ویژگی‌ های ارز دیجیتال ملی اعلام شد

رسانه کلیک – جدیدترین جزییات و ویژگی ‎های ارز رمزنگار ملی ایران بر پایه ریال و بلاک چین ملی تشریح شد.

به گزارش کلیک به نقل از تسنیم؛ آخرین جزییات ارز رمزنگار ملی از سوی ابوطالب نجفی مدیرعامل شرکت خدمات انفورماتیک تشریح شد که بر این اساس ارز رمزنگاری شده ملی ایران که توسط شرکت انفورماتیک وابسته به بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران طراحی و توسعه پیدا کرده دارای مشخصات زیر است:

ارز رمزنگاری شده جمهوری اسلامی ایران توسط شرکت خدمات انفورماتیک با درخواست بانک مرکزی به عنوان منتشر کننده رمز ارز با تکنولوژی Hyperledger fabric platform طراحی و توسعه پیدا کرده؛ این رمز ارز هیچگونه محدودیتی در زمینه تعداد تولید و انتشار ندارد و به هر میزان که بانک مرکزی تصمیم داشته باشد با پشتوانه ریال قابل صدور است. این ارز رمزنگار در شبکه زیرساخت بلاک چین خصوصی توسعه پیدا کرده و قابلیت استخراج یا ماینینگ توسط ماینرها مانند ارز رمزنگاری شده بیت کوین را ندارد.

از سویی دیگر کاربرد ارز رمزنگار ملی ایران در فاز اول به عنوان توکن و ابزار پرداخت برای تبادلات بین بانکی و در فاز دوم پرداخت‌ های خُرد بین افراد جامعه است. همچنین نقش بانک‌ های تجاری در این رمز ارز تایید تراکنش‌ ها و نگهداری از دفاتر کل به شمار می‌ رود.

زیرساخت بلاک چین بانکی این قابلیت را دارد تا رمز ارز را به عنوان پشتوانه پول ملی کشور صادر کرده و در فاز اول در اختیار بانک‌ های تجاری کشور و پس از آن این زیرساخت را به عنوان توکن و ابزار پرداخت برای تبادلات، تسویه بین بانکی و توسعه خدمات خود بهره گیرد؛ این زیرساخت پس از طی نمودن دوران بررسی و آزمایش به صورت یک اکوسیستم در اختیار بانک‌ ها، شرکت‌ های حوزه فناوری و فعالین نظام پولی و بانکی قرار خواهد گرفت، اما تا زمان عملیاتی شدن قرار است تا این زیرساخت بر اساس نظرات و پیشنهادات علاقه مندان و کارشناسان بهبود و توسعه پیدا کند؛ هدف از ایجاد این زیرساخت استفاده بازیگران حوزه از یک زیرساخت استاندارد و جلوگیری از تعدد پلتفرم‌ ها، اطلاق منابع و هزینه‌ های ناشی از یکپارچه سازی است.

از جمله اقدامات شرکت انفورماتیک در حوزه رمز ارزها باید به تلاش در طراحی و توسعه بلاک چین شبکه بانکی با هدف قرارگرفتن بانک‌ های کشور به عنوان Node اصلی و امکان توسعه انواع کاربردها اشاره داشت. همچنین از جمله دیگر اقدامات انفورماتیک در حوزه ارزهای رمز پایه توسعه KYC یا راهکار ثبت و تایید هویت بر بستر بلاک چین است که بر این اساس مشتری اطلاعات هویتی خود را تنها به یک بانک دیگر ارائه می‌ دهد و اطلاعات بر روی بستر بلاک چین قرار می‌ گیرد و در سایر بانک‌ ها نیز قابل استفاده است.

2 نظرات
 1. بروس ویلیس می گوید

  خنده داره. بانکهای دنیا کاری به ارزهای دیجیتال ندارن اینجا بانکها متولی ارز دیجیتالی هستن که اصولا فلسفه وجودیش استقلال از مدار بانکی هست. هرچند که با آمدن ارز دیجیتال مثل کاری که ونزوئلا کرد در لحظات پایانی یعنی تیر خلاص به اقتصاد کشور. منتظر تورم بیشتر باشید

 2. محمد می گوید

  توضیح بیت‌کوین در ۳ دقیقه به انگلیسی
  روش‌های بدست آوردن بیت‌کوین
  بیت‌کوین‌ها عموماً از راه فعالیت‌های استخراج (ماینینگ) که همان فرایند پردازش تراکنش‌های بیت‌کوین است، بدست می‌آیند. این روش مستلزم در اختیار داشتن کامپیوترها و سخت‌افزارهای قدرتمندی است.
  خرید بیت‌کوین از صرافی‌ها
  همچنین برخی از وب سایت‌های بخت‌آزمایی، به کاربران خود بیت‌کوین می‌دهند.
  می‌توان با پذیرفتن بیت‌کوین به عنوان وجه پرداختی در برابر کالا یا خدمات، بیت‌کوین به دست آورد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.