چطور لینوکس توزیع openSUSE را بر روی ویندور ۱۰  اجرا کنیم؟

زمانی که مایکروسافت، WSL یا همان “زیر سیستم ویندوز برای لینوکس” را به ویندوز  اضافه کرد این امکان ایجاد گردید تا به جز Ubuntu، توزیع های دیگر لینوکس از جمله openSUSE نیز بر روی ویندوز ۱۰ اجرا گردند.

به گزارش کلیک، سال گذشته شرکت مایکروسافت و کنونیکال همکاری خود را در زمینه ساخت زیر سیستم ویندوز برای لینوکس (WSL) آغاز کردند. با استفاده از آن شما می توانستید توزیع Ubuntu و Bash را بر روی ویندوز ۱۰ اجرا کنید. با شروع عرضه به روز رسانی سالانه ویندوز ۱۰ که در ماه آگوست ۲۰۱۶ در دسترس عموم قرار گرفت، همه کاربران این امکان را داشتن تا از Ubuntu و Bash در ویندوز ۱۰ استفاده نمایند. حالا، Hannes Kuhnemund، مدیر ارشد تولید SUSE Linux Enterprise دریافته است که شما می توانید openSUSE Leap 42.2 را نیز بر روی ویندوز ۱۰ اجرا نمایید.

opensuse

این لینوکس، لینوکس اصلی نیست. WSL در واقع یک رابط کاربری برای هسته لینوکس مبتنی بر هسته ویندوز NT شبیه سازی می کند. برای برنامه نویسان این زیر سیستم چندان کافی نیست اما به توسعه دهندگان این توانایی را می دهد تا از ترکیبی از امکانات ویندوز و لینوکس در کنار هم استفاده نمایند.

قبل از این که توضیحات بیشتری در این مورد دهیم بهتر است نظر مدیر ارشد برنامه نویسی مایکروسافت، Rich Tuner را در این مورد بدانید. او می گوید: مراحل آماده سازی WSL هنوز به طور کامل به پایان نرسیده است و هنوز ما راه درازی در پیش داریم تا این که بتوانیم با اطمینان کامل بگوییم که WSL به طور کامل با تعداد بسیار زیادی از ابزارهایی که توسعه دهندگان استفاده می نمایند، سازگار است.

علاوه بر این، Tuner افزود که WSL برای کاربران Shell و برنامه نویسان می باشد. هدف مایکروسافت این نیست که شما برنامه های گرافیکی ویندوز را بتوانید از این طریق اجرا کنید. البته از طرفی باید گفت که نیازی به این برنامه های گرافیکی نیز وجود ندارد.

هشدار: اگر شما مراحل پایین را انجام دهید، SUSE در WSL جایگزین Ubuntu می شود. در واقع با انجام این کار دیگر راه برگشتی نیست و دیگر نمی توانید به حالت قبل بازگردید.

ابتدا وارد محیط ویندوز ۱۰ شوید سپس Developer Mode را روشن کنید. این کار را می توانید از طریق مسیر زیر انجام دهید:

Settings > Update & security > For developers

سپس گزینه Windows features را از منوی استارت جستجو کرده و گزینه Turn Windows features on or off را انتخاب نمایید. از پنجره ظاهر شده و از میان گزینه های موجود گزینه Windows Subsystem for Linux(Beta) را انتخاب نمایید.

بعد از این کار، به منظور نصب Bash باید ابتدا Windows Command Prompt را باز کنید و عبارت “Bash” را تایپ نمایید. سپس از شما خواسته می شود تا با دانلود Ubuntu و قوانین این سرویس موافقت کنید. دانلود این فایل مقداری کمتر از ۱ گیگابایت است. پس از این که فایل Setup را دانلود و نصب کردید، شما خواهید توانست نسخه Ubuntu 14.04 در بستر WSL را اجرا کنید. با ارائه به روز رسانی Creator ویندوز ۱۰ ، هسته لینوکس Ubuntu شما نیز به نسخه ۱۶٫۰۴ ارتقا پیدا می کند.

