قوانین تیونینگ در ایران در کدام موارد ممنوع است؟

تیونینگ در ایران بخصوص در میان قشر جوانان محبوبیت زیادی دارد، اما قوانین پلیس راهنمایی و رانندگی در مورد تیونیگ خودرو و به ویژه در مورد نصب سانروف، شیشه دودی و تغییرات فنی خودرو چیست؟

کلیکتیونینگ خودروهای داخلی چند سالی است که پیش از پیش مورد توجه جوانان قرار گرفته است، در مجموع سال هاست که بسیاری از مشتریان خودروهای داخلی با پیروی از الگوهای جهانی به تیونینگ ظاهری و باطنی خودروهای تولید داخل دست می زنند ولی همچنان چنین تغییراتی از دید پلیس ممنوع بوده و غیر مجاز تلقی می شود.

سرهنگ داوود قاسمیان، رئیس پلیس ترافیک شهری راهور ناجا درمورد قوانین مربوط به نصب سانروف، شیشه دودی، تغییر شاسی و فرمان خودرو توضیحاتی را ارائه کرده اند.

طبق اظهارات رئیس پلیس ترافیک شهری راهنمایی و رانندگی، هرگونه تغییرات در سیستم موتوری و ارکان خوردو ممنوع است و استفاده از رینگ و لاستیک های اسپرت و غیراستاندارد، کاهش ارتفاع خودرو، استفاده از فرمان های کوچک که تسلط راننده بر خودرو را کاهش می دهد و نصب آینه های غیر استاندارد و نا متعارف، ممنوع بوده و پلیس درصورت مشاهده با چنین مواردی برخورد می کند.

همچنین استفاده از شیشه دودی (برچسپ های مربوط به دودی کردن شیشه) که بسیار تیره بوده و امکان رویت داخل خودرو وجود ندارد غیر مجاز تلقی خواهد شد.

دستکاری در سیستم اگزوز خودرو به نوعی که باعث ایجاد صدای ناهنجار شود ممنوع بوده و مطابق بند ۹۴ آیین نامه راهنمایی و رانندگی با آن ها برخورد شده و ضمن اعمال قانون مالک ملزم به رفع نقص خواهد بود.

سرهنگ داوود قاسمیان درمورد نصب سانروف و دیگر قطعات در خودرو گفت: اگر نصب قطعات توسط کارخانه تولید کننده و با هماهنگی با پلیس انجام شود مشکلی نخواهد داشت ولی در مواردی که به صورت دستی و در مراکز خارج از مجموعه انجام شود تخلف محسوب می شود و مراکز تغییر پلاک به خودروهایی که دارای چنین تغییراتی باشند، خدمات ارائه نمی دهند.

3 نظرات
 1. a می گوید

  این استاندارد رو کی تعیین میکنه نیروی انتظامی که هیچ تخصصی در ماشین نداره؟

  1. ابوالفضل شیرخانلو می گوید

   داداش ایرانه دیگه .. اینجا هر کاری خودشون بکنن عیبی نداره ولی اگه مردم به سلیقه و علاقه خودشون انجام بدن ممنو ع و حرومه .. خداییش چه فرقی داره که سانروف و کسی خودش انجام بده یا شرکت انجام بده …واقعا مسخره اس..

  2. امیر می گوید

   سلام
   قوانین واسه تیونینگ ماشین برای مسابقات به چه صورته؟؟
   همچنین تیونینگ در شرکت های تیونینگ و خودرو های کلاسیک؟؟

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

من با این شرایط موافق هستم .