وزیر ارتباطات: چرخه اقتصادی فناوری فضایی به صنعت متصل شود

رسانه کلیک – وزیر ارتباطات گفت: اتصال چرخه اقتصادی فناوری فضایی به صنعت باید به عنوان یک محور جدی در دستور کار سازمان فضایی و پژوهشگاه فضایی ایران قرار گیرد.
به گزارش کلیک به نقل از مهر؛ محمد جواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات در جلسه کنترل پروژه های پژوهشگاه فضایی ایران عنوان کرد: پژوهشگاه فضایی ایران، پژوهشگاهی عملیاتی و توانمند است و قابلیت‌ های بالایی برای حل مسائل حوزه فضایی کشور دارد.

وی با اشاره به اینکه سازمان فضایی ایران و پژوهشگاه فضایی از حوزه‌ های اقتدار جمهوری اسلامی ایران هستند، افزود: پژوهشگاه فضایی ایران بال سازمان فضایی در توسعه فناوری فضایی است و باید با یکدیگر همکاری نزدیکی داشته و همگرا باشند.

آذری جهرمی ادامه داد: راهبرد ما بر این است که پژوهشگاه فضایی ایران با ظرفیت خود، مدیریت پژوهش حوزه فضایی را برعهده گیرد و به عنوان تجمیع‌ کننده محصول نهایی فناوری فضایی ایفای نقش کند. بدین صورت که مراکز دانشگاهی مرتبط با حوزه فضا، هر یک در حوزه‌هایی از علوم و فناوری فضایی تبدیل به یک قطب علمی شوند و در مسیر برنامه‌ ریزی شده توسط پژوهشگاه فضایی حرکت کنند.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با تاکید بر ضرورت تقویت دستاوردهای حوزه فضایی کشور بیان کرد: تقویت این دستاوردها با تبیین کاربرد آن در جامعه صورت می‌ گیرد و در این راستا کاربردهای فناوری فضایی باید آن‌ چنان در زندگی مردم دخیل شود که نبود این فعالیت‌ ها کاملا حس شود و این یکی از اهداف بزرگ ما است.

وی اظهار کرد: اتصال چرخه اقتصادی فناوری فضایی به صنعت باید به عنوان یک محور جدی در دستور کار سازمان و پژوهشگاه فضایی قرار گرفته و پیگیری شود و پس از همگرایی نگرشی و مدیریتی در حوزه فنی، ارگان‌ های دیگر نیز با بخش فضایی همگرا شده و دستاوردهای فضایی را به سمت صنعت هدایت کنند.

آذری جهرمی با تاکید بر لزوم اصلاح ساختار کلان حوزه فضایی کشور تصریح کرد: یکی از مسائلی که در حوزه فناوری فضایی دنبال می‌ کنیم اصلاح ساختارهای موازی و فرآیندها است، به‌ گونه‌ ای که موجب تسریع در رشد مجموعه شده و بتوان این ساختار را به توسعه کشور گره زد که در این خصوص نیز اقدامات مثبتی صورت گرفته است.

وزیر جوان دولت تدبیر و امید در خصوص اعتبارات لازم برای پیشبرد پروژه‌ ها و فعالیت‌ های فناوری فضایی، اظهار امیدواری کرد: تلاش ما براین خواهد بود که بودجه لازم تامین و تخصیص داده شود تا پروژه ها در موعد مقرر به سرانجام برسند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.