با بدترین رمزهای عبور در تاریخ آشنا شوید

طبق بررسی های انجام شده رمزهای عبور سال ۲۰۱۶ جز بدترین رمزهایی هستند که تاکنون در دنیای فناوری مورد استفاده قرار گرفتند.

به گزارش کلیک، به نظر می رسد که متاسفانه این روزها کاربران چندان به میزان سطح امنیت رمزعبور خود توجهی ندارند. بسیاری از ما به جای آن که به میزان امنیت رمزعبور خود توجه کنیم، راحت ترین راه را برای انتخاب یک رمزعبور انتخاب می کنیم. رمزی که ساده باشد و به آسانی بتوان آن را به خاطر سپرد. این گونه رمزها معمولا رشته ای از کارکترها یا حروف هستند که بر روی صفحه کلید دیده می شوند. مانند “۱۲۳۴۵۶۷” یا “qwertyu”.

اگرچه حفظ کردن چنین رمزهای عبوری کار ساده ای است اما از طرفی، دیگر نیز نیازی نیست که هکرها به هیچ عنوان خود را به دردسر بیندازند و از تکنیک های پیچیده برای دستیابی به رمزعبور استفاده کنند. در واقع آن ها می توانند تنها با چند بار حدس زدن و آزمون و خطا به رمزعبور حساب کاربری آنلاین ما دست بیابند.

شرکت ها و وب سایت های آنلاین به سرعت در حال استفاده از روش های امنیتی بهتری برای کاربران خود هستند. در حال حاضر بیشتر آن ها یا از کاربران درخواست می کنند یا به اجبار از آنان می خواهند تا از روش احراز هویت ۲ مرحله ای استفاده نمایند که در واقع یک شماره موبایل را به حساب کاربری شما وصل می کنند. هم چنین برخی از آن ها به هیچ وجه اجازه استفاده از رمزهای عبور ساده و آسان، مشابه آن چیزی را که در جدول زیر می بینید، نخواهند داد.

password

اما همان طور که تعداد زیادی به این موضوع توجه می کنند، بسیاری از سایت ها و کاربران نیز وجود دارند که به این موضوع اهمیت نمی دهند. با این حساب می توان به این نتیجه رسید که در صورت بروز هر گونه مشکلی یا نفوذی از طرف هکرها در درجه اول همین دسته از افراد و سایت های سهل انگار هستند که مقصر شناخته می شوند.

وب سایت Keeper Security هر ساله لیستی با عنوان رمزهای عبور متداول منتشر می کند. اما هنوز این لیست برای سال ۲۰۱۷ منتشر نشده است.

محققین این شرکت امنیتی با ناامیدی دریافتند که هنوز متداول ترین (آسان ترین) رمزهای عبور که برای حفاظت از حساب های کاربری ما استفاده می شوند به هیچ عنوان تغییری نکرده اند و رمز “۱۲۳۴۵۶” هنوز به عنوان پرکاربردترین رمز مورد استفاده قرار می گیرد.

این شرکت این اطلاعات را از طریق بررسی و تحقیق بر روی ۱۰ میلیون رمزعبور بدست آورد. البته به گفته این شرکت این رمزهای عبور از طریق نفوذ هکرها به سرورهای سایت های بزرگی چون یاهو بدست آمده بودند و در فضای اینترنت در دسترس عموم قرار داشتند که این شرکت نیز برای پژوهش خود از آن ها استفاده نمود.

Keeper Security به این نتیجه رسید که تقریبا ۱۷ درصد کاربران اصرار دارند تا از “۱۲۳۴۵۶” به عنوان رمزعبور خود استفاده کنند. که البته رمزهای “۱۲۳۴۵۶۷۸۹” و “qwerty” نیز  متاسفانه در رده های بعدی قرار دارند.

هم چنین باید گفت که از مجموع ۱۰ نمونه از پرکاربردترین رمزهای عبور که در جدول بالا مشاهده می کنید ۴ نمونه از آن ها تنها از ۶ کارکتر یا کمتر تشکیل شده اند. بی تردید مقصر اصلی در رخ دادن چنین اتفاقاتی اپراتورها و  مدیران وب سایت ها هستند و به طور متوسط می توان گفت که هکرها با گذشت تنها چند ثانیه می توانند به راحتی به چنین حساب های کاربری که از لحاظ امنیتی در پایین تر سطح قرار دارند، دست پیدا کنند.

البته در میان رمزهای عبور اشاره شده یک استثنا وجود دارد که آن پسورد “۱۸atcskd2w” است که در جدول رده بندی “رمزهای عبور متداول” رتبه ۱۵ را به خود اختصاص داده است. طبق بررسی های Graham Cluley که یک پژوهشگر در زمینه مسایل امنیتی است این حساب های کاربری توسط ربات هایی ایجاد می شوند که با هدف انتشار اسپم در فروم های (انجمن) آنلاین فعالیت می کنند.

Darren Guccione، مدیرعامل و بنیانگذار Keeper Security، می گوید: ما می توانیم اشتباهات کاربران را به هر اندازه که می خواهیم نقد کنیم تا از رمزهای عبور قوی استفاده نمایند. اما باید گفت که مسئولیت اصلی این موضوع بر دوش مدیران وب سایت ها می باشد. بسیاری از آن ها حتی ساده ترین اصول در ساختن یک رمزپیچیده را به کاربر ارائه نمی دهند. اگرچه این کار اصلا سخت به نظر نمی رسد ولی طبق لیستی که مشاهده می کنید کاملا واضح است که هنوز بسیاری از این مالکین سایت ها به این مسئله اهمیت نمی دهند.

او هم چنین افزود: اگر چه بسیاری از کاربران از خطرات جانبی این موضوع آگاه هستند اما با این وجود تعداد از آن ها هیچ گاه قصد ندارد تا مقداری زمان برای حفاظت از حساب های کاربری خود صرف کنند. بنابراین این وظیفه مدیران IT و اپراتورهای وب سایت ها است تا با سخت گیری های خود کاربران را مجبور به انجام این کار کنند.

 بدون دیدگاه