فهرست سازمان هایی که دولت همراه را همراهی کردند/ 55 خدمت دولتی موبایل محور

رسانه کلیک – ارزیابی صورت گرفته از اجرای پروژه دولت موبایل نشان می‌ دهد که حدود 17 سازمان دولتی در اجرایی شدن این پروژه همراه بودند و تاکنون بالغ بر 55 سرویس دولتی از طریق موبایل ارائه شده است.

به گزارش کلیک به نقل از مهر؛ فاز نخست پروژه دولت همراه (MGOV) به عنوان بستری برای ارائه خدمات دولتی از طریق موبایل اردیبهشت ماه امسال به بهره برداری رسید (دولت همراه راه‌اندازی شد) تا مشترکان تلفن همراه بتوانند از طریق موبایل خود سرویس های دستگاه های دولتی را دریافت کنند. این پروژه مکمل دولت الکترونیک است که توسط سازمان فناوری اطلاعات ایران وارد فاز اجرایی شده است.

علاوه بر عدم نیاز به حضور فیزیکی برای دریافت خدمات دولتی، قابلیت جابجایی دریافت کننده خدمات، تعامل دوسویه میان ارائه دهنده خدمات و مصرف کننده از جمله ویژگی های کلیدی خدمات دولت همراه محسوب می شود.

تسهیل فرآیندها در ارائه خدمات دولتی بدون محدودیت مکان و زمان، صیانت از اطلاعات و حفظ حریم شخصی، امکان احراز هویت با مکانیزم های استاندارد جهانی و کاهش هزینه ها و فساد اداری، کاهش آلودگی هوا به واسطه کاهش سفرهای درون و برون شهری، توسعه دولت موبایل در کشور را ضروری می کند.

دولت موبایل چه خدماتی ارائه می دهد؟

دولت موبایل نسخه بسط یافته و مکمل خدمات دولت الکترونیک است و تمامی مردم می توانند از طریق تلفن همراه خود به خدمات دولت الکترونیک که تاکنون راه اندازی شده است نیز دسترسی داشته باشند. هم اکنون حدود ۵۵ سرویس دولتی با موبایل قابل ارائه به مردم است و به زودی حدود ۱۷۰۰ خدمت دستگاه های اجرایی و سازمان ها به خدمات دولت همراه افزوده می شوند. از جمله این خدمات می توان به پرداخت قبوض، خدمات تامین اجتماعی، ثبت احوال و رهگیری مرسولات پستی اشاره کرد.

سازمان هایی که پروژه دولت موبایل را همراهی کردند

براساس آماری که از سوی سازمان فناوری اطلاعات وزارت ارتباطات به عنوان متولی اجرای پروژه دولت الکترونیک و دولت همراه در کشور، منتشرشده است تاکنون حدود ۱۷ سازمان، وزارتخانه و چند اپراتور و درگاه ارائه خدمات، با پروژه دولت موبایل همراه بوده اند.

طبق این بررسی ها سازمان هایی از جمله سازمان ملی استاندارد، امورمالیاتی، بیمه مرکزی، تنطیم مقررات ارتباطات، هواشناسی، بورس، بهزیستی، گردشگری، تامین اجتماعی و ثبت احوال با این پروژه همکاری کردند. در میان همراهان دولت همراه نام وزارتخانه های ورزش و جوانان، علوم، کار و رفاه اجتماعی و وزارت صنعت دیده می شود. از سوی دیگر برخی شهرداری ها، استانداری ها و شرکت هایی مانند شرکت گاز، پست، مخابرات و اپراتورهای اول و سوم و سامانه های شاهکار و دسترسی آزاد به اطلاعات، در میان سازمان هایی هستند که با پروژه دولت موبایل همراه بودند.

۵۵ سرویسی که می توان با موبایل دریافت کرد

سرویس دهندهزیرخدمت
سازمان ثبت احوال

کارت هوشمند ملی
ارتباط با سازمان

سازمان تامین اجتماعیاستعلام آخرین سابقه بیمه شده
پرداخت حق بیمه
نوبت دهی
استانداریهااستانداری قزوین
سازمان گردشگریدریافت اطلاعات موزه خانواده
ثبت نام برای بازدید از موزه خانواده
اطلاع از جاذبه های گردشگری در نقاط مختلف کشور
شهرداری ارومیهپرداخت عوارض شهرداری
صندوق کارآفرینی امیدپرداخت نذورات
دریافت موجودی
پرداخت اقساط
ارتباط با صندوق
سازمان بهزیستیاستعلام مستمری
استعلام خدمات
کمیسیون پزشکی
اصلاح اطلاعات
سازمان استاندارددریافت اطلاعات پروانه علامت استاندارد
دریافت اطلاعات پروانه کاربرد نشان حلال
سازمان نظام پزشکیجستجوی پزشک
همراه اولپرداخت قبوض
سازمان امور مالیاتیبدهی مالیاتی اشخاص حقیقی
سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیوییتعداد خطوط مشترکان تلفن سیار
وزارت صنعت معدن تجارتاستعلام اصالت دستگاه
فعالسازی گوشی
انتقال مالکیت
سرویس انبار (استعلام اطلاعات مختصر شناسه کالا)
هواشناسیدمای کنونی و پیش بینی هوا
بانک مرکزیپرداخت اینترنتی قبوض
نرخ ارز
نرخ سکه
بورسآمار کلی معاملات روز
پسترهگیری مرسوله پستی
شماره تلفن های ضروریشماره های ضروری
وزارت تعاونبیمه سلامت
بیمه مرکزیاستعلام بیمه نامه
سازمان فناوری اطلاعات ایرانثبت نام کارپوشه ملی ایرانیان
مشاهده نامه ها کارپوشه ملی ایرانیان
سرویس نامه های قابل پاسخ
هلال احمر/ آتش نشانیسرویس وضعیت مکانی (سمت پنل)
سازمان فناوری اطلاعات/ دسترسی آزاد به اطلاعاتثبت درخواست
پیگیری درخواست
استعلام کلیه درخواستها
وزارت علوماستعلام مدرک تحصیلی
وزارت ورزشبررسی سوابق ورزشی
شرکت گازپرداخت قبوض
رایتلپرداخت قبوض
مخابرات ایرانپرداخت قبوض

دولت همراه را چگونه می توان دریافت کرد؟

امکان دریافت خدمات دولتی بر بستر تلفن همراه نیازمند نصب برنامه کاربردی (اپلیکیشن ) آن است. این  اپلیکیشن را می توان از وب سایت رسمی دولت همراه به نشانی MOB.GOV.IR و یا از طریق فروشگاه های معتبر اپلیکیشن برای گوشی های اندرویدی و IOS (در داخل کشور و اپ استور) و نیز از طریق پیامک و کدهای دستوری *۴# دریافت کرد.

در این اپلیکیشن خدماتی چون پرداخت اینترنتی قبوض، شماره های ضروری، رهگیری مرسولات پستی و سایر خدمات ارگان های مختلف در دسترس است. برای مثال برای پرداخت اینترنتی قبوض امکان پرداخت از طریق شناسه قبض و یا با استفاده از بارکد اسکنر ممکن است.

بخشی از اپلیکیشن هم به اطلاع رسانی اختصاص دارد که کاربر می تواند از فهرست موضوعی خدمات در حوزه های مختلف اطلاع یابد. اطلاع از قوانین و مقررات استفاده از خدمات به منظور شفاف سازی و مدیریت مکاتبات و تعاملات دستگاه های اجرایی با مردم و کسب و کارها از دیگر بخش های این اپلیکیشن است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.