کشف ماسک سنگی ۹۰۰۰ ساله در کرانه غربی رود اردن

رسانه کلیک – باستان شناسان به تازگی موفق به کشف ماسک سنگی کمیابی شدند که قدمت آن به ۹۰۰۰ سال پیش باز می گردد. جزئیات به کار رفته در ساخت این ماسک، در نوع خود بسیار ستودنی است.

چندی پیش محققین موفق به کشف ماسک سنگی کمیابی در کرانه غربی رود اردن (محدوده فلسطین) شدند. این ماسک بسیار شبیه به چهره انسان بوده و با ظرافت خاصی تراشیده شده است.

به عقیده متخصصان، انسان های نوسنگی این ماسک را در مراسم تشریفاتی و به منظور حفظ رفاه خانواده روی صورت خود می گذاشتند. البته این ماسک تنها ماسک دست ساز پیدا شده در این منطقه نیست.

مورخان بر این باورند که نوسنگیان پس از استقرار طولانی مدت در یک منطقه، آیین های مذهبی پیچیده ای را برگزار کرده و این ماسک ها را بر چهره خود می زدند. این ماسک ها که در واقع نمادی از روح اجداد مرده آنها به شمار می آمده، با دقت بسیاری رنگ و جلا داده می شدند. البته به مرور زمان رنگ آمیزی آن‌ها کاملا از بین رفته است.

ماسک های سنگی

تا کنون حدود ۱۵ ماسک سنگی مشابه در سراسر جهان یافت شده که تنها مشخصات مکانی و زمانی دو عدد از آن‌ها به طور دقیق معلوم شده است. سایر ماسک ها در مجموعه های خصوصی نگهداری می شوند؛ لذا تاریخچه و هویت آن‌ها هنوز مشخص نیست.

ماسک های سنگی در گذشته کاربردهای بسیاری داشته اند؛ به طوری که افراد برای شرکت در مراسم مذهبی و رویدادهای اجتماعی گوناگون از آن‌ها استفاده می کردند.

کشف ماسک سنگی مذکور گمانه زنی های بسیاری را به وجود آورده است. باستان شناسان معتقدند که قدمت این ماسک به دوره انقلاب کشاورزی باز می گردد؛ یعنی زمانی که انسان ها کم کم به جای شکار حیوانات، به پرورش گیاهان مختلف روی آوردند. با شروع انقلاب کشاورزی رفتار و عادات انسان ها نیز به تدریج تغییر نمود و اهمیت مراسم و آیین های مذهبی افزایش پیدا کرد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

من با این شرایط موافق هستم .