بسترن ؛ فرزند دوست‌داشتنی فاو

رسانه کلیک – بسترن یک شرکت خودروسازی تحت مالکیت فاو است که چند سالی می شود محصولات آن برای فروش در کشور ایران عرضه شده است.

چند سالی می‌شود که هم تعداد و هم تنوع خودروهای چینی حاضر در کشور رو به افزایش است و تقریبا هرچند وقت یک‌بار شاهد حضور یک برند جدید از خودروسازهای چینی در بازار ایران هستیم. یکی از این برندها برند محبوب بسترن است.

بسترن تحت مالکیت کمپانی (FAW (FIRST AUTOMOTIVE WORK CAR است که یک خودروساز چینی دولتی شناخته می‌شود.

تاریخچه کمپانی فاو

همان‌طور که از اسم شرکت فاو یعنی (FAW (FIRST AUTOMOTIVE WORK CARبرمی‌آید این کمپانی یکی از باسابقه‌ترینشرکت‌های خودروسازی چین است که تاریخ تأسیس آن به سال 1953 برمی‌گردد. گروه خودروسازی فاو از سبد تنوع محصولات بالایی برخوردار است و تولید انواع کامیون، وانت، اتوبوس‌های شهری، انواع سواری و … را در کارنامه خود دارد. شرکت‌های تویوتا، مزدا، جنرال موتورز و فولکس واگن ازجمله مهم‌ترین شرکای خارجی فاو به‌حساب می‌آیند.

خودروسازی بهمن در ایران این کمپانی را نمایندگی می‌کند و محصولات آن را در کشور مونتاژ و عرضه می‌نماید.

بسترن ؛ فرزند دوست‌داشتنی فاو

یکی از محصولات محبوب شرکت فاو خودروی سواری بسترن است. این سدان چینی که حدود 5 سال از حضورش در ایران می‌گذرد توانسته است ذهنیت بسیاری را نسبت به خودروهای چینی تغییر دهد.

البته اولین مدل بسترن که با نام B50 شناخته می‌شد به دلیل ضعف در طراحی و همچنین ضعف فنی و عدم تبلیغات مناسب تقریباً با شکست مواجه شد ؛ اما فاو بلافاصله مدل فیس‌لیفت شده را طراحی و روانه بازار کرد. مدل جدید که B50f نام داشت با استقبال خوب مردم مواجه شد. در این مدل طراحی‌های داخلی و خارجی تغییر کرده بود و حالت جذاب‌تری نیز به خود گرفت. اثری از ناهماهنگی‌های فنی که در B50 دیده می‌شد در مدل جدید نبود.B50f را نمی‌شود یک خودروی کاملاًبی‌عیب و نقص نامید ولی در رده خودش واقعاً ماشین خوبی محسوب می‌شود.

بسترن B50f از پیشرانه 4 سیلندر 1800 سی‌سی برای تولید 143 اسب بخار قدرت استفاده می‌کند. با این ویژگی‌ها شتاب صفر تا صد آن 12.5 ثانیه برآورد شده است.

برادر کوچک‌تر B50f یکی دو سالی است که وارد بازار ایران شده است. این مدل از بسترن که با نام B30 به بازار عرضه می‌شد در رنج قیمتی پایین‌تری از مدل قبلی قرار داشت. یک خودروی جوان‌پسند در رده قیمتی متوسط و با آپشن های نسبتاً زیاد تمام آن چیزی بود که B30 نیاز داشت تا با استقبال قابل توجهی در بازار مواجه شود. B30  در درون خود از یک موتور معمولی 4 سیلندری 1600 سی‌سی بهره می‌برد که توانایی تولید 107 اسب بخار قدرت را دارد. گیربکس 6 سرعته بسترن نیز به عنوان یک مزیت دیگر نسبت به رقبای هم‌وطنش شناخته می‌شود.

البته این کمپانی اخیراً از بسترن B70 نیز رونمایی کرده است ولی هنوز به صورت رسمی و جدی این خودرو وارد بازار ایران نشده است.

خرید بسترن در ایران

هنگام ورود B50f به کشور این خودرو چیزی حدود 60 میلیون تومان قیمت داشت. اما اکنون برای خرید مدل‌های صفر بسترنB50fاز دیوار باید بودجه‌ای در حدود 150 – 160 میلیون تومان در نظر بگیرید. البته اگر قصد خرید بسترن دست‌دوم و کارکرده را دارید می‌توانید با قیمت کمتری این این خودرو را بخرید. مثلاً مدل سال 94 بسترن B50fدر سایت دیوار با قیمتی برابر 122 میلیون تومان آگهی شده است.

اگر مقداری کمتر می‌خواهید هزینه کنید بایستی سراغ بسترن B30  بروید. قیمت صفر بسترن B30 در سایت دیوار چیزی حول و حوش 125 – 135 میلیون تومان است. اما مدل‌های دست‌دوم بسترنB30 را با قیمت‌های کمتری می‌توانید پیدا کنید. البته چون مدت زمان زیادی از حضور این خودرو در ایران نمی‌گذرد شاید مدل‌های کارکرده این ماشین تفاوت قیمتی چشمگیری نداشته باشند. در سایت دیوارمدل سال 96 بسترنB30  را با قیمتی حدود 118 میلیون تومان برای فروش آگهی کرده‌اند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

من با این شرایط موافق هستم .