منتظر مدل بدون دیسک درایو کنسول ایکس باکس وان باشید!

رسانه کلیک – به نظر می رسد شرکت سرشناس و بزرگ مایکروسافت به دنبال ساخت و عرضه مدل بدون دیسک درایو کنسول ایکس باکس وان است.

با وجود فراز و نشیب های مختلف و فراوان، چیزی در حدود پنج سال از عرضه نسل هشتم کنسول های بازی می گذرد و این دستگاه ها روز به روز به پایان چرخه عمر خود نزدیک تر می شود و در حالی که دو شرکت سونی و مایکروسافت جدا از ساخت و عرضه مدل کوچک تر شده دو کنسول پلی استیشن 4 و ایکس باکس وان تحت عناوین PS4 Slim و Xbox One S، کنسول های میان نسلی و قدرتمندتر خود را به ترتیب به نام های پلی استیشن 4 پرو و ایکس باکس وان ایکس به بازار عرضه کردند، لیکن کم کم زمزمه و شایعاتی در خصوص نسل نهم کنسول ها یعنی پلی استیشن 5 و ایکس باکس جدید در سراسر فضای مجازی به گوش می رسد که این موضوع برای بازیکنان و گیمرها چندان هم عجیب نیست.

از این رو، با اینکه بیشتر علاقه مندان و بازیکنان در انتظار معرفی نسل نهم از کنسول های بازی هستند، اما شرکت مایکروسافت بر خلاف همه این انتظارها، به دنبال معرفی و همچنین عرضه نسل بعدی کنسول ایکس باکس نیست. به عبارتی، ردموندی ها هنوز نه تنها هیچ برنامه ای برای رونمایی از کنسول نسل نهم خود ندارند، بلکه همچنان به پشتیبانی از کنسول ایکس باکس وان خود ادامه می دهند و قصد عرضه مدل جدید و به‌روز شده این دستگاه را در سر دارند.

به طور دقیق تر، چندی پیش وب سایت Thurrott ادعا کرد که شرکت مایکروسافت به‌زودی مدل بدون دیسک درایو کنسول ایکس باکس وان را راهی بازار می کند که این مدل صرفا قادر به اجرای بازی های دیجیتالی است و در عوض به دلیل حذف دیسک درایو، قیمت به مراتب کمتری نسبت به مدل اصلی دارد.

بر اساس ادعای وب سایت Thurrott، مدل بدون دیسک درایو کنسول ایکس باکس وان در تاریخ نامشخصی از سال آینده میلادی (2019) روانه بازار می شود. همچنین، این منبع بر این باور است که به خاطر حذف کامل جایگاه دیسک درایو، قیمت کنسول ایکس باکس وان چیزی در حدود 100 کاهش می یابد و از این رو، علاقه مندان فقط و فقط با پرداخت 200 دلار می توانند صاحب کنسول نسل هشتم شرکت مایکروسافت یعنی ایکس باکس وان شوند و به تجربه عناوین ویدیویی مختلف بپردازند.

تمام ماجرا به ساخت و عرضه مدل بدون دیسک درایو کنسول ایکس باکس وان ختم نمی شود، بلکه مایکروسافت تحولی هم در خصوص بازی های دیجیتالی به وجود می آورد که به نفع بازیکنان و گیمرها تمام می شود. به عبارتی، با وجود افزایش تقاضا برای خرید نسخه دیجیتالی عناوین ویدیویی، لیکن هنوز هم بسیاری از بازیکنان و کاربران نسخه فیزیکی بازی ها را خریداری می کنند.

حال، شرکت مایکروسافت برای رفع مشکل نبود دیسک درایو، به دنبال همکاری با خرده فروشان بزرگ و مشهوری است که در این فروشگاه های منتخب نسخه فیزیکی عناوین ویدیویی با نسخه دیجیتالی آن ها تعویض می شود و بازیکنان به راحتی می توانند عناوین ویدیویی قبلی خود را به نسخه دیجیتالی تبدیل کنند. متاسفانه، هنوز اطلاعات و جزئیات بیشتری در این خصوص منتشر نشده است.

