نقد و بررسی بازی Super Mario Party

رسانه کلیک – بازی Super Mario Party از آن دست آثار سرگرم‌کننده، مفرح، خانوادگی و دوستانه‌ است که نشان می‌دهد نینتندو چطور به شناخت کامل نسبت به بازار هدف‌اش رسیده است. با کلیک و نقد و بررسی این بازی در ادامه همراه باشید.

اگر بخواهیم هدف بازی‌های ویدیویی را در یک عبارت خلاصه کنیم، شاید بهترین تعریف سرگرمی و لذت بردن گیمرها باشد. باید قبول کنیم که این هدف، مدت‌هاست که جای خود را به رقابت‌های سنگین و به دور از هرگونه لذتی داده است و سبب شده تا قشر عظیمی از مخاطبان، خود را گرفتار چرخه‌ای باطل ببینند.

با این وجود، نینتندو حسابش را از کمپانی‌های بزرگ جدا کرده و به قول ساتورو ایواتای فقید، در سمت دیگری از اقیانوس صنعت گیم شنا می‌کند. اگر نگاهی به فهرست آثار منتشر شده توسط این شرکت نگاهی بیندازید، با انبوهی از عناوین صرفا سرگرم کننده مواجه خواهید شد که همگی آنها لبخند بر لب مخاطبان آورده‌اند؛ بازی‌هایی همچون Kirby ،Donkey Kong، Super Mario و حتی The Legend of Zelda که به نسبت بقیه، اثری جدی‌تر به حساب می‌آید.

نینتندو حسابش را از کمپانی‌های بزرگ جدا کرده و به قول ساتورو ایواتای فقید، سمت دیگری از اقیانوس صنعت گیم شنا می‌کند.

البته این رویکرد در کشور ما چندان مورد استقبال واقع نمی‌شود و برخی از بازیکنان، کنسول‌ها و بازی‌های نینتندو را کودکانه می‌پندارند. سوال اینجاست که اگر همین گیمرها بخواهند با دوستانشان در یک محیط کوچک بازی کنند، آنگاه چه اتفاقی رخ خواهد داد؟ چطور 3 و حتی 4 نفر در یک مکان با کنسول مشغول شوند؟ اینجاست که ماریو و دوستانش از راه می‌رسند و مشکل را به راحتی حل می‌کنند. کافی است که Super Mario Party را تهیه کنید و با دو جفت جوی‌کان، حداقل 5 ساعت بی‌وقفه سرگرم شوید!

بوم رنگی بازی Super Mario Party هیچگاه تکراری نمی‌شود و ظاهرا این فرمول جواب پس داده، تا ابد می‌خواهد چشمان بازیکن را نوازش کند. خوشبختانه بازی Super Mario Party هم از این قاعده مستثنی نیست و مخاطب در هر لحظه، با طیف‌های رنگی گوناگونی مواجه می‌شود. تنوع محیط‌ها به واسطه مینی گیم‌های رایج، سبب شده تا بازی از بعد بصری خسته کننده به نظر نرسد و همواره شادابی خود را حفظ کند. البته این زیبایی صرفا به رنگ‌ها محدود نخواهد شد و انیمیشن جذاب و گاهی اوقات خنده دار کاراکترها، گیمر را سر ذوق می‌آورد.

خوشبختانه کوچکترین باگی در مسیر گیم پلی وجود ندارد و سازندگان تمامی مشکلات احتمالی را رفع کرده‌اند تا ذره‌ای به تجربه بازی صدمه وارد نشود. در واقع آنچه نینتندو برای مخاطبش تدارک دیده، معجونی از رنگ‌ها و انیمیشن‌های فوق العاده است که به درستی در کنار یکدیگر قرار گرفته‌اند و ایرادی به این بخش وارد نخواهد بود.

بازی Super Mario Party
یکی از مینی گیم‌های جذابی که یادآور مجموعه Overcooked است

در مینی گیم‌های موسیقی، هرچه تصور کنید، وجود دارد و از رقصیدن گرفته تا به سیخ کشیدن مواد خوراکی با ریتم‌های سریع، تنوع قابل قبولی را به این قسمت بخشیده‌اند.

