چگونه مشکل کمبود فضای هارد در کامپیوتر را برطرف کنیم؟

رسانه کلیک – اگر مدام با مشکل کمبود فضای ذخیره سازی هارد کامپیوتر خود مواجه می‌شوید، این مقاله را از دست ندهید. در این مطلب به معرفی روش‌های خالی کردن فضای هارد در ویندوز 10 می‌پردازیم.

با وجود اینکه امروزه فضای ذخیره سازی هاردها رو به افزایش است، بسیاری از کاربران با مشکل پر شدن سریع فضای هارد کامپیوتر خود مواجه می‌شوند. در صورتی که شما هم با چنین مشکلی مواجه شده‌اید، می‌توانید به راحتی با استفاده از ابزارهای پیش فرض ویندوز 10 و حذف فایل‌ها و برنامه‌های اضافی، نسبت به خالی کردن فضای هارد در ویندوز 10 اقدام کنید. استفاده از این ابزارها نه تنها موجب آزاد سازی فضای هارد کامپیوتر شما خواهد شد، بلکه به بهبود عملکرد سیستم نیز کمک می‌کند (چطور طول عمر هارد درایو کامپیوترمان را بالا ببریم؟).

ابتدا جهت خالی کردن فضای هارد در ویندوز 10 نیاز است تا فایل‌هایی که بیشترین حجم فضای ذخیره سازی را به خود اختصاص داده‌اند، بررسی کنیم. بدین منظور به قسمت Settings سیستم خود مراجعه کنید. سیس روی گزینه System و پس از آن روی گزینه Storage کلیک کنید. حال در بخش Local storage روی درایو مورد نظر خود کلیک نمایید.

معرفی بهترین روش‌های خالی کردن فضای هارد در ویندوز 10

در صفحه نمایان شده، حجم فایل‌های موجود در درایو قابل مشاهده خواهد بود. با کلیک روی هر بخش می‌توانید اطلاعات بیشتری به دست آورید. به عنوان مثال با کلیک روی گزینه System & reserved می‌توانید فضای اشغال شده توسط ویندوز 10، میزان حافظه مجازی و فایل‌های هایبرنیت را مشاهده کنید. س از بررسی، نوبت به خالی کردن فضای هارد در ویندوز 10 می‌رسد. در ادامه این مطلب بهترین روش‌های موجود برای خالی کردن فضای هارد در ویندوز 10 را معرفی کنیم.

حذف فایل‌های اضافی با استفاده از قابلیت Storage sense

حذف فایل‌های اضافی یکی از بهترین روش‌های خالی کردن فضای هارد محسوب می‌شود. شما می‌توانید با استفاده از قابلیت Storage sense در ویندوز 10 فضای هارد خود را خالی کرده و به بهبود عملکرد سیستم کمک کنید. به منظور خالی کردن فضای هارد در ویندوز با استفاده از قابلیت Storage sense به بخش  System در Settings مراجعه کرده و روی گزینه Storage کلیک کنید. سپس در بخش Storage sense، گزینه Change how we free up space automatically را انتخاب کنید.

معرفی بهترین روش‌های خالی کردن فضای هارد در ویندوز 10

اکنون در صفحه نمایان شده تیک گزینه Delete temporary files that my apps aren’t using را بزنید. سپس با استفاده از منوهای کشویی، بازه‌های زمانی جهت حذف فایل‌های موجود در سطل زباله و پوشه دانلودها را انتخاب کنید. بنابراین اگر قصد خالی کردن فضای هارد خود را دارید، پیشنهاد می‌کنیم در این بخش گزینه 1 day را انتخاب کنید. بدین ترتیب فایل‌های شما به صورت روزانه از پوشه دانلودها و سطل زباله حذف خواهند شد.

معرفی بهترین روش‌های خالی کردن فضای هارد در ویندوز 10

در قسمت Free up space now امکان حذف آپدیت‌های ویندوز 10 در اختیارتان قرار می‌گیرد. لازم به ذکر است این قابلیت تنها 10 روز پس از نصب آپدیت جدید در دسترس خواهد بود. در نهایت به منظور آزادسازی فضای هارد در ویندوز 10 روی گزینه Clean now کلیک کنید.

با وجود اینکه شما می‌توانید به صورت دستی نسبت به فعال سازی قابلیت Storage sense اقدام کنید، پیشنهاد می‌کنیم این قابلیت را به گونه‌ای تنظیم کنید تا به صورت خودکار اجرا شود. به منظور اجرای خودکار قابلیت Storage sense در صورت مواجه با کمبود فضای ذخیره سازی در کامپیوتر، به بخش System در Settings مراجعه کرده و روی گزینه Storage کلیک کنید. اکنون روی گزینه Change how we free up space automatically کلیک کرده و از منوی کشویی Run Storage sense گزینه When Windows decides را انتخاب کنید.

