لینوکس یا ویندوز؛ کدامیک رم کمتری مصرف خواهند کرد؟ (قسمت پایانی)

 مطمئنا سرعت یکی از مهمترین فاکتورهایی است که هر کاربری تلاش دارد تا آن را در کامپیوتر خود به حداکثر برساند. به همین دلیل در این مطلب قصد داریم این فاکتور را در دو سیستم عامل لینوکس و ویندوز و هم چنین تاثیر میزان حافظه رم بر سرعت سیستم بررسی کنیم.

کلیک – ما سعی کردیم این موضوع را در دو بخش تشریح کنیم. در قسمت اول درباره حافظه رم و انواع آن توضیح خواهیم داد و در قسمت دوم نیز عمکلرد حافظه رم را در این دو سیستم عامل مورد ارزیابی قرار می دهیم.

کدام سیستم عامل نیاز به حافظه رم بیشتری دارد؟

نیازمندی های سیستم

ویندوز ۱۰ به ۲ گیگابایت رم احتیاج دارد. اما مایکروسافت به کاربران خود پیشنهاد می دهد که حداقل از ۴ گیگابایت رم استفاده نمایند. بگذارید این مقدار را با Ubuntu مقایسه کنیم که شناخته شده ترین نسخه از لینوکس برای کامپیوترهای دسکتاپ و لپ تاپ ها است. Canonical، توسعه دهنده Ubuntu مقدار ۲ گیگابایت رم را برای این سیستم عامل کافی می داند.

ممکن است بگویید که با این حساب تفاوت چندانی میان میزان رم مورد نیاز برای ویندوز و لینوکس وجود ندارد. باید گفت دلیل این قضیه آن است که Ubuntu  مانند ویندوز در محیط دسکتاپ اجرا می شود که دارای انیمیشن ها و ویژگی های سنگینی است. اگر شما به چنین ویژگی ها احتیاج ندارید در نتیجه می توانید  از Pixel، که یک محیط دسکتاپ از سیستم عامل Raspbian لینوکس عرضه می کند، بر روی ماشین های بسیار قدیمی و نه چندان قدرتمند استفاده کنید.

البته شما می توانید از ویندوز در سیستم خود استفاده کنید. به شرطی که رم بیشتری داشته باشید یا پاک کردن سیستم عامل خود از برنامه های غیر ضروری نیاز به حافظه رم کمتری پیدا کرده و در نتیجه پول کمتری صرف خرید رم برای سیستم خود کنید.

مقایسه اعداد و ارقام تنها بخشی از این داستان است. در واقع شما باید اطلاعات بیشتری در مورد رم داشته باشید تا مطمئن شوید که میزان کافی رم برای اجرای نرم افزارها در اختیار دارید.

حافظه رم چگونه کار می کند؟

اگر زمانی فرا برسد که ببینید فضای هارد دیسک شما پر شده است، مطمئن خبر خوشی نخواهد بود. اما این مسئله در مورد رم صدق نمی کند. در واقع می توان گفت یک حافظه رم خالی، یک حافظه هدر رفته است.

بگذارید با چند مثال این موضوع را شرح دهیم. یک مرورگر سریع می تواند یک صفحه را در چند ثانیه بارگذاری کند. اهمیتی ندارد که این مرورگر چطور بیت ها را در وب بارگذاری می کند. مهم این است که اگر اطلاعات قبلا در کامپیوتر شما ذخیره شده باشند، مرورگر هم می تواند کار خود را بهتر انجام دهد. برنامه هایی مانند مرورگر کروم یا فایرفاکس می توانند با کش کردن اطلاعات در رم سایت ها را سریعتر بارگذاری کنند.

زمانی که شما در حال ویرایش یک سند (document) هستید پردازشگرهای کلمه، سند باز شده شما را در رم ذخیره می کنند. زمانی که شما در حال برش فایل های ویدیویی هستید نرم افزارهای ویرایش ویدیو از رم استفاده می کنند. هم چنین زمانی که شما مشغول بازی کردن هستید این بازی های ویدیویی تمام رم شما را می بلعند چون کامپیوتر شما تلاش می کند تا تمام آن چه که بر روی صفحه نمایش اتفاق می افتد، مدیریت کند. اگر شما یک گیمر حرفه ای هستید بنابراین نسبت به یک کاربر معمولی به میزان بیشتری رم احتیاج دارید.

نرم افزارهای کاربردی تنها بخشی نیستند که از رم به عنوان مکانی با دسترسی سریع برای ذخیره فایل های موقت استفاده می کنند. علاوه بر این خود سیستم عامل نیاز به دسترسی به این بخش دارد. هر چه سیستم عامل شما بیشتر به رم نیاز داشته باشد، مقدار کمتری فضا برای نرم افزارها در حافظه رم باقی خواهد ماند. در حقیقت سیستم عامل ویندوز دارای قسمت هایی است که سعی می کنند در هر زمانی از رم استفاده کنند. به همین دلیل است که ویندوز نسبت به لینوکس نیاز به سیستمی با مشخصات بالاتر  دارد. تنها کافی است که نگاهی به لیست نرم افزارهای موجود در منوی استارت ویندوز در یک کامپیوتر امروزی بیندازید. آنگاه متوجه خواهید شد که چیزی بیشتر از آنچه که فکرش را می کردید در پس زمینه ویندوز در حال اجرا شدن است که البته شما آن ها را نمی بینید.

