سخت ترین بافت بدن انسان سرانجام ساخته شد

تولید بافت های بدن در چند سال اخیر به عنوان یک هدف اصلی برای دانشمندان و محققان در حوزه پزشکی است. در این بافت های مصنوعی سعی می شود تا از مواد مختلف برای ساخت بافت هایی که بتواند به عنوان جایگزین مورد استفاده قرار گیرند استفاده شوند. اخیراً دانشمندان دانشگاه  نیو سوت والس  توانسته اند نوعی بافت هوشمند تولید کنند که می تواند به عنوان جایگزینی برای بافت های بسیار سخت بدن انسان مثل استخوان ها و یا مفاصل بین استخوان ها که باید از استحکام کافی در برابر فشارها برخوردار باشند، استفاده شود.

به گزارش کلیک، دانشمندان برای اولین بار بافت هوشمندی را تولید کرده اند که می تواند شبیه به بافت های خاص بدن انسان عمل کند. این بافت periosteum نام دارد. محققان امیدوارند این بافت بتواند به عنوان هر گونه بافت سفت و سخت برای مثال به عنوان جایگزینی برای استفاده در بافت های مفصلی مورد استفاده قرار گیرند.

بافت Periosteum در واقع بخشی از اعضای بدن است که تمام سطح استخوان های بدن به غیر از مفاصل را پوشانده است. این بافت طبیعی بدن دارای قابلیت ها و خصوصیت های خاصی است مه به نوبه خود منحصر به فرد هستند. همچنین این بافت در توانمندی و استحکام استخوان ها بسیار مؤثر است و به نحوی هوشمند عمل می کند.

تیم تحقیقاتی دانشگاه نیو سوت والس  یا UNSW استرالیا با استفاده از تصاویر سه بعدی توانسته اند معماری این بافت بدن را بررسی کرده و پس از شبیه سازی اجزا و ترکیبات اصلی نمونه های اولیه این بافت هوشمند را تولید کنند. بر اساس آن چه اعضای این تیم تحقیقاتی در خصوص تولید این بافت هوشمند تاکنون منتشر کرده اند استفاده از نرم افزارهای کامپیوتری برای طراحی بسیار مفید و کارگشا بوده است.

روش ساخت این بافت هوشمند از ترکیب کلاژن و الاستین که هر دو برای بافت های بیولوژیکی بسیار مؤثر و مفید هستند، استفاده شده است که البته مشکلاتی بر سر راه این روند وجود داشته است.

بر اساس گفته مدیر این تیم تحقیقاتی استفاده هم زمان از کلاژن و الاستین است زیرا این دو عنصر اصلی بسیار کوچک هستند و استفاده از آن ها در بافت بسیار سخت است. به همین دلیل به جای استفاده از الاستین از مواد الاستیکی و ابریشمی که بتواند به عنوان جایگزینی برای الاستین و کلاژن استفاده شده است. نتیجه استفاده از این دو ماده جایگزین تولید نوعی بافت هوشمند بوده است که قابلیت تحمل فشار و آسیب را دارد.

تیم تحقیقاتی UNSW در خصوص این پروژه گفته است که استفاده از مدل سازی کامپیوتری و شبیه سازی اجزا می تواند برای ساخت موارد بیشتر با ترکیباتی کاملاً متفاوت کارگشا باشد.

مثلاً برخی از دانشمندان بر این عقیده اند که می توان از تیتانیوم برای ساخت نوعی بافت نازک و مستحکم ساخت  که می تواند به عنوان یک کمر بند لاستیکی فولادی مورد استفاده قرار گیرد.

اما نکته جالب توجه این است که از همین روش می توان بافت هایی تولید کرد که استفاده از آن ها به عنوان جایگزین بافت های بدن همان طور که گفته شد مورد استفاده قرار گیرند.

هدف بعدی این پروژه و تیم تحقیقاتی تولید بافت های بیولوژیکی است. به خصوص بافت هایی که می تواند به عنوان اعضای بدن انسان مورد استفاده قرار گیرد. حتی می توان بافت هایی تولید کرد که می توان در اسکلت بدن انسان قسمت هایی که مفاصل آن از بین رفته است استفاده شود.

هر چند برای رسیدن به این هدف راه درازی در پیش است اما تولید همین بافت هوشمند بسیار حائز اهمیت است.یک دیدگاه

مراد

این روش با استفاده از این بافت سخت مصنوعی میتونه در دندانپزشکی و ساختن دندان انسان هم مورد استفاده قرار بگیره؟