معرفی بهترین روش‌های خالی کردن فضای هارد در ویندوز 10

حذف فایل‌های موقت با استفاده از ابزار Disk Cleanup

ابزار Disk Cleanup به منظور حذف فایل‌های غیر ضروری در ویندوز ارائه شده است. همچنین ویندوز 10 قابلیتی مشابه ابزار Disk Cleanup را در اختیار کاربران خود قرار می‌دهد. به منظور استفاده از قابلیت پیش فرض ویندوز 10، به بخش System در Settings مراجعه کرده و روی گزینه Storage کنید. سپس در پنجره نمایان شده گزینه Free up space now را انتخاب کنید. در مرحله بعد، تیک آیتم‌هایی که قصد حذف آن‌ها را دارید، بزنید. در نهایت با کلیک روی گزینه Remove files، فرایند حذف فایل‌های انتخابی آغاز خواهد شد.

معرفی بهترین روش‌های خالی کردن فضای هارد در ویندوز 10

علاوه بر روش ذکر شده در بالا، شما می‌توانید از ابزار Disk Cleanup جهت خالی کردن فضای هارد در ویندوز 10 استفاده کنید. به منظور حذف فایل‌های موقت توسط Disk Cleanup به File Explorer مراجعه کرده، روی درایو مورد نظر خود کلیک راست کنید و گزینه Properties را انتخاب نمایید.

معرفی بهترین روش‌های خالی کردن فضای هارد در ویندوز 10

در پنجره نمایان شده روی گزینه Disk Cleanup کلیک کنید.

معرفی بهترین روش‌های خالی کردن فضای هارد در ویندوز 10

سپس فایل‌های مورد نظر خود را جهت حذف انتخاب کنید. در مرحله بعدی روی گزینه OK و پس از آن روی گزینه Delete Files کلیک کنید. پس از طی کردن این مراحل، فایل‌های غیر ضروری از روی سیستم شما حذف خواهند شد.

معرفی بهترین روش‌های خالی کردن فضای هارد در ویندوز 10

در صورت فعال بودن قابلیت‌های System Restore و Shadow Copy، می‌توانید فایل‌های اضافی را جهت خالی کردن فضای هارد در ویندوز 10، حذف کنید. قابلیت Shadow Copy این امکان را فراهم می‌آورد تا کاربران بتوانند از فایل‌های در حال پردازش خود در سیستم بکاپ بگیرند. حال به منظور حذف فایل‌های اضافی System Restore و Shadow Copy به بخش File Explorer مراجعه کرده و روی درایو مورد نظر کلیک راست کنید. سپس در منوی نمایان شده گزینه Properties را انتخاب نمایید. در مرحله بعدی روی گزینه Disk Cleanup کلیک کرده و گزینه Cleanup system files را انتخاب کنید.

معرفی بهترین روش‌های خالی کردن فضای هارد در ویندوز 10

حال در زبانه More و در بخش System Restore and Shadow Copies روی گزینه Clean Up کلیک کنید. در نهایت با کلیک روی گزینه Delete می‌توانید نسبت به آزاد سازی فضای هارد اقدام کنید.

حذف برنامه ها و بازی های غیر ضروری

حذف برنامه‌های غیر ضروری و بدون استفاده می‌تواند به خالی کردن فضای هارد در ویندوز 10 کمک کند. علاوه بر آن، بازی‌های امروزی از حجم بسیار بالایی برخوردار هستند و می‌توانند به سرعت موجب پر شدن فضای هارد شوند. بنابراین پیشنهاد می‌کنیم تعداد بازی‌های نصب شده روی سیستم خود را به حداقل برسانید. این عمل نه تنها موجب آزاد سازی فضای هارد خواهد شد، بلکه سرعت اجرای بازی‌ها را نیز افزایش خواهد داد.

به منظور حذف برنامه‌ها و بازی‌ها به بخش Apps در Settings مراجعه کرده و روی گزینه Apps & features کلیک کنید. سپس در منوی کشویی Sort گزینه Size را انتخاب کنید. بدین ترتیب بازی‌ها و برنامه‌ها بر اساس حجم مرتب سازی و نمایش داده خواهند شد.

