نقشه‌ای جامع در رابطه با علم ریاضی

در یک تصویر دنیای علم ریاضیات را به صورت خلاصه درک کنید، در تصویری که در این مقاله ارائه شده است و در رابطه با آن بحث می شود نشان می دهد که چگونه در ریاضیات همه چیز با هم در ارتباط است و به هم متصل است.

کلیک-چیزی از ریاضیات دبیرستان و دانشگاه خود به یاد دارید؟ آیا به درس ریاضیات علاقه مند بودید؟ شاید در حال حاضر با ریاضیات سر و کله بزنید و حتی ممکن است کار شما در رابطه با ریاضیات باشد، ولی عده ای هستند که در طول تحصیل با زحمت ریاضی خود را پاس کرده باشند و دیگر علاقه ای نداشته باشند که حتی نگاهی به کتاب خود بیندازند. چیزی از ریاضیات خود به یاد دارید؟ شاید تصویری مبهم از جبر و هندسه و چیزهای دیگر.

در ریاضیات مفاهیم دشواری نیز وجود دارد که شاید درک کردن آن‌ها آسان نباشد، تئوری هایی شبیه به تئوری هرج و مرج یا کائوس (کائوس در اساطیر یونانی نیز هرج و مرج اولیه بوده است) و یا بسیاری از مفاهیم دیگر دشوار بوده اند و شاید درک آن ها به سادگی امکان پذیر نبوده است.

Dominic Walliman شخصی است که در یوتیوب خود تصمیم به انتشار جدولی کرده است که در واقع یک جدول تصویری بسیار ساده است که در آن بسیاری از مسائل دشوار و پیچیده ریاضی به سادگی و در حد یک شکل ارائه شده است و دیگر نیازی به یادگیری مفاهیم دشوار در قالب فرمول و عدد نیست.

بر اساس صحبت هایی که دومینیک ویلی من در ویدئویی که در راستای این تصویر منتشر کرده است، می‌شنویم که او به این نکته اشاره می کند که در دروس آکادمیک، ریاضیات را به صورت یک جزء به ما آموخته اند و هیچ گاه صورت کلی از ریاضی در ذهن یک دانش آموز نقش نبسته است. یادگیری ریاضیات به صورت یک کل جامع می تواند به درک بهتری از مسائل کمک کند.

برای شروع بررسی این جدول می توان از مرکز آن یعنی نقطه قهوه ای رنگ شروع کرد که در واقع این نقطه منشأ شکل گیری اعداد را توضیح می دهد.

نقشه‌ای جامع در رابطه با علم ریاضی

شاید اینجا، مکان مناسبی برای بحث های ریاضی نباشد ولی باید اشاره ای کوچک به جزئیاتی از علم ریاضیات بکنیم: در ریاضیات ما با دو شاخه ریاضی محض و ریاضی کاربردی مواجه هستیم. در واقع در ریاضی کاربردی نوعی پیوند ریاضی با دنیا و مسائل واقعی دیده می شود، در تعریف آکادمیک تر، ریاضی کاربردی سعی دارد تا مبانی نظری ریاضی محض را به مبانی عملی نزدیک تر کند.

ریاضی محض آن بخش از ریاضیات است که فارغ از انگیزه های علمی و کاربردی است و در قرن ۱۸ بسیار رایج بوده است.

در ادامه توضیحات جدول و نقشه مورد نظر باید به این نکته نیز اشاره کرد که برای درک بهتر جدول لازم است تا ویدئو مربوط به این نقشه نیز دیده شود.

در ریاضیات نظریات بسیار زیادی در رابطه با اعداد صحیح، روابط عددی خاص وجود دارد که شما با دیدن این جدول و توضیحاتی که در ویدئو داده می شود می توانید به راحتی و در عرض چند دقیقه به راحتی این مفاهیم را درک و یا مرور کنید. در واقع با درک صحیح این جدول می توانید بسیاری از مشکلات خود در فیزیک و شیمی را برطرف کنید، پیشنهاد می شود که به صفحه یوتیوب Dominic Walliman مراجعه کنید و از نقشه و جدول هایی که در رابطه با علم فیزیک و شیمی نیز ارائه داده است استفاده کنید.

در این نقشه و تصویر برخی از مفاهیم به صورتی تصویری و با نقاشی ارائه‌شده‌اند و دیگر ظاهر سخت و دشواری ندارند، در بسیاری از موارد ظاهر سخت و دشوار برخی از مسائل در ریاضیات باعث می شود ما از این مسائل ترس داشته باشیم و حتی نتوانیم به سراغ آن برویم، در این نقشه این مسئله نیز در نظر گرفته‌شده است و این نقشه به خوبی با مخاطب ارتباط برقرار می‌کند.

در آخر به این نکته باید اشاره کرد که ریاضیات دنیایی دارد که بی‌شک در یک عکس نمی‌توان تمام جزئیات آن را بررسی کدر ولی هدف طراح این نقشه و تصویر این بوده است مخاطب با یک نگاه به تصویر بتواند تمام مسائل پایه ریاضیات را به خوبی به یاد بیاورد.بدون دیدگاه