قطع کدهای دستوری موبایل 4 ماه عقب افتاد؛ توافق وزیر ارتباطات با بانک مرکزی

رسانه کلیک – یک مقام مسئول در وزارت ارتباطات از توافق وزیر ارتباطات با بانک مرکزی برای تعویق قطع کدهای دستوری USSD خبر داد.

به گزارش کلیک به نقل از مهر، محمدرضا فرنقی زاد مقام مسئول در وزارت ارتباطات از تعویق ۴ ماهه در اجرای دستورالعمل قطع کدهای دستوری موبایل (USSD) پیرو مذاکراتی که میان وزیر ارتباطات با رییس بانک مرکزی انجام شد، خبر داد.

وی عنوان کرد: به رغم آنکه وزارت ارتباطات، نقطه نظرات بانک مرکزی در خصوص سرویس کدهای دستوری و ضرورت امن سازی بسترهای مبادلات مالی را قبول دارد، اما به دلیل آنکه اختلالی در سرویس دهی به مردم ایجاد نشود، پیشنهاد تعویق قطع کدهای دستوری USSD را به بانک مرکزی داد.

مدیر روابط عمومی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات با تاکید بر اهمیت موضوع امنیت پرداخت در تراکنش های موبایلی، اظهار داشت: مقرر شد که نکات فنی مورد نظر بانک مرکزی طی ۴ ماه آینده مورد بررسی قرار گیرد و برای آن راهکاری ارائه شود.

فرنقی زاد با اشاره به فرجه ۴ ماهه که طبق مذاکرات میان وزیر ارتباطات و بانک مرکزی تعیین شده است، تصریح کرد: از آنجایی که اجرای فوری این بخشنامه و قطع سرویس USSD می تواند در روند کاری و زندگی مردم اختلال ایجاد کند، قرار بر این شد که طی این مدت، استفاده از این سرویس امکان پذیر باشد تا راهکار های لازم  برای انجام تدابیر مدنظر بانک مرکزی و ایجاد بسترهای امن برای انجام تراکنش های خرد بانکی بر بستر موبایل اندیشیده شود.

شایان ذکر است؛ پیش از این بانک مرکزی اعلام کرده بود که از ۱۵ بهمن ماه سرویس USSD و کدهای دستوری تلفن همراه ستاره مربع برای تراکنش های مالی را قطع خواهد کرد (بیشتر بخوانید).

2 نظرات
  1. نوذر می گوید

    دائم برمی‌گردید به عقب… آغاز دوران غارنشینی، شما را چه به تکنولوژی USSD…

    1. امیرحسین می گوید

      دوست عزیز. احتمالا چون خبری از شبکه های رایانه ای و فناوری هاش ندارید تا به امروز تصور می کردید کدهای USSD امن هستند. این در حالیه که خیلیا از جمله اپراتور به راحتی می تونه کدهای گرفته شده شما رو ثبت کنه. هرچند ما به اپراتورهامون طبق گذشته ای که داشتن کاملا اطمینان داریم! کدهای USSD هیچ امنیتی ندارن. البته این که تا به امروز کسی از این مسأله برای مردم حرفی نمی زد انشاالله به خاطر اینه که می خواستن مردم دسترسی راحت به سرویس های پرداخت داشته باشن! اصلا هم به این مسأله توجه نمی کنیم که مدت هاست امکان پرداخت از طریق اپلیکیشن ها در کشورمون به شکل ایمن تر و از طریق اینترنت مهیاست. اینکه مجددا نظر مسئولین عوض شده و تصمیم گرفتن USSD ناامن رو امن کنن و باز هم باقی بمونن قطعا برای رفاه مردمه و ارتباطی به شرکت های غول پیکری که وابسته به این سیستم هست نداره 🙂 امیدوارم قانع شده باشید و دیگه هیچ وقت از این کدهای ناامن استفاده نکنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.