شیفر

اختراع حسگر درجه حرارت ۱۱۳ پیکو واتی

کلیک – در حال حاضر با توجه به کمبود منابع انرژی، اکثر محققان به دنبال ساخت دستگاه هایی هستند که بدون نیاز به منبع انرژی کار می کنند. اخیراً دانشمندان موفق به طراحی و ساخت نوعی حسگر درجه حرارات کم مصرف شده اند.

دانشمندان دانشگاه سن دیگو، موفق به طراحی و ساخت حسگر های درجه حرارت شده اند که برای کارکردن تنها به میزان کمی انرژی نیاز دارند. میزان انرژی مصرفی این حسگر ها در حدود ۱۱۳ پیکو وات یعنی ۱۰ میلیون برابر کمتر از یک وات انرژی تخمین زده شده است. هویی وانگ، مدیر این تیم تحقیقاتی در گزارش خود به ذکر این موضوع که سیستم هایی که برای کار کردن تنها نیا به انرژی بسیار محدودی دارند، می توانند سال ها با یک باتری کوچک به کار خود ادامه دهندف پرداخته است.

این تیم تحقیقاتی برای طراحی و ساخت این حسگرها ابتدا اقدام به کاهش مصرف انرژی در دو بخش مهم و اساسی آن ها کرده اند. اولین بخش مربوط به منبع جریان الکتریسیته است. در این بخش آن ها از معضلی که بسیاری از محققان در پروژه های خود به دنبال خلاص شدن از آن هستند به عنوان یک مزیت بهره جسته اند. در اغلب ترانزیستورها، یک ورودی وجود دارد که معمولاً برای توقف جریان رفت و برگشتی الکترون ها بکار می رود. اما پس از گذشت زمان این ترانزیستورها باریک و باریک تر می شوند و در نتیجه ورودی الکترون ها هم باریک تر می شود در این حالت الکترون ها به اصطلاح از این ورودی ها نشت می کنند. در واقع این دانشمندان از این عیب بزرگ برای تأمین انرژی لازم برای فعال بودن حسگر ها استفاده کرده اند. به گفته هویی، محققان این گروه به جای اینکه بخواهند مشکل نشت الکترون ها را برطرف کنند سعی کرده اند تا از آن در جهت تأمین انرژی لازم برای فعال بودن حسگر ها استفاده کنند.

از طرفی بخشی از حسگر ها که در آن عملیات نمایش درجه حرارت صورت می گیرد نیز دستخوش تغییراتی برای کاهش مصرف انرژی شده است. با توجه به این تغییرات مصرف انرژی در این حسگر ها در حدود ۶۲۸ برابر کمتر شده است.

گفته می شود این حسگرهای درجه حرارات یکی از به روز ترین حسگر ها هستند که برای تخمین درجه حرارت هوا از آن ها استفاده می شود. از طرفی این حسگر ها قادر به نشان دادن درجه حرارتی بین ۲۰- تا ۶۰ درجه سانتی گراد هستند که می توانند هم در دستگاه های پوشیدنی، سیستم های خانگی و همچنین سیستم های تجاری برای اندازه گیری درجه حرارت استفاده شوند. نکته مهم در خصوص این حسگرها سرعت عملکرد آن ها در خواندن درجه حرارت در هنگام تغییر دما است که به عقیده برخی کند است. اما به عقیده طراحان این حسگر ها، این موضوع نمی تواند مشکلی برای استفاده از این حسگر ها برای تخمین درجه حرارت بدن و یا محیط هایی که دما در آن نگهانی تغییر نمی کند، ایجاد نماید. با این وجود این تیم تحقیقاتی در حال بهبود عملکرد و بهینه سازی این حسگر ها در اندازه گیری درجه حرارت هستند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.