آموزش اینستاگرام

فیلتر شکن‌ را هنگام خرید اینترنتی قطع کنید

همراه اول در کلیک

رسانه کلیک – یک کارشناس نسبت به استفاده از فیلتر شکن‌ در زمان خرید اینترنتی هشدار داد و توصیه کرد که کاربران در زمان انجام امور بانکی در فضای اینترنتی، فیلتر شکن خود را خاموش کنند.

به گزارش کلیک؛ به نقل از سیتنا، ایمان اسلامیان متخصص حوزه بانکداری الکترونیک؛ با بیان این که شایع‌ ترین نوع کلاهبرداری‌ های اینترنتی پدیده فیشینگ است، گفت: در این شیوه کلاهبرداری هکرها یک صفحه مشابه درگاه بانک ایجاد می‌کنند و اطلاعاتی را که افراد وارد می‌کنند را ذخیره و بعدا مورد سوء‌ استفاده قرار می‌دهند. همچنین بدافزارها با استفاده از ساکس پروکسی یا اینترنت می‌توانند کاربر را وادار به خواندن اطلاعات و ذخیره آن بکنند که با توجه به عطش کاربران برای استفاده از این سیستم‌ ها این اتفاق دور از ذهن نیست.

اسلامیان با اشاره به اقداماتی که دولت‌ ها برای اختلال در فیلتر شکن‌ ها انجام می‌دهند، اظهار کرد: دولت‌ ها قبلا پروتکل‌ های امن را که فیلتر شکن‌ ها از آن استفاده می‌کنند را هدف قرار می‌دادند که این حتی باعث اختلال در فعالیت پروتکل‌ هایی که بانکداری الکترونیکی هم از آنها استفاده می‌کرد می‌شد، اما حالا دیگر این اختلالات به صورت هوشمند صورت می‌گیرد و از این جهت برای بانک‌ ها محدودیتی ایجاد نمی‌شود.

اسلامیان با توضیح ساز و کار فیلتر شکن‌ ها و فضایی که برای سوء‌ استفاده توسط آنها صورت می‌گیرد، اظهار کرد: شرایط کار فیلتر شکن‌ ها به این صورت است که در فضای مجازی و هنگام خرید اینترنتی برای کاربران یک هویت جدید ایجاد می‌کند و کاربر را با یک آی پی جدید و از کشوری دیگر به اینترنت وصل می‌کند که این اتفاق ممکن است کاربران را وارد یک سیکل بکند که در آن علاوه بر کاربران بانک، فرد دیگری از اطلاعات کاربران بانک مطلع می شود.

متخصص حوزه بانکداری الکترونیک تصریح کرد: در موقع انجام خریدهای اینترنتی فیلتر شکن خود را ببندید، هرچند که در برخی موارد به صرف نصب فیلتر شکن بدافزارهایی هم با آن نصب می‌شوند که ممکن است اطلاعات شما را کپی و برای مبدا خود بفرستند.

توصیه می‌شود شهروندان از نصب فیلتر شکن‌ هایی که منبع نامشخص دارد خودداری کنند. همچنین بهتر است برای انجام خریدها و امور بانکی از اپلیکیشن هایی که بانک‌ ها طراحی کرده‌اند استفاده شود چرا که امنیت بالاتری دارند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.