در مرحله بعد نیاز است که شما یک حساب کاربری non-root ایجاد نمایید. در اولین مرتبه ای که Ubuntu را اجرا می کنید، از شما خواسته می شود تا این کاربر را ایجاد نمایید و یک رمزعبور به آن اختصاص دهید. این حساب کاربری و رمزعبور هیچ ارتباطی با نام کاربری و رمزعبور ویندوز شما ندارد.

هم اکنون شما می توانید Ubuntu و Bash را بر روی WSL اجرا کنید. قبل از این که کار را آغاز نمایید، پیشنهاد می شود که Ubuntu را به جدیدترین نسخه به روز رسانی نمایید. به منظور این کار دستورات زیر را از طریقه Bash shell اجرا کنید:

apt-get update

apt-get upgrade

این دستورات را اجرا نمایید و مطمئن شوید که همه چیز با سیستم Ubuntu جدید شما به خوبی پیش می رود. حالا وقت آن است که SUSE را امتحان کنید.

 کار را با دانلود فضای کاربری  openSUSE Dockerشروع کنید. شما می توانید این کار را با اجرای دستور زیر انجام دهید:

wget -O openSUSE-42.2.tar.xz https://github.com/openSUSE/docker-containers-build/blob/openSUSE-42.2/docker/openSUSE-42.2.tar.xz?raw=true

حالا یک فایل سیستمی ریشه ایجاد کنید و  فضای کاربری openSUSE را با استفاده از دستورات زیر استخراج نمایید. سپس از shell خارج شوید.

 sudo mkdir rootfs $

 sudo tar -C rootfs -Jxf openSUSE-42.2.tar.xz $

 exit $

پس از این کار، cmd یا همان Windows Command Prompt را باز کرده تا از Ubuntu rootf پشتیبان تهیه کنید و SUSE rootfs را باز کنید.

\cd %localappdata%\lxss

rename rootfs rootfs.ubuntu

\.move .\home\<linux_user>\rootfs

SUSE Linux دارای حساب کاربری Ubuntu نخواهد بود. بنابراین نیاز است که شما یک حساب کاربری جدید ایجاد کنید. فعلا، Kühnemund پیشنهاد می کند که فقط از root برای حساب کاربری استفاده کنید. برای این منظور دستور زیر را از cmd اجرا نمایید:

lxrun /setdefaultuser root

پس از انجام مراحل بالا، دفعه بعد که Bash را اجرا کنید، شما با محیط openSUSE Leap 42.2 در بستر WSL روبرو خواهید شد.

Kühnemund هم چنین می گوید که شما می توانید SUSE Linux Enterprise Server (SLES) 12 SP2 را در WSL اجرا نمایید.

اگر با شنیدن این حرف احساس می کنید که می توانید توزیع های دیگر لینوکس را بر روی WSL اجرا کنید، باید بگوییم که حق با شما است. شما می توانید.

هم چنین یک پروژه GitHub وجود دارد به نام WSL-Distribution-Switcher که سعی دارد برای کاربران این امکان را فراهم کند که بین Ubuntu در WSL و سایر توزیع های لینوکس که بر روی Docker Hub منتشر شده اند سوییچ کنند. این توزیع ها شامل CentOS، Fedora و Debian هستند.

در حالی که Ubuntu به عنوان انتخاب اول مایکروسافت برای WSL باقی خواهند ماند اما به زودی شما خواهید توانست که تقریبا هر توزیعی از لینوکس را در بستر WSL اجرا کنید.۲ دیدگاه

hosein

با سلام لطفا طریقه حذف این برنامه از ویندوز ۱۰ را بفرمایید؟ توی قسمت برنامه های نصبی نبود.؟

hosein

این فقط ترمینال اوبونتو هست؟ من که غیر این نبود.