معرفی بهترین روش‌های خالی کردن فضای هارد در ویندوز 10

حال برنامه مورد نظر خود را انتخاب کرده و جهت حذف روی گزینه Uninstall کلیک کنید. با انجام این مراحل برای هر یک از بازی‌ها و یا برنامه‌های غیر ضروری می‌توانید فضای هارد ویندوز 10 سیستم خود را خالی کنید.

خالی کردن فضای هارد با ذخیره سازی فایل‌ها در فضای ابری

اگر از سرویس ذخیره سازی ابری OneDrive مایکروسافت استفاده می‌کنید، می‌توانید با استفاده از قابلیت Files On-Demand نسبت به خالی کردن فضای هارد در ویندوز 10 اقدام نمایید. قابلیت Files On-Demand این امکان را فراهم می‌آورد تا کاربران بتوانند با استفاده از File Explorer به اسناد، تصاویر و ویدیوهای ذخیره شده در فضای برای دسترسی داشته باشند.

هنگامی که با مشکل کمبود فضای ذخیره سازی در کامپیوتر خود مواجه می‌شوید، می‌توانید از این قابلیت جهت ذخیره فایل‌ها در فضای ابری استفاده کرده و تنها زمانی که به فایل‌های خود احتیاج دارید، آن‌ها را دانلود کنید. به منظور فعال سازی قابلیت Files On-Demand روی آیکون OneDrive در نوار ابزار سیستم خود کلیک کرده و از منو گزینه Settings را انتخاب کنید.

معرفی بهترین روش‌های خالی کردن فضای هارد در ویندوز 10

سپس در بخش Files On-Demand تیک گزینه Save space and download files as you use them را بزنید. پس از انجام این عمل، می‌توانید از قابلیت Files On-Demand جهت انتقال فایل‌ها به پوشه OneDrive استفاده کنید. بدین ترتیب به فایل‌های مورد نظر خود فقط به صورت آنلاین دسترسی خواهید داشت و فضای هارد نیز آزاد می‌شود.

معرفی بهترین روش‌های خالی کردن فضای هارد در ویندوز 10

به منظور انتقال فایل‌ها به پوشه OneDrive و خالی کردن فضای هارد در ویندوز 10، File Explorer را اجرا کرده و روی گزینه OneDrive در قسمت چپ پنجره کلیک کنید. سپس فایل‌ها و فولدرهایی که بیشترین فضای ذخیره سازی را به خود اختصاص داده‌اند، انتخاب کرده و با راست کلیک روی آن‌ها گزینه Free up space را انتخاب کنید.

معرفی بهترین روش‌های خالی کردن فضای هارد در ویندوز 10

پس از انتقال فایل‌ها به پوشه OneDrive می‌توانید با مراجعه به File Explorer به آن‎ها دسترسی داشته باشید. لازم به ذکر است که به منظور دسترسی به فایل‌های مورد نظر نیاز به اینترنت خواهید داشت. اگر از نسخه رایگان سرویس OneDrive استفاده می‌‌کنید، تنها 5 گیگابایت فضای ذخیره سازی ابری در اختیارتان قرار خواهد گرفت.

غیر فعال کردن هایبرنیت در ویندوز 10

در ویندوز 10 قابلیت هایبرنیت چندین گیگابایت از فضای هارد را به منظور ذخیره داده‌ها و اطلاعات به خود اختصاص می‌دهد. بنابراین شما می‌توانید با غیر فعال سازی قابلیت هایبرنیت، فضای هارد خود را خالی کنید. بدین منور به بخش Command Prompt در منوی Start مراجعه کرده و با کلیک راست روی آن گزینه Run as administrator را انتخاب کنید. سپس جهت غیر فعال سازی قابلیت هایبرنیت دستور powercfg /hibernate off را تایپ کرده و کلید اینتر را بفشارید.

معرفی بهترین روش‌های خالی کردن فضای هارد در ویندوز 10

 در نظر داشته باشید که با  انجام این عمل دیگر قادر به استفاده از قابلیت هایبرنیت نخواهید بود. به منظور فعال سازی مجدد این قابلیت تنها کافیست تا دستور powercfg /hibernate on را Command Prompt تایپ کرده و کلید اینتر را فشار دهید.

