پرتاب موفقیت آمیز فالکن ۹ به فضا

در ادامه تلاش های اسپیس اکس در زمینه راکت های چند بار مصرف، این بار پرتاب مجدد یک بوستر راکت با موفقیت انجام شد.

به گزارش کلیک، اسپیس اکس دوباره تاریخ ساز شد و دومین پرتاب و فرود موفقیت آمیز بوستر فالکن ۹ را انجام داد. راکت بازیابی شده در ساعت ۶:۲۷ دقیقه عصر به وقت شرق آمریکا از جایگاه پرتاب کمپلکس ۳۹، مرکز پرتاب فضایی کندی ناسا در فلوریدا برخاست تا ماهواره ارتباطی SES-10 را به مدار زمین ثابت ببرد و سپس به زمین بازگردد و روی یک کرجی دریایی بدون سرنشین فرود آید.

گرچه شاتل فضایی آمریکا بارها به فضا بازگشته است، اما این اولین بار است که یک موشک بالستیک برای ماموریت به مدار سفر کرده، به زمین باز می‌گردد، سپس دوباره به مدار پرواز کرده تا یک ماموریت دیگر انجام دهد. فالکن ۹ مورد استفاده در این ماموریت، پیش از این در ماموریت CRS-8 در آوریل ۲۰۱۶ نیز استفاده شده بود.

ماموریت SES-10 بدون هیچ مشکل فنی عمده ای انجام شد. یک دقیقه و ۲۲ ثانیه مانده به پرواز، بوستر به حداکثر Q یا نقطه حداکثر تنش مکانیکی رسید. مرحله دوم در دو دقیقه و ۴۱ ثانیه علامت دوم جدا شد و ماهواره SES-10 در ۳۲ دقیقه پس از پرتاب در جای خود مستقر شد.

در همین حال فالکن ۹ یک سری احتراق فرود پیش از رسیدن به کرجی در دماغه کاناورال انجام داد. به دلیل وجود آب روی لنزهای موشک و از دادن لحظه ای خوراک ویدئویی، تصویری از این فرود تاریخی در دست نیست.بدون دیدگاه