آیا رنگ چشم در ایجاد افسردگی فصلی موثر است؟

رسانه کلیک – به گفته دانشمندان، چشم های تیره تر مى توانند میزان تولید متالونین و در نتیجه احتمال ابتلا به افسردگی فصلی را افزایش دهند.

براى بسیارى از افراد، پایین آمدن دما و کوتاه شدن روزها یادآور فصل زیباى زمستان است. با این وجود، زمستان مى تواند افسرده کننده نیز باشد. دانشمندان طى تحقیقاتى، توانستند نشان دهند که چرا برخى از افراد نسبت به بقیه، بیشتر تحت تاثیر افسردگی فصلى قرار مى گیرند. این تحقیقات نشان مى دهد که رنگ چشم مى تواند عامل مهمى در رابطه با افسردگى فصلى باشد!

تحقیقى که اخیرا در ژورنال Behavioural Science & Psychology به چاپ رسیده، نشان مى دهد که افرادى که چشم هاى روشن یا آبى رنگ دارند، نمرات کمترى در پرسشنامه طراحى شده به منظور نشان دادن تغییرات فصلى خلق و خو، وزن، ذائقه، ساعات خواب و فعالیت هاى اجتماعى کسب کرده اند. 

این مطالعه روى 175 دانشجو با میانگین سنى 24 سال انجام شده است.

پروفسور لانس ورکمن (Lance Workman)، مسئول ارشد این مطالعه اظهار داشت:

علت آنکه رنگ چشم مى تواند افراد را در برابر افسردگى فصلی آسیب پذیرتر کند، آن است که میزان نورى که هر رنگ چشم مى تواند جذب و پردازش کند، متفاوت است.

چشم هایى با رنگدانه هاى کمتر – براى مثال چشم هاى آبى یا طوسى – نسبت به نور حساس تر هستند و این به معنى آن است که سلول هاى شبکیه آن ها نسبت به سایر چشم ها، نیاز کمترى به نور براى دریافت و پردازش تصاویر دارد. این موضوع همچین نشان مى دهد افرادى که چشم هاى روشن ترى دارند، ملاتونین کمترى در فصل هاى پاییز و زمستان تولید مى کنند.

ملاتونین هورمونى در بدن است که به خوابیدن ما کمک می کند. با این وجود، عده اى از متخصصان معتقدند که ملاتونین و سروتونین (هورمون دیگرى که خلق و خو را تنظیم مى کند) غیرمتعادل، مى تواند موجب ایجاد احساس افسردگى در افراد شود.

این تحقیقات همچنین نشان دادند که افراد داراى چشم هاى قهوه اى یا تیره نسبت به افرادى داراى چشم هاى روشن، بیشتر در معرض افسردگى فصلی قرار دارند.

رنگ چشم تنها عاملی نیست که می تواند موجب ایجاد افسردگی فصلی شود. برای مثال، افرادی که ساعات زیادی را در فضای سربسته می گذرانند نیز در معرض ابتلا به افسردگی فصلی قرار خواهند گرفت.

ورکمن در ادامه افزود:

افرادی که به افسردگی فصلی دچار می شوند، می توانند با پیاده روی به ویژه در ساعات آفتابی، این مشکل را تا حد خوبی برطرف کنند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

من با این شرایط موافق هستم .