تلسکوپ کپلر برای همیشه خاموش شد!

رسانه کلیک – کپلر یک تلسکوپ فضایی ساخت ناسا است که با هدف کشف سیارات فراخورشیدی مشابه زمین به فضا پرتاب شده‌ بود. ناسا روز گذشته به صورت رسمی بازنشستگی و مرگ تلسکوپ کپلر را تایید کرد. 

کپلر که برای یک ماموریت 6 ساله به فضا ارسال شده بود روز گذشته بر اثر پایان سوخت برای همیشه خاموش شد. این تلسکوپ توانست حدود 4 سال بیشتر از زمان ماموریت خود به ناسا خدمت کند. 

این تلسکوپ در سال 2009 به فضا ارسال شد و در این مدت موفق به پیدا کردن حداقل 30 سیاره فرا خورشیدی با شرایط آب و هوایی مناسب برای محل سکونت دوم انسان شده بود. 

در آخرین دستاوردهای سال ۲۰۱۳، محققین پروژه کپلر توانستند سیاره‌ای مشابه کره زمین با قابلیت سکونت پیدا کنند. دانشمندان می گویند این سیاره که به اسم کپلر ۶٩ سی نامیده شده‌، همانند سیاره‌های سامانه خورشیدی در مداری ویژه پیرامون ستاره‌ای می‌چرخد. این سیاره یکی از نخستین نامزدهای احتمالی زندگی فرازمینی در خود است که انسان از وجود آن آگاهی پیدا کرده‌ است.

مرگ تلسکوپ کپلر نگاهی به فعالیت های تلسکوپ کپلر
مرگ تلسکوپ کپلر: نگاهی به فعالیت های تلسکوپ کپلر

گفتنی است ناسا سال گذشته اعلام کرده بود که سوخت کپلر رو به پایان است و تنها چند ماه دیگر دوام خواهد آورد. ناسا به احترام ستاره‌شناس آلمانی یوهانس کپلر این تلسکوپ را کپلر نامیده بود. 

این تلسکوپ حدود 150 میلیون کیلومتر دور تر از زمین در حال فعالیت بود و اکنون برای همیشه بازنشسته شده است. 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.