آموزش اینستاگرام

مقایسه عکسبرداری پرتره در گوشی آیفون ۷ پلاس و گوگل پیکسل XL

همراه اول در کلیک

در این مطلب قصد داریم به مقایسه حالت عکسبرداری پرتره در دو گوشی آیفون ۷ پلاس و پیکسل XL گوگل بپردازیم. این حالت در گوشی آیفون ۷ پلاس Portrait mode نام دارد و گوشی پیکسل XL نیز حالت مشابهی تحت عنوان Lens Blur دارد.

کلیک – تردیدی نیست که گوشی های آیفون ۷ و ۷ پلاس یکی از بهترین دوربین ها را دارند و تصاویر با کیفیتی را ثبت می کنند. برخی از پرچمدارهای بزرگ دیگر مانند گوشی های پیکسل و پیکسل Xl گوگل نیز از دوربین بسیار با کیفیتی برخوردار هستند. دوربین هر یک از این گوشی ها نقاط ضعف و قوت خود را دارد. ما در این مطلب قصد نداریم به بررسی کیفیت کلی تصاویر دوربین این گوشی ها بپردازیم، بلکه می خواهیم به صورت اختصاصی به بررسی عملکرد دوربین گوشی های آیفون ۷ پلاس و پیکسل Xl گوگل در حالت عکسبرداری پرتره بپردازیم. در ادامه با ما همراه باشید

همانطور که می دانید دوربین گوشی آیفون ۷ پلاس دوگانه است و لنز دوم دوربین آن لنز تله فوتو است (که برای فوکوس کردن در فواصل دور به کار می رود). این لنز برای عکاسی در حالت پرتره آیفون ۷ پلاس به کار می رود. شاید این موضوع چیز جدیدی برای شما نباشد، اما دوربین آیفون ۷ پلاس می تواند با گرفتن تصاویری با عمق میدان سطحی، تا حدودی همانند دوربین هایی عمل کند که دارای دریچه دیافراگم عریض هستند و به طور اختصاصی برای گرفتن چنین تصاویری  طراحی شده اند. گوشی پیکسل XL گوگل نیز دارای حالت مشابهی برای عکاسی پرتره است که Lens Blur نام دارد.

این دو گوشی برای گرفتن عکس پرتره به صورت کاملا متفاوت عمل می کنند. در گوشی آیفون ۷ پلاس برای گرفتن تصویر پرتره از هر دو لنز استفاده می شود و سوژه مورد نظر باید حداقل ۱۸۰ سانتیمتر با لنز فاصله داشته باشد؛ اما در گوشی پیکسل XL اصلا این چنین نیست و برای گرفتن عکس پرتره باید گوشی را در یک حالت کج مانند قرار دهید و سوژه نیز می تواند کاملا به گوشی شما نزدیک باشد. لازم به ذکر است که در گوشی پیکسل XL هرگز از این حالت به طور اختصاصی برای عکاس پرتره استفاده نمی شود.

تصویر اول

همانطور که در تصاویر بالا می بینید، نمای تصاویر کاملا با هم تفاوت دارد. هر دو عکس از یک مسافت و از یک ارتفاع گرفته شده اند؛ اما در تصویری که توسط آیفون ۷ پلاس گرفته شده است، از زوم ۲X استفاده شده است؛ البته زوم دوربین این گوشی دیجیتالی است و اپتیکال نیست و به همین دلیل کیفیت عکس تا حدودی کاهش پیدا می کند. در تصویری که توسط گوشی پیکسل XL گرفته شده است، نیز عکاس زوم کرده است. اما چرا این دو تصویر اینقدر با هم متفاوت هستند؟ در ادامه دلیل متفاوت بودن تصاویر این دو گوشی تحت شرایط یکسان را با هم بررسی می کنیم.

تصویر گوشی پیکسل XL

در مورد عمق میدان (تصویر بالا) باید گفت که گوشی گوگل عملکرد خوبی در این زمینه ندارد و هر چه عمق میدان بیشتر شود، عملکرد این گوشی هم بدتر می شود. این موضوع در قسمت پشت موهای مدل عکس و درست بالای هر دو شانه او، کاملا مشهود است. با نگاهی به تصویر بالا به خوبی متوجه می شوید که موهای مدل کاملا تار است. اگر به تصویر با دقت نگاه کنید، متوجه می شوید که شاخه هایی که نزدیک کناره های تصویر هستند، کاملا واضح و مشخص هستند، اما تار بودن شاخه های مرکز تصویر کاملا مشهود است.