در ادامه، این منبع تاکید کرد که مدل بدون دیسک درایو کنسول ایکس باکس وان جزو خانواده «اسکارلت» (Scarlett)، نسل بعدی کنسول های ایکس باکس وان، نیست و در گروه کنسول های نسل هشتم و خانواده Xbox One قرار دارد.

حذف دیسک درایو از روی دستگاه ها موضوع جدید و تعجب برانگیزی نیست چرا که این روزها به دلیل کاهش تقاضا به دیسک ها و همچنین دسترسی ساده تر به محتویات دیجیتالی، جایگاه دیسک درایو چندان ضروریتی ندارد و به همین خاطر، در سال های پیش شاهد حذف این جایگاه از روی بسیاری از لپ تاپ ها نظیر مک بوک ها بودیم که در ابتدا واکنش منفی و تند برخی ها را به دنبال داشت.

با این حال، به نظر می رسد که شرکت مایکروسافت در پی علاقه بازیکنان و گیمرها به تهیه و خرید بازی های دیجیتالی، قصد معرفی و عرضه بدون دیسک درایو کنسول ایکس باکس وان دارد که این موضوع روی قیمت تمام شده دستگاه تاثیر گذاشته و کاهش قیمت دائمی آن را به همراه دارد. بدیهی است که در صورت کاهش قیمت، میزان فروش کنسول ایکس باکس وان در سراسر جهان بیشتر می شود.

جدا از عرضه مدل بدون دیسک درایو کنسول ایکس باکس وان و کاهش 100 دلاری قیمت آن، وب سایت Thurrott در انتهای گزارش خود اشاره کرد که مایکروسافت به‌زودی قیمت کنسول ایکس باکس وان اس را نیز کاهش می دهد. هنوز مشخص نیست که این کاهش قیمت به چه میزان خواهد بود.

به علاوه، ظاهرا شرکت مایکروسافت هنوز تصمیم نهایی خود مبنی بر استفاده و یا عدم استفاده از دیسک درایو در نسل نهم از کنسول های بازی را نگرفته است. با در نظر گرفتن افزایش قیمت سخت افزارها، به نظر می رسد مایکروسافت همین روند را برای نسل بعدی کنسول خود در پیش می گیرد و برای فروش دستگاه خود به قیمت معقول، به ناچار جایگاه دیسک درایو را حذف می کند.

البته، فراموش نکنید که شرکت نامدار مایکروسافت هنوز به طور رسمی خبر از عرضه مدل بدون دیسک درایو کنسول ایکس باکس وان را نداده است و با توجه به اینکه این خبر توسط منابع غیر رسمی منتشر شده و در طرف دیگر، هیچ بیانیه و اطلاعیه ای از سوی ردموندی ها در قبال این گزارش ها ارائه نشده است، بنابراین خبر عرضه مدل بدون دیسک درایو کنسول ایکس باکس وان تا به این لحظه در حد یک شایعه باقی می ماند.

در هر صورت، چنانچه مایکروسافت اقدام به معرفی مدل جدید و ارزان قیمت کنسول ایکس باکس وان بکند، ظاهرا این اتفاق در جریان رویداد E3 سال آینده میلادی رخ می دهد. از طرفی، عدم حضور رقیب دیرینه ردموندی ها یعنی شرکت سونی در این رویداد، فضا خوبی را برای نمایش هر چه بهتر مدل جدید کنسول ایکس باکس وان مهیا می کند.

حال، دیدگاه شما در رابطه با مدل بدون دیسک درایو کنسول ایکس باکس وان و کاهش 100 دلاری قیمت آن چیست؟ به نظر شما، آیا این مدل می تواند نقش به سزایی در فروش کلی کنسول ایکس باکس وان بگذارد؟ شما خرید نسخه دیجیتالی بازی ها را به خرید نسخه فیزیکی ترجیح می دهید؟ دیدگاه ها و نظرات شخصی خود را با ما و دیگر کاربران رسانه کلیک در میان بگذارید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.