معرفی جدیدترین فناوری ها برای یافتن آتشنشانان مدفون در حادثه پلاسکو

با اینکه گفته می شود بیش از هر چیز آتش نشان ها برای نجات مردم بر روی ۵ حس خود تکیه می کنند اما اخیرا تحقیقاتی در کالیفرنیا صورت گرفته که می تواند تا حد زیادی به کمک این قشر فداکار بیاید. تکنولوژی هایی که می تواند آتشنشان ها را ردیابی کند.

به گزارش کلیک، سال ها قبل، ۶ آتش‌نشان بعد از اعزام به محل یک سانحه آتش سوزی، جان خود را از دست دادند. آن ها بخشی از گروه ۷۳ شهر ماساچوست بودند که به منظور مهار یک آتش سوزی یک انبار اعزام شدند و بعد از داخل شدن به انبار آتش گرفته، دیگر نتوانستند راه خروجی را پیدا کنند و به دلیل کمبود اکسیژن جان خود را از دست دادند. متاسفانه در روزهای گذشته شاهد حادثه تقریبا مشابهی برای قهرمانان واقعی ایران بودیم که آتش نشانان عزیز این مرز و بوم در زیر آوار ساختمان پلاسکو مدفون شده اند و هنوز راهی برای شناسایی دقیق محل همه آتش نشانان محبوس در زیر آوار پیدا نشده است و همچنان با روش های تقریبا سنتی و به کندی این کار در حال انجام است؛ در ادامه به بررسی چگونگی عملکرد سریع برخی کشورها در اینگونه موارد می پردازیم.

سال هاست که جلوگیری از وقوع حوادث این چنینی، یک چالش بزرگ تکنیکی برای آتشنشانان محسوب می شود. در حال حاضر آتش نشانان در فضای باز می‌ توانند از طریق  GPS، یک دیگر را پیدا کنند و با دستگاه‌ های رادیویی باهم ارتباط داشته باشند. اما زمانی که وارد ساختمان ‌هایی با اسکلت فلزی و یا بتنی می شوند، این تکنولوژی ها دیگر قابل اعتماد و جوابگو نیست.

یک تیم تحقیقاتی در لابراتوار Jet Propulsion ناسا در کالیفرنیا، یک سیستم جدید ردیابی اختراع کرده است که حفظ امنیت آتش نشانان را حین انجام عملیات وارد فاز جدیدی می‌ کند. این سیستم  که “Pointer” نام دارد، در محیط‌ های ارتشی و صنعتی نیز می ‌تواند کاربرد های امنیتی فراوان داشته باشد.

Greg Price ، معاون بخش تکنولوژی امنیت داخلی می ‌گوید:

تا به حال، مسئله ردیابی و پیدا کردن ماموران اعزام شده در مواقع اورژانسی و هنگام رخ دادن حوادث، همیشه در اولویت قرار داشته است. با تکنولوژی پوینتر، ماموران می ‌توانند با امنیت بیشتری انجام وظیفه کنند.

شرح عکس: تکنولوژی پوینتر با استفاده از امواج الکترومغناطیس برد کوتاه می ‌تواند جای آتش‌نشان را روی نقشه و داخل ساختمان حادثه دیده مشخص کند. اندازه و وزن این دستگاه بسیار کم شده و به حدود ۱۱ گرم رسیده است.

 تکنولوژی پوینتر با استفاده از امواج الکترومغناطیس

در ماه سپتامبر، نمایندگان دپارتمان‌های آتش‌‌نشانی در سرتاسر آمریکا در بازدیدی از این لابراتوار، با طرز کار پوینتر آشنا شدند. طبق گفته یکی از نمایندگان، تکنولوژی این محصول بسیار هیجان انگیز و کاربردی است و قطعا در پیدا کردن افراد گم شده داخل ساختمان های دچار فاجعه، بسیار می‌ تواند کمک کننده باشد.

پوینتر هم یک دستاورد تکنولوژیک و هم مکانیکی داشته است. این لابراتوار در حقیقت مسئله ای را که محققان از سال ۱۹۷۰ راهی برای آن کشف نکرده بودند را حل کرده است. بیشتر محققان تا قبل از این بیشتر به روی امواج رادیویی تمرکز داشتند زیرا این امواج قابلیت ارسال انرژی به مسافت‌ های طولانی را دارند و به همین دلیل برای برقراری ارتباط ایده آل هستند. اما استفاده از این تکنولوژی در سازه‌ های فلزی و یا بتنی با محدودیت همراه است. به همین دلیل است که شاید زمانی که وارد یک ساختمان از جنس فلز و یا زیر زمین می ‌شوید، سینگال تلفن همراه خود را از دست می ‌دهید.

شرح عکس: نمایی از نمونه اولیه دستگاه گیرنده پوینتر

نمونه اولیه دستگاه گیرنده پوینتر

اما این دستگاه ردیاب جدید، از میدان‌ های الکترومغناطیس استفاده می ‌کند که محققان به دلیل برد کوتاه، توجه زیادی به آن نکرده ‌اند. این میدان ‌ها، دیوار‌ها را دور می زنند و ماهیت شان با امواج متفاوت است. همچنین می ‌توان با بهینه سازی این میدان‌ ها، آن ها را در اندازه‌ ها و با طول موج ‌های متفاوت انتشار داد.

علاوه بر این، این ردیاب قادر است میدان‌ های شبه استاتیک تولید کند که می ‌تواند اطلاعات جغرافیایی و جهت ها را نشان دهد، فرمانده عملیات می ‌تواند از طریق این وسیله بفهمد که شخص داخل ساختمان ثابت است و یا روی زمین می خزد، صورت وی رو به زمین است و یا بالعکس و غیره.

وزن این دستکاه ۱۱٫۷ گرم است و تیم سازنده بازهم امیدوار هستند که بتواند اندازه و وزن آن را کمتر کند تا وسیله، کاربردی ‌تر عرضه شود و محدودیتی برای افراد به دنبال نداشته باشد.

AUDREY  فرشته نجات آتش نشانان

این آزمایشگاه در پروژه ‌ای دیگر، وسیله‌ ای را معرفی کرد که با استفاده از هوش مصنوعی می ‌تواند اطلاعات، درجه هوا، میزان گاز های موجود در هوا و دیگر عوامل خطرزا را از قبل اعزام تیم آتش نشانان برای آن ها جمع آوری کرده و بفرستد. اسم این دستیار هوشمند  Audrey است و اطلاعات را از طریق استدلال، استخراج و تلفیق دریافت کرده و تحلیل می کند. از این دستگاه می‌ توان در مراکز آتش نشانی، ادارات پلیس و مراکز امدادگری استفاده کرد تا همیشه قبل از ورود انسان ‌ها به مکان ‌های پرخطر، اطلاعات کافی از داخل ساختمان وجود داشته باشد.

علاوه بر این، آدری می ‌تواند تمام یک تیم آتش نشانان را حین انجام ماموریت ردیابی کند و سیگنال ‌های مکان یابی و یا کمک رسانی بفرستد و یا حتی تیم را رهبری کند!

آدری با تکنولوژی اینترنت اشیا کار می ‌کند ( اینترنت اشیا به سیستمی گفته می ‌شود که چندین وسیله و یا سنسور را به طور بی سیم به یکدیگر متصل می‌ کند). به علاوه اگر آتش نشانان مجهز به لباس ‌های سنسور دار باشند، مکان دقیق آن ها قابل ردیابی است. نشان دادن درجه هوا، ارسال تصاویر ماهواره ایی از مکان مورد نظر و قابلیت‌ های بسیار دیگر، از جمله ویژگی‌ های این دستگاه است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.