فشرده سازی فضای هارد در ویندوز 10

قابلیت فشرده سازی فضای استفاده شده در ویندوز یا Compact OS از دیگر روش‌‌های خالی کردن فضای هارد در ویندوز 10 محسوب می‌شود. با استفاده از این قابلیت می‌توانید فایل‌ها و برنامه‌های نصب شده روی کامپیوتر خود را فشرده سازی کنید. در واقع استفاده از قابلیت Compact OS برای کامپیوترهای رده پایین با فضای هارد کم کاربردی خواهد. توجه داشته باشید که انجام این عمل باعث تغییر فایل‌های سیستمی خواهد شد و در صورتی که به درستی انجام نشود، آسیب‌های جبران ناپذیری به سیستم شما وارد خواهد کرد. بنابراین پیشنهاد می‌کنیم پیش از انجام چنین عملی از اطلاعات کامپیوتر خود بکاپ بگیرید.

حال جهت استفاده از Compact OS روی گزینه Command Prompt در منوی Start کلیک راست کرده  و گزینه Run as administrator را انتخاب کنید. سپس دستور compact.exe /compactOS:always را جهت فشرده سازی فضای هارد تایپ کرده  و کلید اینتر را بفشارید.

معرفی بهترین روش‌های خالی کردن فضای هارد در ویندوز 10

بدین ترتیب با فشرده شدن فایل‌ها در کامپیوتر حدود 2 گیگابایت فضای ذخیره سازی آزاد در اختیار شما قرار می‌گیرد. این فرایند ممکن است حدود 10 الی 15 دقیقه طول بکشد و پس از اتمام نیازی به ریستارت کردن کامپیوتر خود نخواهید داشت. در صورت تمایل به غیر فعال سازی این قابلیت می‌توانید دستور compact.exe /compactOS:never را در Command Prompt وارد کنید.

انتقال فایل‌ها، برنامه‌ها و بازی‌‌ها به هارد اکسترنال

در صورتی که همچنان بعد از انجام روش‌های بالا، با مشکل کمبود فضای ذخیره سازی در سیستم خود مواجه هستید، پیشنهاد می‌کنیم از یک هارد اکسترنال استفاده کرده و فایل‌های خود را به آن منتقل کنید. بدین منظور هارد اکسترنال را به کامپیوتر خود متصل کرده و به پنجره File Explorer مراجعه کنید. سپس فایل‌هایی که قصد انتقال آن‌ها را دارید، انتخاب کرده و در زبانه Home روی گزینه Move to کلیک کنید.

معرفی بهترین روش‌های خالی کردن فضای هارد در ویندوز 10

پس از کلیک روی گزینه Choose location، هارد اکسترنال را انتخاب کنید. در نهایت روی گزینه Move کلیک نمایید.

معرفی بهترین روش‌های خالی کردن فضای هارد در ویندوز 10

همچنین شما می‌توانید ویندوز 10 را به گونه‌ای تنظیم کنید تا فایل‌ها و برنامه‌های جدید به طور خودکار در هارد اکسترنال یا تجهیزات ذخیره سازی جانبی نصب شوند. بدین منظور به بخش System در Settings مراجع کرده و روی گزینه Storage کلیک کنید. سپس در بخش More storage settings، روی گزینه Change where new content is saved link کلیک کنید. با استفاده از منوی کشویی، درایوهای مورد نظر خود را جهت ذخیره خودکار هر نوع محتوا انتخاب کنید. در نهایت روی گزینه Apply کلیک کنید.

معرفی بهترین روش‌های خالی کردن فضای هارد در ویندوز 10

ویندوز 10 این امکان را فراهم می‌آورد تا کاربران بتوانند بسیاری از برنامه‌ها و بازی‌های مایکروسافت استور موجود روی کامپیوتر را بدون نیاز به نصب مجدد به یک دستگاه ذخیره سازی جانبی منتقل نمایند. بدین منظور دستگاه ذخیره سازی مورد نظر خود را به کامپیوتر متصل کرده و به بخش Apps در Settings مراجعه کنید. سپس روی گزینه Apps & features کلیک کنید. پس از انتخاب بازی یا برنامه مورد نظر خود روی گزینه Move کلیک نمایید. اکنون در منوی کشویی مسیر انتقال برنامه یا بازی مورد نظر را انتخاب کرده روی گزینه Move کلیک کنید.

معرفی بهترین روش‌های خالی کردن فضای هارد در ویندوز 10

در نظر داشته باشید که با استفاده از این روش نیاز است تا هارد اکسترنال شما به طور دائم به کامپیوتر متصل باشد. در غیر این صورت قادر به اجرای برنامه‌ها و یا بازی‌های منتقل شده به این درایو نخواهید بود.

1 نظر
  1. piterpan می گوید

    سلام. ممنون واسە روش هاتون،خیلی کمکم کرد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.