شیفر

اپراتور مجازی موبایل کودک و نوجوان در ایران مجوز گرفت

رسانه کلیک – با صلاحدید سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، تعداد پروانه‌ های صادره خدمات اپراتور مجازی تلفن همراه در کشور رشد کرد.

به گزارش کلیک به نقل از تسنیم؛ در سال 94 سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی طی فراخوانی از شرکت‌ های متقاضی دریافت پروانه اپراتور مجازی موبایل (MVNO) دعوت به ارسال مدارک کرد و در واقع رویه‌ ای برای راه‌ اندازی خدمات این قبیل اپراتورها در کشور فراهم آورد.

پس از ارائه مدارک و مستندات از سمت متقاضیان دریافت پروانه اپراتوری این قبیل خدمات، نهایتا سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی به مرور با بررسی و احراز صلاحیت متقاضیان، پروانه‌ های فعالیت را با شروط مندرج در آئین‌ نامه خدمات‌ دهی MVNO ها صادر کرد.

اخیرا نیز شرک ارتباطات سیار هوشمند امین موفق به دریافت پروانه اپراتور مجازی تلفن همراه نوع دوم از سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی با مدت اعتبار پنج سال شده است؛ با این حساب مجموع پروانه‌ های صادر شده اپراتورهای مجازی تلفن همراه نوع‌ های اول و دوم به 9 مورد رسید.

اپراتورهای مجازی نوع اول کامل‌ ترین مدل کسب‌ و کاری MVNO ها در ایران است که تنها به شبکه دسترسی اپراتور میزبان و گاهی اوقات هم به شبکه هسته (Core) دسترسی ندارند.

شرکت ارتباطات سیار هوشمند امین با توجه به طرح تجاری که طراحی و تنظیم کرده از این پس به عنوان اپراتور تخصصی کودک و نوجوان به فعالیت خواهد پرداخت.

پیش از این حمیدرضا امیری‌ نیا؛ رییس هیئت مدیره شرکت شرکت ارتباطات سیار هوشمند امین با تأکید بر امنیت کودکان و نوجوانان در حوزه دیجیتال و دنیای ارتباطات گفته بود که اعتقاد داریم کودکان و نوجوانان ایرانی می‌ توانند در فضای دیجیتال مشارکتی سالم داشته باشند، ایده‌ های خود را به منصه ظهور برسانند.

وی همچنین افزود: بنابراین محصول اندیشه و ذهن دست‌ اندرکاران شرکت‌ های فعال تولید اپلیکیشن و صاحب اپراتوری در ایران که به راه‌ اندازی سرویس اپراتوری و رونمایی از سیم‌ کارت کودک و نوجوان تین‌ تاک ختم شد که توسط یک شرکت فعال ارائه‌ دهنده خدمات ارزش افزوده بر بستر موبایل به انجام رسیده است.

امیری‌ نیا ادامه داد: هدف از ارائه سیم‌ کارت مختص کودکان و نوجوانان، ساماندهی به فضای مجازی این قشر از هموطنان است که پدران و مادران و خانواده‌ ها با اطمینان خاطر بیشتری فعالیت فرزندان خود در عرصه فناوری‌ های دیجیتال را شاهد باشند.

اپراتور مجازی تلفن همراه یا MVNO که برگرفته از Mobile Virtual Network Operator است یک نوع اپراتور موبایل تلقی می‌ شود که خود عملأ دارای امکانات فیزیکی برای ارسال مکالمات و داده‌ ها نیست.

این اپراتورها معمولا با یک اپراتور موبایل (MNO) که دارای امکانات فیزیکی برای ارسال مکالمات و داده‌ ها است، قرارداد منعقد می‌ کنند تا با خریداری خدمات به شکل عمده از آنها، بتوانند به فروش با نام و برند اختصاصی خود بپردازند.

در واقع این کار به نوعی خرده فروشی محسوب می‌ شود و MVNO ها به عنوان بازوی بازاریابی اپراتورهای اصلی موبایل عمل می‌ کنند تا در شرایط رو به اشباع بازار، بتوانند ظرفیت خالی آنها را فعال کنند.

تفاوت اپراتورهای مجازی تلفن همراه با اپراتورهای موبایل دارند به شرح زیر است:

سرویس‌ های اپراتور مجازی که به عنوان MVNO در کشور فعالیت خواهد کرد مشابه سرویس‌های اپراتورهای موجود خواهد بود و عمده تفاوت بین آنها، این است که MVNO ها شبکه دسترسی یا همان طیف رادیویی را ندارند.

این نوع اپراتورها با بستن قرارداد با یک اپراتور دیگر که دارای امکانات فیزیکی برای ارسال مکالمات و داده‌ هاست، خدمات خود را بصورت عمده خریداری کرده و سپس با نشان تجاری و برند خود اقدام به فروش خدمات تلفن همراه، در بازار خرده‌ فروشی می‌ کنند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.