تصویر گوشی پیکسل XL

اما در مورد افکت بوکه (نحوه پردازش نور در قسمت های خارج از فوکوس تصویر) باید گفت که عملکرد گوشی گوگل در این زمینه خوب است. چنانچه با دقت به تصویر بالا نگاه کنید، متوجه هاله هایی دایره مانند از نور می شوید که باعث زیبایی پس زمینه تصویر شده است؛ اما در تصویر آیفون ۷ پلاس این چنین نیست. در ضمن گوشی پیکسل XL در فوکوس کردن روی سوژه اصلی بهتر عمل کرده است. گوشی آیفون ۷ به دلایلی که توضیح در مورد آن ها در این مطلب نمی گنجد، نمی تواند به صورت مستقیم روی چهره سوژه اصلی عکس فوکوس کند. چنانچه با دقت به تصویر پایین نگاه کنید، متوجه یک خط ناخوشایند شبیه به درز در اطراف دست مدل عکس می شوید.

تصویر گوشی آیفون ۷ پلاس

تصویر دوم

در این تصویر ورق به نفع آیفون ۷ پلاس برگشته است و برتری این گوشی نسبت به پیکسل XL مشهود است. در تصویری که توسط گوشی آیفون ۷ پلاس گرفته شده است، اسنفاده از افکت نمای بسته باعث شده است قسمت پیش زمینه و پس زمینه تصویر به صورت خوبی از یکدیگر جدا شوند؛ اما در تصویر گرفته شده توسط گوشی پیکسل XL، سعی شده است با استفاده از افکت عمق میدان، سوژه اصلی تصویر از پس زمینه آن جدا شود، اما این کار تنها باعث تار شدن تصویر شده است.

تصویر سوم

در این تصویر، تصویر گرفته شده توسط پیکسل XL باز هم کاملا به استانداردهای لازم نزدیک نیست. در نمونه تصویر گرفته شده توسط این گوشی، علی رغم استفاده از حالت HDR+، میزان نوردهی در عکس خیلی کمتر از حد استاندارد است. علاوه بر این علی رغم اینکه قسمت راست تصویر کاملا تار است؛ اما در قسمت فوکوس تصویر قرار گرفته است و موهای مدل تصویر، به دلیل استفاده از الگوریتم نامناسب توسط دوربین، کاملا محو شده است. علاوه بر این، استفاده دوربین پیکسل XL از زاویه عریض تر باعث شده است که خطای پرسپکتیو در کناره های تصویر به وجود آید که در تصاویر پرتره زیاد مرسوم نیست.

تصویر گوشی پیکسل XL

در مقابل در تصویر گرفته شده توسط آیفون ۷ پلاس، پس زمینه تصویر از سوژه اصلی تصویر به خوبی جدا شده است و باعث شده است. تصویر ظاهر خوبی پیدا کند.

تصویر چهارم

تصویر آخر در فضای بسته گرفته شده است. در این تصویر دیگر خبری از پس زمینه های پیچیده و شاخ و برگ نیست و تصویر در سالن ساده یک اداره گرفته شده است. عملکرد گوشی گوگل این بار به اندازه کافی خوب بود. در نمونه تصویر گرفته شده توسط این گوشی، عمق میدان به خوبی ایجاد شده است و پس زمینه تصویر در فاصله دورتری نمایش داده شده است. به دلیل اینکه در این تصویر، عناصر صحنه ساده تر بودند، امکان جدا کردن پس زمینه تصویر از پس زمینه آن توسط نرم افزار به صورتی که قابل قبول باشد، وجود داشت.

در این تصویر، آیفون ۷ پلاس در به تصویر کشیدن موهای پر پشت و مجعد مدل تصویر، بهتر عمل کرده است و دریچه دیافراگم باریک این گوشی موجب شده است تصویر گرفته شده توسط آن نسبت به تصویر دوربین گوشی پیکسل XL، دانه دانه تر به نظر برسد. این موضوع بیانگر این است که دریچه دیافراگم این گوشی کوچک تر از گوشی گوگل است (f/2.8 در مقابل f/2.0)؛ به همین دلیل برای اینکه نوردهی عکس در این گوشی بهتر صورت گیرد، باید میزان ISO را افزایش داد.

در پایان باید گفت با وجود اینکه گوشی پیکسل XL در برخی از زمینه ها عملکرد بهتری داشت (مانند پردازش نور در افکت بوکه)، اما حالت Portrait mode گوشی آیفون ۷ پلاس برای گرفتن تصاویر پرتره نسبت به افکت Lens Blur گوشی پیکسل XL، عملکرد بسیار بهتری داشت. شاید امسال سازندگان گوشی های هوشمند، محدودیت های ایجاد عمق میدان به وسیله نرم افزار را کمتر کنند. اپل نخستین برندی نبود که حالت عکسبرداری پرتره را در پرچمدار خود ایجاد کرد؛ اما بدون شک آن را به بهترین شکل در دوربین آیفون ۷ پلاس ایجاد کرد.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.