فرصت 10 روزه لایحه حریم خصوصی فضای مجازی

رسانه کلیک – سازمان فناوری اطلاعات ایران با انتشار پیش‌ نویس لایحه حمایت از داده ها و حریم خصوصی در فضای مجازی از صاحبنظران و پژوهشگران این بخش خواست تا ظرف ۱۰ روز آینده نقطه نظرات خود را در مورد آن اعلام کنند.
به گزارش کلیک؛ به نقل از ایران، پیش‌ نویش لایحه حمایت از داده ها و حریم خصوصی در فضای مجازی توسط وزارت ارتباطات و با همکاری پژوهشگران تهیه و به‌ منظور جمع‌ آوری نظرات صاحبنظران منتشر شده است.

بنا بر اعلام این سازمان این سند بر اساس اصول قانون اساسی، سیاست‌های کلی نظام، سند منشور حقوقی شهروندی رییس‌ جمهور، مطالعات تطبیقی، بررسی خلأهای قانونی و رعایت اصول حمایت و حفاظت از داده‌ها و اطلاعات شخصی در ۸ اصل، تهیه‌شده است. اصل محدودیت در جمع ‎آوری اطلاعات، اصل کیفیت جمع‌ آوری و استفاده از داده‎ها و اطلاعات، اصل مشخص بودن هدف از جمع‌ آوری و استفاده از داده‌ها و اطلاعات، اصل محدودیت در استفاده و عدم افشا (مگر به‌ حکم قانون یا رضایت فرد)، اصل تضمین‌ های حفاظت از داده‌ها و اطلاعات، اصل شفافیت اقدامات ابزارها و ماهیت داده‌ های هدف، اصل لزوم جلب مشارکت فردی و اصل پاسخگویی در قبال اجرای سایر اصول، از جمله اصول در نظر گرفته شده برای تدوین این لایحه محسوب می‌شوند.

با توجه به اهمیت این موضوع که در کنار توسعه روز افزون شبکه ملی اطلاعات و کاربرد خدمات الکترونیکی دغدغه‌ های کاربران نسبت به حفاظت از داده‌ها و اطلاعات شخصی در فضای مجازی بیشتر می‌شود؛ لازم است این پیش‌ نویس پس از فرآیند نهایی شدن، در دستور کار دولت برای طی مراحل قانونی ارائه این لایحه به مجلس شورای اسلامی قرار گیرد.
 

بر این اساس تمامی صاحبنظران می‌توانند فایل کامل این لایحه را از نشانی ITO.GOV.IR دریافت و ظرف ۱۰ روز (تا ۲۰ دی ماه) نقطه نظرات خود را از طریق رایانامه EGOV@ITO.GOV.IR یا ارسال نظرات مکتوب به دبیرخانه سازمان فناوری اطلاعات ایران با این وزارتخانه در میان بگذارند.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.