کاهش مصرف انرژی با لامپ های LED

با پیشرفت تکنولوژی در صنعت، لامپ های LED فوق کم مصرف جای لامپ های رشته ای را در منازل و محیط های کاری گرفته اند. اگر شما همچنان از مصرف کنندگان لامپ های رشته ای هستید، تا انتهای این گزارش با ما همراه باشید.

 

به گزارش کلیک – لامپ های رشته ای، یکی از پرمصرف ترین لامپ های موجود در بازار تلقی می شوند که بر خلاف مصرف بالای انرژی، بازه بسیار پایینی دارند. بیشتر انرژی تولید شده توسط این لامپ ها تبدیل به گرما می شود که این خود تاثیرات مخربی را بر محیط زیست می گذارد.

بسیاری از افراد برای روشنایی منازل و محل کار خود، لامپ های کم مصرف معمولی (CFL) را جایگزین لامپ های رشته ای کرده اند. اگرچه این لامپ ها به نسبت نمونه رشته ای، در مصرف انرژی مزیت نسبی دارند، اما نباید فراموش کرد که برخی از ویژگی های لامپ های کم مصرف معمولی نه تنها مزیب به حساب نمی آید بلکه برای مصرف کنندگان بسیار خطرناک نیز  هست. از معایب این نمونه ، می توان به تولید نور مصنوعی، چشمک زدن گاه و بی گاه، عمر کم اشاره کرد،  همچنین استفاده از ماده سمی مرکوری در ساخت لامپ ها باعث شده است تا در هنگام شکستن خطرات بسیاری را ایجاد کند.

 در حالت دیگر نیز از لامپ های هالوژن در طراحی نمونه کم مصرف استفاده شده است که متاسفانه تاثیر چندانی در بازه نداشته است، چرا که تولید نور و گرما تفاوت چندانی نسبت به لامپ های کم مصرف معمولی نداشته است.

در میان تمامی نمونه های یاد شده، نوع دیگری از لامپ ها نیز وارد بازار شده اند که نتیجه تلاش طراحان برای رفع معایب نمونه های قبلی بوده است. لامپ های دیودی و یا به اختصار (LED) که به اعتقاد طراحان تفاوت های چشمگیری نسبت به کم مصرف های تولید شده در قبل داشته است. در ادامه به بررسی بیشتر این نمونه از لامپ ها می پردازیم.

طراحی با بهره گیری از علم

در لامپ های رشته ای پر مصرف، یک تبدیل بسیار ساده منجر به روشنایی می شد. منبع تغذیه این لامپ ها یه رشته سیم بود که الکتریسیته را تبدیل به گرما و نور می کرد. در لامپ های کم مصرف معمولی، از گاز برای تولید الکتریسیته و نور فرا بنفش استفاده می شود که در نتیجه این تبادل به روشنایی می انجامد.

در ساختار لامپ های LED، جریان به شکل متفاوتی دنبال می شود. در جریان تبدیل، الکتریسته از طریق یک آلیاژ نیمه رسانا به نام دیود تبدیل به نور مورد نیاز می شود. این رسانه تا زمان اتصال و عبور الکتریسیته روشنایی را ایجاد می کند.

نکته بسیار جالب در مورد لامپ های LED، تولید رنگ های متفاوت بر اثر این تغییرات و واکنش هاست. رنگ های آبی و قرمز و سبز که در جریان این تعامل ایجاد می شود در تولید لامپ های مدرن LED حذف می شود تا رنگ نور دلخواه مصرف کننده به دست بیاید.

لامپ های LED نسبت به نمونه های مشابه قیمت بالاتری را دارند. چرا که کاهش هزینه های مصرفی در این نمونه از لامپ ها برای مصرف کنندگان بسیار منطقی بوده است.

عمر مفید LEDها

بسیاری از کارشناسان انرژی بر این اعتقادند استفاده از این نمونه لامپ ها بسیار به صرفه است چرا که پرداخت هزینه برای استفاده مداوم در یکسال و همچنین کاهش یافتن پرداخت های مربوط به انرژی از نکات حائز اهمیت می باشد.

از ویژگی های بسیار مهم و قابل تامل در مورد لامپ های LED، رابطه سازگار با محیط زیست تلقی می شود. چرا که  بازه انرژی و اثرات این نمونه از لامپ ها بر روی محیط زیست با ضررها و آسیب های بسیار کمتری بوده است.

اگر شما هم در فکر کاهش هزینه های مربوط به انرژی هستید، کافیست سیستم روشنایی محل کار و یا زندگی خود را نسبت به بودجه تان تغییر دهید. برای این تغییر هیچ گزینه به صرفه تر از لامپ های LED نخواهد بود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.