وزیر ارتباطات: صیانت از حقوق خانواده راهبرد ما در منشور حقوق شهروندی است

رسانه کلیک – وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: یکی از راهبردهای اصلی این وزارتخانه در راستای اجرای منشور حقوق شهروندی صیانت از حقوق خانواده ها به ویژه در شبکه ها و فضاهای مجازی است.

به گزارش کلیک؛ به نقل از ایرنا، محمدجواد آذری جهرمی روز سه شنبه در نخستین اجلاس ملی گزارش پیشرفت ها و راهکارهای رفع موانع تحقق حقوق شهروندی در سالن اجلاس سران گفت: ارتباطات و اطلاعات ابزار مناسبی برای نیل به اهداف مندرج در منشور حقوق شهروندی است که از جمله آن می توان به شفاف سازی اطلاعات و اجرای عدالت اجتماعی، صیانت از حقوق خانواده، ایجاد اعتماد عمومی و پرهیز از تبعیض جنسیتی اشاره کرد.

وی ادامه داد: رشد ١۵ درصدی مشترکان تلفن همراه، ایجاد پوشش نسل سوم و چهارم در همه شهرهای کشور از برنامه های ما در راستای اجرای منشور حقوق شهروندی است که طرح های آن تا دهه فجر افتتاح می شود، البته توجه به حل مشکلات روستایی از دیگر برنامه های ما به شمار می آید.

وی در خصوص فعالیت فضای مجازی عنوان کرد: زمانی که بودجه کل کشور و اقلام مورد نظر در فضای مجازی منتشر شد، مورد نقد کارشناسان شبکه اجتماعی قرار گرفت و مدیران و اقدامات آنها را در منظر عمومی قرار داد تا ملزم به پاسخگویی باشند.

وی به موضوع کسب و کارهای نوپا با استفاده از ظرفیت های فضای مجازی اشاره کرد و افزود: این موضوع تحول اقتصادی بزرگی را در حال رقم زدن دارد و ایجاد شغل برای جوانان بدون توجه به قومیت و جنسیت از دیگر برنامه های ماست.

وزیر ارتباطات افزود: موارد یاد شده باعث تسهیل در ارائه خدمات، کاهش مراجعه مردم به ادارات و دستگاه های اجرایی و کاهش تصادفات و هزینه سرانه سلامت می شود.
وی ادامه داد: توسعه این فضا هر چند دستاوردهای مهمی داشته اما چالش های جدی داشته است که از جمله لزوم صیانت از خانواده و جلوگیری از گسترش آسیب های اجتماعی در فضاهای اجتماعی و صیانت از حریم خصوصی را نیز ضروری می داند.

وی تصریح کرد: از سویی دیگر با گسترش فضای کسب و کار و عدم انتقاد به برخی حوزه های سنتی موانع متعددی برای این کارها ایجاد می شود که باید برای رفع این موانع نیز تلاش شود. 

جهرمی اضافه کرد: البته برخی از فرایندهای فعلی ما قابلیت تبدیل به الکترونیکی شدن ندارد ؛ ضمن اینکه عزم جدی مدیران برای حل مشکلات و دولت الکترونیک است.

وی پالایش هوشمندانه به جای انسداد فضای مجازی و طرح اینترنت کودکان برای حقوق شهروندی را از دیگر برنامه های این وزارتخانه بیان کرد و افزود : به همین منظور گروهی از حقوقدانان مامور شده اند تا حمایت های موثر را به این گروه ها ارایه دهند.

آذری جهرمی ابراز امیدواری کرد تا دهه فجر سامانه اختصاصی برای رسیدگی به شکایات مردم درباره نقض حقوق خصوصی افتتاح کنیم.

وزیر ارتباطات افزود: البته در عرصه شایسته سالاری هم اقدامات موثری انجام و از ظرفیت بانوان و جوانان نیز استفاده شده است.

گفتنی است؛ نخستین اجلاس ملی گزارش پیشرفت ها و راهکارهای رفع موانع تحقق حقوق شهروندی هم اکنون، همزمان با سالروز رونمایی منشور حقوق شهروندی با حضور رییس جمهوری، در محل سالن اجلاس کشورهای اسلامی آغاز شد. ٢٩ آذرماه ١٣٩۵، منشور 120 ماده ای حقوق شهروندی در همایش قانون اساسی و حقوق ملت رونمایی شد. منشور حقوق شهروندی سر لوحه سیاست داخلی دولت دوازدهم است و رییس‌ جمهوری هم خود را مکلف کرده است که هر ساله گزارش پیشرفت‌ها و راهکارهای رفع موانع تحقق حقوق شهروندی را به ملت ارائه دهد و در صورت نیاز، منشور را روزآمد کند.

شایان ذکر است؛ تصویب منشور حقوق شهروندی در دولت و ابلاغ آن از سوی رییس جمهوری به دستگاه های اجرایی، نخستین گام ها در مسیر عملیاتی شدن این سند بود و اکنون پس از گذشت یک سال، در این اجلاس قرار است 10 دستگاه ملی و وزارتخانه منتخب، اقدامات خود را در زمینه اجرای منشور حقوق شهروندی، موانع اجرا و پیشنهادهایی برای بهتر شدن وضعیت حقوق شهروندان، در محضر رییس جمهوری و اقشار مختلف مردم گزارش دهند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.