نحوه‌ی فارسی سازی اعداد در Word

اگر از کاربران ویندوز باشید حتما برای ساختن سندهای‌تان با نرم افزار word کار کرده‌اید. مشکل که خیلی از کاربران با آن روبرو هستند تایپ اعداد به زبان فارسی است، اما حل این مشکل راهکار ساده‌ای دارد.

کلیک– امروزه کمتر کسی است که برای ساختن سندهایش از نرم افزار word استفاده نکرده باشد. به این دلیل که نرم افزار وُرد از زبان فارسی پشتیبانی می‌کند، بسیاری از فارسی زبانان از این نرم افزار استفاده می‌کنند. برای تایپ فارسی تنها کافیست فارسی را به عنوان یکی از زبان‌های ویندوز انتخاب کنید.

برای این منظور پنجره کنترل پنل را باز کرده و Region and Language (این قسمت برای تنظیمات زبان سیستم است) را انتخاب کنید، حال در زبانه کیبورد، زبان persian را اضافه نمایید.

بعد از اینکه زبان فارسی به سیتم اضافه شده و توانستید با word فارسی تایپ نمایید، عمده‌ترین مشکل پیش رو تایپ اعداد به زبان فارسی است، سیستم بطور پیش فرض و صرف‌نظر از زبانی که برای تایپ انتخاب کرده‌اید اعداد را به انگلیسی وارد می‌کند. در ادامه راهکار تایپ فارسی را خواهیم گفت.

راهکار ارئه شده در این مقاله تنها برای ورژن های ۲۰۰۷ به بالای نرم افزار word بوده، زیرا روش تایپ فارسی اعداد در نسخه‌های قبلی متفاوت است. بنابراین قبل از شروع، ورژن نرم افزار خود را چک کنید.

در ابتدا پس از اجرای نرم افزار به منظور شخصی سازی تنظیمات، از قسمت File گزینه option را انتخاب کنید.

اکنون در صفحه word option هستید، بر روی زبانه Advanced کلیک کنید. در میان زیر بخش‌ها Show Document Content را پیدا کنید. در این بخش گزینه Numeral چند زیر گزینه به شرح زیر دارد:

  • Arabic: در صورت انتخاب این گزینه همیشه زبان اعداد عربی خواهد بود.
  • Hindi: همیشه زبان اعداد هندی خواهد بود.
  • Context: در صورت انتخاب این گزینه، زبان اعداد بر اساس زبان نوشته خواهد بود.
  • Systemic: زبان تایپ اعداد، زبان سیستم شما می‌شود.

اعداد در زبان فارسی با هندی مشترک است، این گزینه را انتخاب کرده و ok کنید؛ پس از تغییر دادن به آسانی قادر خواهید بود تا اعداد فارسی تایپ کنید.

به این ترتیب شما می توانید اعداد را فارسی تایپ کنید. زمانی که متون دانشگاهی و پایان نامه تایپ می‌کنید، اعداد انگلیسی جلوه‌ی خوبی به متن نمی‌دهند. اما با این راهکار دیگر مشکلی در این زمینه نخواهید داشت.یک دیدگاه

محمود

البته باید گفت نباید تو ی پایانامه هایی که هم اعدافارسی هست هم انگلیسی استفاده شه.که مشکل آفرین میشه