چطور مانند ایلان ماسک کارآفرینی خلاق شویم؟

رسانه کلیک – رسیدن به موفقیت، آرزوی هر کارآفرین محسوب می‌شود. در این مقاله دیدگاه ایلان ماسک در مورد کارآفرین موفق را بررسی می‌کنیم.

نام ایلان ماسک همیشه به عنوان یک کارآفرین موفق ، متفکر و خلاق مطرح بوده است، او همیشه راه‌های پرسودی را برای تجارت خود پیدا کرده است. ایلان ماسک مهندس، مخترع و تاجر مشهور در صنایع پیشرفته آمریکایی است. او بنیان‌گذار شرکت‌هایی همچون تسلا موتورز، پی‌پال و اسپیس‌اکس است و همواره کارها و ایده‌های خلاقانه او در دنیای فناوری خبرساز هستند. وی به عنوان دومین کارآفرین موفق در سیلیکون ولی موفق به ایجاد سه شرکت با ارزشی بیش از ۱ میلیارد دلار شد. از ایلان ماسک به عنوان یکی از ده شخصیت تأثیرگذار جهان یاد می کنند.

به کمک این مقاله، به کارآفرینی موفق مانند ایلان ماسک تبدیل می‌شوید. در ادامه شش روش کار این سرمایه‌دار موفق دنیای فناوری را مرور می‌کنیم.

۱- کارآفرین موفق سؤال می پرسد

در زمان مواجه با مسائل و مشکلات، به سرعت به دنبال پاسخ های کلیشه‌ای و راه حل های فوری نروید. به جای این کار، کمی متفاوت به مسئله پیش آمده نگاه کنید و ابعاد مختلف آن را (ترجیحا از روش هایی که تاکنون انجام نشده است) بررسی کنید.

به عنوان مثال، در هنگام ساخت کامیون تسلا، ماسک از روشی به نام “اصول اولیه تفکر”، استفاده کرد. در این روش مسائل پایه بدون داشتن پیش ذهن بررسی می شوند. این روش به او کمک کرد تا بر مهمترین جنبه های یک کامیون خوب تمرکز کند. درواقع ایلان ماسک به دنبال کامیونی برای رقابت نبود، بلکه او بهترین کامیون ساخته شده توسط بشر را می‌خواست.

به تفاوت بین این دو سؤال نگاه کنید:

  • چگونه می توانم در کامیون ها بهبود ایجاد کنم؟
  • اجزای ضروری یک کامیون خوب چیست؟

ایلان ماسک به سوال دوم فکر می کند، این نگاه به او اجازه می دهد تا از یک تخته سنگ استفاده و چیزی جدید ایجاد کند. پس خلاقیت را فراموش نکنید. این اولین نکته برای کارآفرین موفق شدن است.

۲- جمع آوری مستندات زیاد در مورد هر مسئله

مرحله دوم، یک فرضیه در حال توسعه نیست؛ شاید بتوان گفت که عنوان دقیق این مرحله تحقیق است. برای دانشمندان تحقیق می تواند به معنای انجام یک آزمایش باشد، اما برای یک کارآفرین، این مرحله به معنای مصاحبه با کارشناسان، بررسی دقیق کارهای صورت گرفته یا حتی کار عملی در یک حیطه خاص است.

این مرحله اغلب به این معنی است که باید آستین‌ها را بالا بزنید و کار کنید. اشتراوس خبرنگار مجله Rolling Stone، داستانی را از ایلان ماسک نقل می کند که درباره زمانی است که وی قصد راه اندازی پروژه تونل زیرزمینی شرکت «بورینگ» را داشت. ایلان ماسک کار حفر تونل را از پارکینگ شرکت فضایی اسپیس‌ایکس آغاز کرد تا دقیقاً درک کند که حفر کردن تونل مد نظرش چه مقدار زمان می برد. سپس این پروژه بزرگ را طراحی کرد.

ایلان ماسک با اجرای این پروژه قصد دارد ترافیک سنگین لس‌آنجلس را با ایجاد 30 لایه تونل زیرزمینی در زیر این شهر از بین ببرد. درون این تونل‌ها، خودروها روی اسکیت الکتریکی جابه‌جا می‌شوند.

۳- تهیه فرضیه و راهکار بر اساس شواهد

سعی کنید براساس هر کدام از مستندات و شواهدی که در مرحله قبل به دست آوردید یک فرضیه بنویسید. از سوی دیگر، شما باید در مورد راه های خلاقانه دیگری که می توانند شما را به هدف برسانند هم فرضیه هایی را بنویسید (راه هایی که ممکن است درست باشند، اما شواهد و مستنداتی از آنها در دست نیست)، چرا که در غیر این صورت شما ممکن است دوباره به عادات قدیمی و روتین سقوط کنید.

۴- نتیجه و جمع بندی 

با توجه به روش های ایلان ماسک  اکنون وقت آن است که فرضیه های خود را تحلیل و از آنها نتیجه گیری کنید. این نتیجه ها باید با استدلال منطقی رسیدن به هدف خاص را تعیین کنند. باید از خود بپرسید که این فرضیه ها تا چه حد درست هستند و تا چه حد می توانند شما را به نتیجه دلخواهتان برسانند؟

در واقع برای اینکه یک کارآفرین موفق باشید باید ببینید چقدر مطمئن هستید که فرضیه هایی که در مرحله قبل نوشتید درست و کارا هستند به آنها از یک تا صد امتیاز دهید.

۵- تلاش برای رد کردن نتیجه گیری های انجام شده

در این مرحله وقت آن رسیده است که از مشورت افراد متخصص دیگر استفاده کنید و از آنها بخواهید که سعی کنند نتیجه گیری و راهی که شما پیدا کرده اید را با استدلال های منطقی رد کنند.

حتی اگر شما شواهد کافی برای احساس موفقیت در نتیجه گیری خود داشته باشید، باید به دنبال مشاوره با دیگران بروید. در غیر این صورت، شما می توانید به دام “تعصب به تائید خود” بیفتید. (بسیاری از ما همیشه به دنبال شواهدی هستیم که ثابت می کند حق با ما است و از شواهدی که می تواند ثابت کند که ما اشتباه کردیم چشم پوشی می کنیم).

شما همیشه به مسائل از دیدگاه خاص خود نگاه می کنید؛ اضافه کردن نگاه های جدید می تواند کمک کند تا در مورد هر مسئله و فرضیه ای که برای آن ارائه کرده اید، ایرادات و نکاتی که از دید شما پنهان مانده مشخص شود.

۶- اگر کسی نتوانست فرضیه ها و نتیجه گیری های شما را به صورت منطقی رد کند، پس احتمالا راه را درست رفته اید

یادتان باشد که احتمالاً راه را درست رفته اید نه مطمئناً. یک نکته مهم را به یاد داشته باشید راهکارهای جدید همیشه وجود دارند و حتی می توان نظریه ها و روش هایی که به مدت طولانی در جهان مورد استفاده بوده است را رد کرد؛ بنابراین، پای خود را همیشه جای پای گذشتگان و یا تفکر ها و روش های جاری نگذارید چراکه همیشه روش های موفقیت در طول زمان تغییر می کند.

یک کارآفرین موفق مانند ایلان ماسک، اغلب بر آنچه که می خواهند بدست بیاورند تمرکز می کنند نه تنها آن کاری که باید انجام دهند.

 

منبع: Entrepreneur

1 نظر
  1. فرشید می گوید

    شخصیت ایلان ماسک یک الگوی کاملا مناسبه

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.