تماشا کنید؛ طرح جدید شرکت Ocean Cleanup برای جمع آوری زباله های اقیانوس آرام

مسئولان شرکت Ocean Cleanup قصد دارند تا نیمه اول سال ۲۰۱۸ طرح جدیدی برای پاکسازی زباله های پلاستیکی اقیانوس آرام اجرا کنند که طراح آن مدعی است با استفاده از این طرح می توان نیمی از زباله های پلاستیکی اقیانوس آرام را تنها ظرف مدت پنج سال جمع آوری کرد.

به گزارش کلیک، شرکت Ocean Cleanup به تازگی از طرح جدید یک طراح جوان هلندی به نام بویان اسلات رونمایی کرده است و برنامه ای جهت توسعه پاکسازی زباله های پلاستیکی اقیانوس آرام در نیمه اول سال ۲۰۱۸ معرفی کرده است که زمان آن دو سال جلوتر از برنامه شرکت است.

بویان اسلات زمانی که فقط ۱۷ سال داشت، پروژه ای جهت پاکسازی زباله های پلاستیکی اقیانوس های جهان معرفی کرد و حالا تنها پنج سال از آن زمان می گذرد و او طرح جدیدی برای جمع آوری زباله ها از اقیانوس ها معرفی کرده است. وی مدعی است که با استفاده از این طرح می توان نیمی از زباله های زباله دادن بزرگ اقیانوس آرام را که گستره وسیعی از زباله ها در آن پراکنده شده است، تنها ظرف مدت پنج سال جمع آوری کرد.

طرح مفهومی ایجاد شده توسط کامپیوتر

طرح اصلی شرکت به این صورت بود که بازوهای شناور ثابتی با طول زیاد در اقیانوس نصب بشوند تا با استفاده از قدرت طبیعی جریان های آب به جمع آوری زباله های پلاستیکی بپردازند. این طرح به صورت آزمایشی در دریای شمال به کار گرفته شد، اما پس از گذشت دو ماه با شکست مواجه شد. مسئولین شرکت از شکست این طرح درس خوبی گرفتند و تصمیم گرفتند طراحی این روش را تغییر دهند.

کارشناسان شرکت Ocean Cleanups در ابتدا قصد داشتند یک بازوی ثابت در بستر دریا نصب کنند؛ اما آن ها در طرح جدید خود قصد دارند به جای استفاده از یک بازوی ثابت با طول زیاد، از چندین بازوی متحرک کوچک تر استفاده کنند که با استفاده از چندین لنگر دریایی در آب فرو برده می شوند. با وجود اینکه در این سیستم نیروی طبیعی جریان های آب باعث می شود بازوها حرکت کنند؛ اما قرار دادن چندین لنگر در عمق خاصی از اقیانوس، موجب می شود آب در آن عمق با سرعت کمتری نسبت به جریان های سطحی که زباله های پلاستیکی را حمل می کنند، حرکت کند.

تصویر لنگر دریایی

طبق اطلاعات منتشر شده، این طرح جدید از مزایای قابل توجهی نسبت به طرح قبلی برخوردار است؛ از توانایی حرکت و چرخش طبیعی با استفاده از نیروی جریان های آب (که موجب افزایش کارایی در جمع آوری زباله ها می شود) گرفته تا کاهش نیروهای طبیعی (با حرکت آرام بازوها) برای افزایش مقاومت.

نمایی از سیستم و ساختار کامل طرح

شرکت Oceans Cleanups موفق شده است از ماه نوامبر سال گذشته تاکنون، مبلغ ۲۱٫۷ میلیون دلار بودجه جمع آوری کند و شروع مرحله بعدی این طرح به زودی اعلام خواهد شد.

این شرکت قصد دارد طرح جدید خود را در اواخر سال ۲۰۱۷ در منطقه سواحل غربی آمریکا (سواحل اقیانوس آرام ) به صورت آزمایشی اجرا کند. مسئولان شرکت قصد دارند این طرح را در نیمه اول سال ۲۰۱۸ در زباله دان بزرگ اقیانوس آرام اجرا کنند.

در کلیپ زیر می توانید روش کار طرح شرکت Ocean Cleanups را مشاهده کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.