آموزش اینستاگرام

تعداد دامنه های اینترنتی فعال با پسوند ir. و هویت ایرانی مشخص شد

همراه اول در کلیک

رسانه کلیک – آخرین آمار ارائه شده از ثبت پسوندها و دامنه های اینترنتی در ایران نشان می دهد تعداد دامنه های اینترنتی فعال با هویت ایرانی بالغ بر 950 هزار سایت است.

به گزارش کلیک؛ به نقل از مهر، بررسی ها بر اساس آمارهای مرکز ثبت پسوندها و دامنه های اینترنتی پژوهشگاه دانش‌های بنیادی، نشان می دهد که تا پایان آذر ماه امسال بالغ بر ۹۴۳ هزار و ۳۱۲ دامنه اینترنتی متعلق به ایران از سوی کاربران به ثبت رسیده است که این آمار در مقایسه با پایان سال ۹۵ از ثبت بیش از ۸۰ هزار پسوند جدید اینترنتی در ۹ ماهه اول امسال حکایت دارد.

در پایان سال ۹۵ بالغ بر ۸۷۱ هزار دامنه اینترنتی در کشور به ثبت رسیده بود.

بر مبنای این آمار، پسوند «ir» همچنان در صدر دامنه‌ های ثبت شده فعال اینترنتی با هویت ایرانی قرار دارد و پسوند net.ir نیز کمترین میزان ثبت دامنه را به خود اختصاص داده است.

آخرین وضعیت ثبت دامنه‌ های اینترنتی نشان می‌دهد که هم اکنون تعداد ۹۳۴ هزار و ۵۷۰ دامنه با پسوند ir در کشور فعال است که بیشترین تعداد دامنه اینترنتی را شامل می شود؛ همچنین شمار پسوندهای ثبت شده co.ir بالغ بر ۴ هزار و ۱۵ دامنه، شمار دامنه‌ های ثبت شده با پسوند فارسی «ایران» یک هزار و ۹۴۲ دامنه و شمار دامنه‌ های ثبت شده با پسوند ac.ir حدود یک هزار و ۴۱۹ دامنه فعال اعلام شده است.

این در حالی است که تعداد دامنه های اینترنتی فعال حاکمیتی و دستگاه های اجرایی با پسوند gov.ir بالغ بر ۲۵۸ دامنه است.

در همین حال تعداد دامنه های اینترنتی فعال با هویت ایرانی دارای پسوند sch.ir که به ثبت رسیده اند، قریب به ۲۹۹ دامنه، با پسوند org.ir بالغ بر ۳۱۵ و id.ir بالغ بر ۴۵۸ دامنه برآورد می شود. تاکنون ۳۶ دامنه نیز با پسوند net.ir به ثبت رسیده و در مجموع ۹۳۴ هزار و ۳۱۲ دامنه در پایگاه ثبت دامنه‌ های اینترنتی در ایران ثبت شده و فعال است.

2 نظرات
  1. کاربر مهمان می گوید

    متاسفانه بخش زیادی از این دامنه ها هم بدون هیچ دلیلی در اختیار دلالان این حوزه است وکسی هم پاسخگو نیست.
    بعضی از دامین ها مناسب کسب و کار هستند اما بچه های فعال این حوزه مجبورند قید آن را بزنند و یا با قیمت گزافی تهیه کنند.

  2. میهن سایتز می گوید

    دامنه که مفت باشه همینه دیگه طرف بیکار میشه میره دامنه میخره اونوقت اونی که لازم داره هرچی میگرده چیزی پیدا نمیکنه

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.