مریم میرزاخانی، نابغه ریاضیات درگذشت

رسانه کلیک – مریم میرزاخانی نابغه ایرانی و برنده مدال فیلدز در آمریکا، درگذشت.

 فیروز نادری از مدیران ارشد سازمان فضایی آمریکا (ناسا) این خبر را در اینستاگرام خود منتشر کرد و نوشت: «نوری که خاموش شد، قلبم شکست، خیلی زود رفت».

مریم میرزاخانی متولد ۱۳ اردیبهشت ۱۳۵۶ تهران ریاضی‌دان ایرانی و آمریکایی و استاد دانشگاه استنفورد بود. وی در سال ۱۹۹۹ کارشناسی خود را در رشته ریاضی از دانشگاه شریف و دکترای خود را در سال ۲۰۰۴ از دانشگاه هاروارد به سرپرستی کورتیس مک‌مولن از برندگان مدال فیلدز گرفت. از مریم میرزاخانی به عنوان یکی از ده ذهنِ جوان برگزیدهٔ سال ۲۰۰۵ از سوی نشریه پاپیولار ساینس در آمریکا و ذهن برتر در رشتهٔ ریاضیات تجلیل شد.

از دیگر جوایز وی می توان به جایزه «ستر» از انجمن ریاضی آمریکا در سال ۲۰۱۳، جایزه «کلی» و مدال «فیلدز» در سال ۲۰۱۴ اشاره کرد. میرزاخانی در سال ۲۰۱۴ با کار بر «دینامیک و هندسه سطوح ریمانی و فضاهای پیمانه‌ای آنها» برنده مدال فیلدز شد، که بالاترین جایزه در ریاضیات است. وی نخستین زن و نخستین ایرانی برنده مدال فیلدز بود.

وی که مدت‌ها بود به بیماری سرطان مبتلا شده بود، امروز در آمریکا درگذشت.۳ دیدگاه

هلو

عجب!!!
ایشون که به مملکت خودش خدمت نمیکرد همین بهتره که بار و بندیلشو ببنده و راهی افتر لایف بشه … یعنی نمیدونم چجور ادم میتونه کشوری مثل ایران با مردم با معرفت و حلال زادشو ول کنه و بره جایی که …, به هر حال همه رفتنی هستیم ولی مهم اینه که چمرانی از این دنیا بریم

    محمد

    به هر حال اینطور صفر و یکی هم نمیشه در عموم درباره دیگران نظر داد و قضاوت کرد. امیدوارم که هممون عاقبت به خیر بشیم.

مهدیه

ایشون یک سرمایه جهانی بودن و طبیعی هست که در محیطی بزرگتر رشد کنند که بتواند به کل بشریت خدمت کنند که ایران هم بخشی از اون محسوب میشه . اگه قرار بود ایران بمونه نهایتا شده بود معلم ریاضی . پس کوته فکرانه در مورد دیگران قضاوت نکنید.