قرار می دهد تا تصاویر HD را با حجم کم و وضوح تصویر بالا در اختیار کاربران خود قرار دهد.

فناوری RAISR مطمئنا بسیار مورد استقبال قرار می گیرد. چون طبیعتا همه ما دوست داریم تا تصاویر با کیفیت را با مصرف دیتای کمتر دریافت نماییم. اما پرسش اینجا است که واقعا چند نفر از ما از گوگل پلاس استفاده می کنیم؟ بنابراین با رسیدن این سوال به ذهن، از گوگل انتظار می رود تا به زودی این شرکت از این فناوری در سایر اپلیکیشن های خود نیز استفاده نماید. نکته دیگری که در این جا وجود دارد این است که گوگل تنها شرکتی نیست که سعی دارد با استفاده از روش های مختلف مصرف دیتا را کاهش دهد. در این میان حتی توئیتر نیز در حال کار بر روی چنین روش هایی است. در ماه ژوئن توئیتر مالکیت یک استارتاپ هوش مصنوعی به نام Magic Pony را در دست گرفت که از الگوریتم مشابه ای استفاده می کند. البته الگوریتم این استارتاپ بر روی ویدیوها نیز به کار می رود.

گوگل طی نوشته ای در بلاگ خود این چنین در مورد فناوری RAISR توضیح می دهد:

این فناوری میزان دیتای مصرفی برای هر عکس را تا ۷۵ درصد کاهش می دهد. در حال حاضر این فناوری بر روی بیش از یک بیلیون عکس در هفته به کار می رود. با انجام این کار میزان پهنای باند مصرفی کاربر تا حدود یک سوم کاهش می یابد.

گوگل با استفاده از فناوری RAISR که هر هفته بر روی بیش از یک بیلیون عکس تاثیر می گذارد بسیار خود را در معرض دید رسانه ها قرار داده است. هم چنین گوگل اعلام کرد که در هفته های آتی از این فناوری به صورت فراگیرتر استفاده خواهد نمود. از طرفی هنوز به طور واضح مشخص نیست که آیا گوگل از این فناوری در مرورگر کروم استفاده خواهد کرد یا خیر. اگر چنین شود مسلما این موضوع کمک فوق العاده بالایی به کاربرانی خواهد کرد که به طور ثابت از دیتای موبایل خود استفاده می نمایند.بدون دیدگاه