نگاهی به اجرای طرح ترابردپذیری سیم کارت

طرح ترابردپذیری سیم کارت های اپراتورهای مختلف مدتی است که در کشور اجرایی شده. این طرح پر و سروصدا به کاربران اجازه می دهد تا بدون تغییر شماره موبایل، اپراتور مورد نظر خود را تغییر و انتخاب کنند. تاکنون اجرای این طرح مشکلاتی را به همراه داشته که در این مقاله به بررسی آنها می پردازیم.

کلیک – تغییر اپراتور بدون تغییر شماره تلفن سال‌های سال است که در اغلب کشور ها انجام می شود و مثل همیشه کشور ما از آخرین کشور هایی است که به فکر انجام این تغییر افتاده است. این طرح تا کنون بارها و بارها به تعویق افتاده اما مدتی است سرانجام اجرایی شده. اجرایی که طبق صحبت های حسین فلاح جوشقانی؛ معاون سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، دارای میزان موفقیت ۵۵ درصدی است.

در ماه‌های ابتدایی اجرای ترابردپذیری شماره تلفن همراه اشکالاتی وجود داشت که با برگزاری جلسات مداوم کنترل پروژه با حضور نمایندگان اپراتورها، پیمانکار و ناظر، عملکرد سامانه بررسی شد و با نظارت سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی و پایش مداوم پروژه‌ی ترابردپذیری توسط رگولاتوری، اشکالات موجود در طرح مذکور شناسایی، پیگیری و رفع شده‌اند.

  • گیج شدن کاربران

اولین مشکلی که به نظر کاربران خواهد آمد، تغییر عادات تشخیص شماره ما ایرانیان است. ما ایرانی ها عادت داریم که شماره ها مختلف شرکت ها را شناسایی کنیم و اپراتورهای مختلف را با شماره های آنها بشناسیم. در نظر بگیرید که تعرفه تماس شما از یک خط ایرانسلی به یک خط ایرانسلی دیگر، درون شبکه محسوب می شود اما با ترابرد سیم کارت به اپراتوری دیگر، هزینه تماس افزایش خواهد داشت، بدون اینکه شما از این تغییر سیم کارت با خبر شده باشید. البته راه هایی برای حل این مشکل پیشنهاد و اجرایی شده است اما بدون شک اطلاع رسانی ها کافی نیست.

  • پایان خط های چند میلیونی؟

هرچند در سال‌های اخیر با ورود اپراتورهای مختلف از قیمت های نجومی سیم کارت های همراه اول کاسته شده، اما همچنان این سیم کارت ها با قیمت های عجیب و غریب از طرف شرکت و کاربران خرید فروش می شود. با ترابرد خطوط دیگر اپراتور ها عملا با گذر زمان، اتصال پیش شماره و اپراتور از بین خواهد رفت در نتیجه شاهد بی ارزشی پیش شماره های خاص از نظر کلاس اجتماعی خواهیم بود.

  • شارژی که پرید

دقت داشته باشید پس از تغییر اپراتور، تمامی اعتبار موجود در حساب، صفر خواهد شد، موضوعی که شاید در نگاه اول به چشم نیاید اما درامدی نادرست برای شرکت ها به حساب می آید. این تغییر نیز به دلیل عدم اطلاع رسانی دقیق ممکن است مشکلاتی را به همراه داشته باشد.

  • هزینه

هزینه ترابرد پذیری نیز از روزهای اول این طرح کاهش یافته و به مبلغ ۵ هزار تومان رسیده است که مبلغی مناسب و منطقی به نظر می رسد. بیشتر مراحل ترابرد آنلاین انجام می شود و البته از طرف شرکت های مختلف امکان تغییر آفلاین نیز در نظر گرفته شده است.

به نظر می رسد چه اپراتور های قدیمی تر راضی باشند چه نباشند، طرح ترابردپذیری اجرایی شده است و حالا می توان به راحتی یا حداقل با کمترین تلاش، اپراتور مورد نظر را انتخاب و تغییر داد. با اجرای این طرح، فروش سیم کارت های شرکت ها کاهش خواهد یافت و لازم نیست هرکدام از ما ۳ سیم کارت را با خود حمل کنیم. البته مدت زمان چند روزه و خاموش شدن خط در طول این مدت ، از مشکلاتی است که باید به آن رسیدگی شود.



بدون دیدگاه