سرویس اخبار گوگل پولی می‌شود

رسانه کلیک – گوگل در حال آزمایش ابزاری است که با استفاده از آن بتواند خواندن خبرها را در سرویس اخبار گوگل تنها از طریق پرداخت هزینه امکان‌پذیر سازد.

منبع اصلی درآمد رسانه‌های خبری از حق اشتراکی است که کاربران آن‌ها ماه‌به‌ماه پرداخت می‌کنند ولی امروزه دسترسی به خبرها در دنیای مجازی بسیار آسان شده است و دیگر کسی برای خواندن خبرها به یک وب‌سایت یا روزنامه حق اشتراک نمی‌دهد.

گوگل با همکاری نیویورک‌تایمز و فایننشیال تایمز طرحی را آزمایش می‌کنند که در این طرح کاربران گوگل برای خواندن خبر مورد نظرشان در سرویس اخبار گوگل (گوگل نیوز) باید پول پرداخت کنند.

این اقدام گوگل به خبرگزاری‌ها کمک شایانی خواهد کرد. افراد به دلیل در دسترس بودن خبرها در خبرگزاری‌های معتبر و نامعتبر، دیگر به سراغ خرید حق اشتراک نمی‌روند و توجه به رسانه‌های معتبر کمتر می‌شود. با استفاده از ابزار جدید گوگل، حق انتشار خبرها انحصاری بوده و کاربران برای خواندن خبر موردنظرشان باید پول پرداخت کنند.

البته گوگل در نظر دارد تا گزینه‌هایی را برای خواندن خبرهایی به‌صورت رایگان در نظر بگیرد. گوگل این پیشنهاد را مطرح کرده است که سایت‌های خبری روزانه حداقل سه مقاله اصلی خود را پولی کنند و سایر مقاله‌ها به‌صورت رایگان در اختیار قرار بگیرد. این طرح در حال حاضر در حالت آزمایش قرار دارد و نتایج تکمیلی آن در ماه سپتامبر اعلام خواهد شد.

با تمام این تلاش‌ها هیچ تضمینی نیست که خبرهای پولی به خارج از محیط اصلی سایت راه پیدا نکنند، افراد به‌ راحتی می‌توانند با خرید یک حق اشتراک و کپی مقاله آن را در وب‌سایت‌های دیگر منتشر کنند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.