شاید باورتان نشود اما صدا و موسیقی یکی از مهمترین دلایل لذت بردن از بازی Super Mario Party به شمار می‌آید. قطعات ریتمیک که تعداد زیادی از آن‌ها به صورت الکترونیک ضبط شده‌اند، بر جذابیت بازی افزوده‌اند و از سوی دیگر صدای کم اما بامزه شخصیت‌هایی مانند Shy Guy همواره شما را به خنده وا می‌دارند. یکی از بازی‌های اصلی این نسخه از Mario Party به موسیقی و درک مخاطب از ریتم اختصاص دارد که شاید در ابتدا کمی سخت و گنگ به نظر برسد اما به سرعت به بخش پرطرفدار در جمع‌های دوستانه بدل می‌شود.

در مینی گیم‌های موسیقی، هرچه تصور کنید وجود دارد و از رقصیدن گرفته تا به سیخ کشیدن مواد خوراکی با ریتم‌های سریع، تنوع قابل قبولی را به این قسمت بخشیده‌اند. ردپای تم معروف Super Mario Bros هم در مینی گیم‌ها وجود دارد و اگر دقت کنید، نسخه ریمیکس شده و بسیار خلاقانه آن را خواهید شنید.

متاسفانه برخلاف بازی‌های دیگر فرنچایز ماریو، امکان شنیدن جداگانه این قطعات وجود ندارد و به نظر هم نمی‌رسد که سازندگان برنامه‌ای برای عرضه آن در قالب به‌روزرسانی داشته باشند. همین موضوع سبب می‌شود تا برای شنیدن موسیقی دلخواه، یک مینی گیم را تکرار کنید که شاید در بلند مدت، از جذابیت بازی بکاهد.

بازی Super Mario Party
مود Mario Party در استیج‌های متنوعی برگزار می‌شود.

سری Mario Party هم از ابتدا تمرکز خود را روی بازی رومیزی گذاشت اما با نگرش دیجیتال!

در زمان‌های تقریبا قدیم که هنوز بازار گوشی‌های هوشمند و تفریح‌های دیجیتالی در کشورمان اینقدر داغ نبود، بازی‌های رومیزی یا اصطلاحا Board Games بیشترین وقت اعضای خانواده را به خودشان اختصاص می‌دادند. آن موقع راز جنگل، فکر بکر و مار و پله طرفدار زیادی داشتند و برخلاف تصور کودکان امروز، فوق العاده سرگرم کننده بودند. سری Mario Party هم از ابتدا تمرکز خود را روی بازی رومیزی گذاشت اما با نگرش دیجیتال! در واقع مخاطب چیزی همانند مار و پله‌های قدیمی را حالا در یکی صفحه رنگارنگ و جذاب می‌بیند ولی در عمل همان محصول معروف را تجربه می‌کند.

خوشبختانه در این نسخه علاوه بر مینی گیم‌ها، بازی‌های اصلی هم تنوع قابل قبولی یافته‌اند که به برخی از آن‌ها اشاره می‌کنیم. مطابق معمول حالت Mario Party کماکان برقرار است که طرفداران قدیمی با آن آشنایی دارند. اگر قصد دارید تا به عنوان مخاطب جدید وارد شوید، این حالت شدیدا شما را به وجد می‌آورد چون بسته به اینکه تیم داشته باشید یا تنها بازی کنید، تجربه متفاوتی خواهید داشت.

هر بازیکن با انداختن تاس می‌تواند در خانه‌های طراحی شده حرکت کند و در صورت توقف روی یک خانه، با رویدادهای متفاوتی روبرو شود. هدف در این بخش، به دست آوردن هرچه بیشتر ستاره خواهد بود؛ موردی که تنها با جمع آوری تعداد مشخصی سکه حاصل می‌شود. برای به دست آوردن سکه، باید سراغ مینی گیم‌ها رفت که تنوع بسیار زیادی دارند و به ندرت پیش می‌آید که با بازی‌های تکراری روبه‌رو شوید.

روشن کردن شمع در اتاق تاریک، هدایت پنگوئن‌ها، سرخ کردن استیک و حتی فوتبال بخشی از مینی گیم‌ها را تشکیل می‌دهند. سازندگان 80 مینی گیم طراحی کرده‌اند که بعضی از آن‌ها تیمی و بعضی دیگر هم یک نفره انجام می‌شوند اما نتیجه آن‌ها روی عملکرد تیم موثر خواهد بود.

بازی Super Mario Party
با این قابلیت‌ها می‌توانید تیم حریف را فلج کنید.

