شیفر

از نیوم، شهر جدید 500 میلیاردی عربستان چه می‌دانید؟

رسانه کلیک – محمد بن سلمان، شاهزاده و ولیعهد عربستان چندی پیش در یک نشست اقتصادی از ساخت مگا شهر نیوم در بیابان های عربستان خبر داد. Neom قرار است با پیشرفته ترین فناوری های دنیا ساخته شود و تبدیل به قطب تجاری جهان شود. 

بر اساس توضیحات ملک سلمان درباره این شهر، به نظر می رسد شاهزاده بلندپرواز عربستان در تلاش است با اجرای این پروژه اقتصاد این کشور را از وابستگی به نفت نجات دهد و نیوم را تبدیل به  منطقه ای آزاد مانند دبی و قطب تجاری جهان کند.

محمد بن سلمان که معمولاً کمتر در مقابل رسانه‌ها حاضر می‌شود، ضمن بیان این خبر، اعلام کرد که این شهر از انرژی کاملاً سبز استفاده خواهد کرد و به‌ صورت آزاد اداره می‌شود. در این شهر هیچ محدودیت عقیدتی و مذهبی برای شهروندان وجود نخواهد داشت و برخلاف قوانین عربستان، مردم این شهر می‌توانند هر طور که مایلند فکر کنند، لباس بپوشند و زندگی کنند و ورود همه مردم جهان از همه نژادها و با هر مذهبی در آن آزاد است.

البته باید گفت این روزها ساختن شهری به دور از قوانین کشورها و سازگار با پیشرفت تکنولوژی تنها رویای عربستان نیست. ساکنین شهرک صنعتی سیلیکون ولی نیز از مدت ها پیش در فکر ساخت شهری منطبق با تکنولوژی و به دور از زیرساختهای دست و پاگیر دولت ها که مانع اجرای پروژه های فناوری می شود، بوده اند. اما اکثر این رؤیاها به ساخت یک شهر در وسط دریا ختم می‌شود و ایده ساخت مگا شهر نیوم در بیابان های عربستان کمی عجیب به نظر می رسد.

شاهزاده عربستان در این نشست اعلام کرده که سرمایه موردنیاز برای ساخت این قطب تجاری 500 میلیارد دلار تخمین زده می شود. بر اساس تصاویر ویدیوی تبلیغاتی که پس از اعلام برنامه عربستان، پخش شد Neom شهری با انرژی صد درصد سبز، با سیستم حمل و نقل کاملاً خودران، مزارع هیدروپونیک (آبکشت بدون خاک)، هوش مصنوعی و سیستم تولید پیشرفته خواهد بود که در وسط بیابان های عربستان واقع شده است.

در این ویدیو تصویری از مردم شاد و خندان با اعتقادات مختلف و نژادهای متفاوت دیده می‌شود. به تصویر کشیدن رؤیای ساخت چنین شهری توسط کشوری مانند عربستان کمی عجیب و دور از ذهن است. بد نیست بدانید قوانین عربستان صعودی به‌ خصوص در رابطه با آزادی زنان به‌ قدری سخت‌گیرانه است که زنان در سال 2017 تازه توانسته‌اند برای اولین بار مجوز رانندگی بگیرند.

بااین‌حال اگرچه هضم این رؤیا برای بسیاری سخت است و بسیاری به وقوع پیوستن آن را بعید می‌دانند، اما سرعت پیشرفت تکنولوژی و محدودیت‌های قوانین کشورها می‌تواند دلیل خوبی برای واقعی بودن این تصمیم عربستان باشد. اگرچه عربستان یک کشور فوق‌العاده تندرو در زمینه اعتقادات است، اما اکنون به نظر می‌رسد محدودیت قوانین زیرساختی، ریاض را نیز به سمت‌ و سوی ساخت یک شهر آزاد دیگر مانند کشور همسایه خود، دبی کشانده است. به نظر می رسد در آینده نه چندان دور دبی با مگا شهر نیوم در بیابان های عربستان رقابت کند.

شایان ذکر است؛ دبی در سال 2004 ساخته شد و یک منطقه آزاد اقتصادی به شمار می‌رود. در این منطقه نه تنها تاجران معاف از پرداخت مالیات و عوارض گمرکی هستند، که سیستم قوانین شهروندی و تجاری آن نیز مستقل است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.