نجات دو کودک از سرطان به واسطه فناوری تغییر در سلول های T

دو کودک مبتلا به سرطان خون در حال بهبودی هستند و به لطف یک درمان جدید بیماری آن ها عقب نشینی کرده است. در این درمان که از سلول های T اهداکنندگان سالم استفاده شده است، سرطان در این کودکان ناپدید شده است.

به گزارش کلیک، دو کودک بریتانیایی، اولین بیمارانی هستند که در سال ۲۰۱۵ پس از شیمی درمانی موفق به درمان با این روش شده اند. در حال حاضر پس از دو سال هر دو بیمار از سرطان نجات پیدا کرده اند.

اگر موفقیت های مشابه در آزمایش های آینده دیده شود، این نوع درمان می تواند یک راه ارزان و جهانی برای مبارزه با سرطان باشد که نیازی به سازگاری با انواع بیماران ندارد.

این کاربرد از فناوری نوظهور نمایشی استثنایی از استراتژی های ویرایش ژن برای ردمان با سلول های مهندسی فراهم کرده است. البته این یک تجربه باینی محدود به دو نوزاد است ککه توسط بیمارستان خیابان اورموند بزرگ لندن انجام شده است.

نوزادانی که تحت درمان قرار گرفته اند، در زمان شروع درمان جدید ۱۱ و ۱۶ ماهه بودند که قبلا برای درمان سرطان خون تحت شیمی درمانی قرار گرفته بودند.

 این نوزادان پس از شیمی درمانی بهبودی نیافته بودند و به والدین ایشان گفته شده بود که ممکن است نیاز باشد برای بدترین شرایط آماده شوند. بنابراین هیچ گزینه دیگری برای پزشکان باقی نمانده بود به جز اینکه درمان جدیدی آغاز کنند. این درمان تزریق سلول های T مهندسی ژنتیک است که به عنوان گیرنده آنتی ژن کایمریک یا سلول های CAR-T شناخته می شود. البته سلول ها باید از افراد سالم گرفته شده باشد.

سلول های T یک نوع از سلول های سفید خون هستند که می توانند سلول های آلوده در بدن از جمله سلول های سرطانی را مورد حمله قرار دهند و نابود کنند.

متاسفانه، سلول های T بدن همیشه به پیدا کردن سلول های آلوده و همچنین سلول های سرطانی مشغول نیستند، مخصوصا اگر سلول های آلوده به سرعت مشغول تکثیر و رشد باشند. البته قبلا تلاش هایی برای بهره گیری از سلول های T به طور خاص برای از بین بردن سلول های سرطانی وجود داشته است.

یکی از موفق ترین راه ها این بوده است که پزشکان به بیماران سلول های T خود را تزریق می کردند مهندسی ژنتیکی آن ها و تشکیل یک ارتش تهاجمی تر کمک شایانی برای مبارزه با سلول های آلوده می کرد. ولی همه بیماران سلول های سالم کافی برای این کار را ندارند.

این درمان جدید، به سلول های T بیمار نیاز ندارد و پزشکان به جای انتظار برای مهندسی سلول های بدن خود بیمار، به محض تشخیص سرطان از سلول های T مهندسی ژنتیک استفاده می کنند.

اکنون دانشمندان در موقعیتی فوق العاده نسبت به پنج ماه پیش هستندف ولی این بدان معنا نیست که بیماری درمان شده است. بهترین راه برای درک این موضوع این است که یکی دو سال این آزمایش ها ادامه داشته باشد و نتایج مورد بررسی قرار گیرد.

اما بعد از گذشت یکی دو سال از درمان و نشانه های بهبودی در هر دو کودک می توان فهمید که گام بزرگی در درمان سرطان برداشته شده است و درمان تاکنون کار کرده است.

قابل ذکر است که این درمان بسیار ارزان تر از انواع مشابه استفاده از سلول های T است. کافی است از اهداکنندگان خون دریافت شود و بعد دسته های بزرگی از CAR-T ها ایجاد شود و منجمد شود و در دوزهای مختلف آماده گردد.

مهم است که توجه داشته باشیم که درمان فقط بر روی دو بیمار انجام شده است و نیاز به آزمایش های موفق تر در گروهی بسیار بزرگ تر از بیماران می باشد که در صورت موفقیت این درمان در دسترس همه بیماران در سراسر جهان قرار گیرد.بدون دیدگاه