بازی بعدی، River Survival نام دارد که 4 بازیکن را در دو طرف یک قایق بادی قرار می‌دهد تا با پارو زدن و کسب امتیاز و زمان لازم، به موقع از خط پایان عبور کنند. این بخش به شدت کار گروهی می‌خواهد و یک اشتباه به قیمت باخت تیم تمام خواهد شد. در حالت River Survival شخص قرار نیست برنده شود و هر پیروزی متعلق به تیم خواهد بود اما اگر با دوستان نتوانستید کار خود را پیش ببرید، از هوش مصنوعی خوب و قابل قبول بازی کمک بگیرید. اگرچه این اتفاق از لذت اصلی می‌کاهد، اما حداقل در اوقاتی که همراهی ندارید، تکیه به هوش مصنوعی، نتیجه مثبتی خواهد داشت.

برای خالی نبودن عریضه، سازندگان بخش آنلاین هم طراحی کرده‌اند تا از این طریق هم بتوانید بازی Super Mario Party را تجربه کنید اما هیچ چیز، جای دورهمی و سرو کله زدن با دوستان را نخواهد گرفت. اگر از محیط خانه خسته شده‌اید، دستگاه را به شکل پرتابل با خودتان ببرید و در یک کافه، بقیه را هم با این بازی جذاب درگیر کنید.

مجید نوردوست از بازی Super Mario Party می‌گوید:

رقابت دوستانه اما کشنده!

به جرات می‌توانم بگویم که بازی Super Mario Party یک بازی فوق‌العاده سرگرم کننده و جذاب است؛ بازی که می‌توان آن را با گروهی چهار نفره از دوستانتان بازی کنید و اصلا متوجه نشوید که زمان چگونه سپری می‌شود. نینتندو به خوبی در این بازی قابلیت‌های کنسول خودش را نشان می‌دهد؛ اینکه کنسول را در اصل برای چه گروهی ساخته و قصدش از ساخت یک پارتی گیم چه بوده است. بازی‌های گروهی با نینتندو سوییچ جلوه‌ دیگری پیدا کرده‌اند و اوج آن‌ها در این عنوان نمایان شده است.

در دنیای رنگارنگ و جذاب این بازی خبری از چالش‌های خسته کننده و تکراری نیست. بازی Super Mario Party ساعت‌ها محتویات برای شما خواهد داشت که هر کدام آن‌ها در نوع خودشان بسیار جذاب، سرگرم کننده و هیجان‌انگیز هستند. بازی از مینی‌گیم‌های متعددی ساخته شده که هر کدام به شکل شگفت‌انگیزی شما را متعجب می‌کند. چالش‌های به ظاهر ساده‌ای که اجرا کردن آن‌ها به مهارت خاصی نیاز دارد. تنها کمی تمرین قبل از اجرای هر مینی‌گیم می‌تواند شما را برای رقابت اصلی آماده کند و چه چیزی بهتر از این.

اصلا نگران این موضوع نباشید که ممکن است از بازی سر در نیاورید. حتی افرادی که گیمر نیستند هم می‌توانند این عنوان را به راحتی یاد بگیرند و به بازی کردن با سایرین مشغول شوند. در اصل هدف بازی هم همین است. اینکه همه اعضای خانواده یا گروه دوستان بتوانند این بازی را بدون اینکه نگران یاد گرفتن آن باشند تجربه کنند.

اگر به بردگیم علاقه زیادی داشته باشید، قطعا این بازی نظر شما را به خودش جلب می‌کند. تنها کافی است یک نینتندو سوییچ با چهارعدد جوی‌کان داشته باشید تا بتوانید اوج هیجان این بازی را تجربه کنید. البته که این بازی را یک نفره یا حتی دو نفره هم می‌توان تجربه کرد؛ اما باور کنید که هرچقدر تعداد بازیکنان بیشتر باشند تجربه این بازی هم لذت بخش‌تر خواهد بود. در زمان تجربه این بازی باید به رفاقت‌های‌تان هم توجه کنید! چه دوستی‌هایی که سر این بازی به باد نرفته و پایان یافته‌اند!

اگر فکر می‌کنید که برای رهایی از تنش‌های روزانه و استرس‌هایی که همیشه ما را گرفتار کرده‌اند به بازی کردن نیاز دارید، من به شما سوپر ماریو پارتی را پیشنهاد می‌کنم.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

من با این شرایط موافق هستم .