زمانی که تمام فضای رم شما پر شود، طبیعتا کامپیوتر شما شروع به ذخیره فایل های موقت بر روی هارد دیسک خواهد کرد. از آن جایی که عملیات خواندن و نوشتن بر روی هارد دیسک کندتر از انجام این عملیات بر روی رم است، عملکرد سیستم شما نیز کند خواهد شد. به همین دلیل است که وقتی مرورگری را می بندید که برگه های زیادی را در آن باز کرده بودید، ناگهان دوباره سیستم شما احیا شده و سرعت می گیرد. در واقع با این کار فورا چندین گیگابایت از فضای رم آزاد شده و به سایر نرم افزارهای کاربردی اختصاص می یابد.

لینوکس در مقابل ویندوز

نقطه قوت لینوکس این نیست که بتواند به طور جادویی کاری کند که کامپیوتر شما همان نرم افزارهای کاربردی که در ویندوز اجرا می شدند را با مصرف کمتری از حافظه رم اجرا کند. حتی یک مرورگر در لینوکس می تواند تا چند گیگابایت از حافظه رم را اشغال کند. همان اتفاقی که در ویندوز رخ می دهد.

windows-vs-linux

جهت دسترسی به فضای بیشتری از حافظه رم در ویندوز، شما انتخاب های زیادی ندارید. یا باید تعداد نرم افزارهای در حال اجرا را کاهش دهید، از جمله سرویس هایی که در پس زمینه ویندوز در حال اجرا شدن هستند یا این که رم بیشتری به صورت سخت افزاری به سیستم خود اضافه کنید. در صورتی که قصد دارید گزینه دوم را کنید به شما پیشنهاد می کنیم تا از ویژگی ReadyBoost در ویندوز استفاده نمایید. این قابلیت از ویندوز ویستا به بعد عرضه شد. شما با استفاده از این ویژگی می توانید یک درایو فلش را به رم کامپیوتر خود تبدیل کنید. این کار ۲ مزیت دارد. اول این که هزینه آن نسبت به خرید یک رم کمتر است. دوم این که با این کار سیستم شما دیگر از هارد دیسک استفاده نمی کند و در نتیجه با افت سرعت مواجه نخواهید شد.

شما می توانید تمام این کارها را در لینوکس نیز انجام دهید. اما این تنها ابتدای راه است و مدیریت منابع کمی در لینوکس دشوار است. به همین دلیل به شما توصیه می کنیم تا به جای استفاده از توزیع Ubuntu که از فرایندهای به اصطلاح resource-intensive استفاده می کند از توزیع دیگری استفاده نمایید که وابستگی کمتری به منابع سیستمی داشته باشد. در این میان صدها توزیع دیگر از لینوکس وجود دارد اما تنها تعداد کمی از آن ها هستند که می توانند با کامپیوترهای قدیمی که دارای حافظه رم پایینی هستند خود را تطبیق دهند. (resource-intensive task به فرایند یا مجموعه ای از فرایندها گفته می شود که به زمان یا منابع سیستمی بسیار مهم احتیاج دارند. هم چنین این فرایندها گاهی اوقات برای اجرا شدن نیاز به دستیابی انحصاری به حجم زیادی از داده ها دارند.)

برخلاف لینوکس، سیستم عامل ویندوز این امکان را به کاربران خود می دهد تا برخی از انیمیشن ها یا تم‌ها را غیرفعال کنند. اما در هر صورت شما هیچ راه گریزی ندارید و ناچار هستید که از واسط گرافیکی ویندوز استفاده نمایید و باید گفت که این واسط گرافیکی چندان سبک هم نیست.

حتی اگر شما علاقمند به یکی از توزیع های لینوکس باشید و آن را نسبت به سایر توزیع ها ترجیح دهید، با این حال می توانید با انتخاب نرم افزارهای کاربردی سبک برای لینوکس مصرف منابع سخت افزاری خود را کاهش دهید. این همان کاری است که شما می توانید در ویندوز با انتخاب نرم افزاهای مشابه انجام دهید. اما اجرای نرم افزارهای سبک در یک محیط دسکتاپ سنگین می تواند باز هم نمی تواند نتیجه ایده‌الی به همراه داشته باشد.

نتیجه گیری:

اگر شما کامپیوتری با ۵۱۲ مگابایت رم داشته باشید، بهتر است از لینوکس استفاده کنید. لینوکس دارای تعداد بسیار زیادی توزیع است که با انتخاب آن ها می توانید سیستم خود را تبدیل به یک کامپیوتر پرقدرت امروزی نمایید. اما با این وجود فرایندها و نرم افزارهایی وجود دارند که فضای رم را بسیار اشغال می کنند و متاسفانه باید گفت که مرورگرها یکی از این نوع نرم افزارها هستند.

توزیع های زیادی از لینوکس وجود دارند که نسبت به ویندوز ۱۰ رم کمتری مصرف می کنند. اما توزیع هایی هم وجود دارند که به اندازه ویندوز ۱۰ به رم احتیاج دارند. بنابراین شما با انتخاب توزیع لینوکس مورد نظر خود دقیقا مشخص می کنید که چه مقدار رم استفاده خواهید کرد. در واقع نمی توان گفت صرفا به این خاطر که شما از سیستم عامل لینوکس استفاده می نمایید، در نتیجه رم کمتری هم مصرف می کنید. اگرچه شانس زیادی وجود دارد تا این شرایط را به انتخاب توزیع مناسب لینوکس به وجود آورید.

شما از چه مقدار رم در کامیپوتر خود استفاده می کنید؟ آیا از سیستم عامل ویندوز استفاده می نمایید یا لینوکس؟ تجربه خود را در این زمینه با ما در میان بگذارید.

 یک دیدگاه

سعید ابراهیمی

کاش صریح تر می گفتین کدوم توزیع بهتره من می خوام از لینوکس استفاده کنم برای کارای گرافیکی (فتوشاپ و …) به نظرتون ویندوز بهتره یا لینوکس اگه لینوکس بهتره کدوم توزیع؟