شیفر

نتیجه بررسی شائبه نقض حریم خصوصی کاربران اپلیکیشن روبیکا اعلام شد

رسانه کلیک – در پی طرح سوالات و مباحث مطرح شده در فضای مجازی در خصوص اپلیکیشن روبیکا و تاکید وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات مبنی بر بررسی موضوع توسط مرکز ماهر، این اپلیکیشن مورد تحلیل دقیق این مرکز قرار گرفت.

به گزارش کلیک به نقل از ایسنا؛ طبق اعلام مرکز ماهر، در بررسی آخرین نسخه ۱.۰.۸ اپلیکیشن روبیکا مشاهده شد کدهای منبع نسخه اندرویدی تلگرام بصورت کامل در این نرم افزار قرار گرفته است. دلیل این امر استفاده از واسط گرافیگی مبتنی بر Fragments پیاده سازی شده در نرم افزار تلگرام بوده و بخش عمده باقی مانده اساسا بی استفاده مانده است.

از نظر عملکردی نیز قابلیت های شبکه های اجتماعی مشابه تلگرام در این نرم افزار پیاده سازی نشده است و صرفا خدمات ارائه شده توسط این اپلیکیشن براساس قابلیت WebView اندروید و شامل ارائه محتوای شماری از وب سایت هاست.

در نتیجه بر اساس بررسی صورت گرفته می توان گفت:

– این نرم افزار حریم خصوصی کاربران را نقض نمی کند

– این نرم افزار دسترسی به محتوای اطلاعات سایر اپلیکیشن ها از جمله تلگرام را ندارد (اساسا با توجه به تکنولوژی application security sandbox سیستم عامل اندروید، اجرای اپلیکیشن ها در فضایی ایزوله انجام شده و برنامه ها امکان دسترسی مستقیم به داده های یکدیگر را ندارند)

– کدهای منبع نسخه اندرویدی تلگرام بصورت کامل در این نرم افزار قرار داده شده اما تنها از برخی کلاس های واسط گرافیکی آن در برنامه بهره برداری شده است و سایر قسمت ها قابل حذف هستند.

– نسخه مورد بررسی اساسا قابلیت شبکه اجتماعی یا پیام رسان نظیر تلگرام را ارائه نمی کند.

3 نظرات
 1. حمید می گوید

  اصلا کاری ندارم به این بررسی
  کلاً برنامه های ایرانی خیلی امنیت ندارن
  برای مثال اغلب امکان خروج از عضویت را ندارند. همه برنامه های مالی که نصب میکنین هیچکدام قابلت لغو عضویت مگر با پیگیری تلفنی و … ندارن!

 2. محمد می گوید

  خود فیسبوکش میاد حریم خصوصی کاربرا نقض میکنه و تمام اطلاعاتشون میفروشه به این ور اونور بعد شما گیر دادید به روبیکا ؟؟

 3. مجتبی صالحی می گوید

  استفاده مخفیانه از منابع پردازشی دستگاه های شخصی (رایانه ، تلفن هوشمند ، تلویزیون هوشمند و …) مشکل جدی و جدیدی هستش که عمدتا به منظور معدن کاوی ارزهای دیجیتال در حال انجام هستش و فقط با بررسی کدهای نرم افزار قابل شناسایی نیست

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.