آموزش اینستاگرام

ایلان ماسک و نگرانی همیشگی از پیشرفت هوش مصنوعی

همراه اول در کلیک

رسانه کلیک – با وجود پیشرفت تکنولوژی هوش مصنوعی، بسیاری از کارشناسان نسبت به گسترش استفاده از این تکنولوژی ابراز نگرانی کرده‌اند.ایلان ماسک از جمله افرادی است که در طی سال‌های اخیر نسبت به استفاده از هوش مصنوعی و فراگیر شدن استفاده از آن در تمامی جنبه های زندگی بشر ابراز نگرانی کرده است. به عقیده وی هوش مصنوعی نیز می‌تواند به اندازه انرژی هسته‌ای مخرب باشد. او در سخنرانی اخیر خود با تأکید بر مواضع قبلی خود در خصوص استفاده از هوش مصنوعی به این نکته اشاره کرد که افراد باید نسبت به پیشرفت هوش مصنوعی و فراگیر شدن استفاده از آن نگران باشند. به عقیده وی هوش مصنوعی یکی از بزرگ‌ترین خطرات برای تمدن بشری محسوب می‌شود و دولت‌ها باید برای جلوگیری از اثرات مخرب آن قبل از اینکه دیر شود، چاره‌ای بیندیشند.

به گفته ماسک، دولت‌ها می‌بایست قوانین لازم را برای نحوه ورود و استفاده از هوش مصنوعی در تولیدات شرکت‌های فعال در زمینه تکنولوژی و فناوری وضع کنند تا از طریق این قوانین خطرات استفاده از هوش مصنوعی در جوامع بشری کاهش یابد.

وی در ادامه اظهارات خود همچنین به این موضوع اشاره کرده است که هوش مصنوعی از جمله حوزه‌هایی است که به‌جای وضع قوانین واکنشی در آن باید به ایجاد قوانین پیشگیرانه نسبت به آن توجه شود. چون ایجاد قوانین واکنشی نمی‌تواند از افراد در برابر خطرات احتمالی استفاده از هوش مصنوعی محافظت نماید. به عقیده ماسک، گسترش استفاده از هوش مصنوعی یکی از خطرات بنیادین برای تمدن بشری محسوب می‌شود.

نکته مهم در سخنرانی اخیر ماسک در خصوص تکنولوژی هوش مصنوعی و اثرات مخرب آن از آن جهت که به دولت‌ها برای وضع قوانین خاص در این حوزه هشدار می‌دهد، حائز اهمیت است. او تأکید کرده است که وضع قوانین پیشگیرانه می‌تواند به بقای تمدن‌های بشری و محافظت از آن‌ها در برابر گسترش استفاده از فناوری هوش مصنوعی و اثرات مخرب آن کمک کند.

2 نظرات
 1. ebi می گوید

  به نظر من ما با هوش مصنوعی میتونیم محدودیت های بیولوژیکی انسان را در یادگیری علم از بین ببریم و براحتی در کمترین زمان نهایت پیشرفتای علمی را انجام بدیم.به عبارتی ما با هوش مصنوعی از محدودیت های بیولوژیکی نجات پیدا میکنیم.این دلایل رقابت سخت شرکتای خارجی را برای دستیابی هر چه سریعتر به تکنولوژی هوش مصنوعی عمومی را توجیه میکنه.

  1. مصطفی می گوید

   حرف شما درسته و دقیقا یکی از خطراتش همینه. اینکه محدودیتهای بیولوژیک ما رو نداره و ممکنه خود مختار و غیرقابل کنترل و در نهایت بر ما مسلط بشه و یا دست افراد نااهل بیافته. فیلمهایی مثل ماتریکس، ترمیناتور،
   I robot و … نمونه هایی از همین هاست.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.