آموزش اینستاگرام

مایکروسافت و ایکس‌باکس می‌خواهند نت‌فلیکس بازی‌ها باشند

همراه اول در کلیک

رسانه کلیک – این طور که از صحبت‌های ساتیا نادلا، مدیرعامل شرکت بزرگ مایکروسافت برمی‌آید، آن‌ها قصد دارند با برند ایکس‌باکس، به نت‌فلیکس بازی‌ها تبدیل شوند.

اخبار زیادی مبنی بر این وجود دارد که مایکروسافت به سمت اجرای بازی‌ها به صورت استریم رو خواهد آورد. چند سالی می‌شود که مسئولین این شرکت آمریکایی از علاقه خود برای اجرایی کردن این استراتژی صحبت‌ کرده اند اما بنابر آن چه شایعات می‌گویند، ایکس‌باکس نسل بعد بالاخره مایکروسافت را به این هدف خواهد رساند. حدود یک ماه پیش، یکی از منابع خبری از عرضه کنسول ایکس‌باکس جدیدی برای اجرای بازی‌ها به صورت استریم و با استفاده از سرویس xCloud که برای عملی کردن همین هدف راه اندازی شده است، در یکی دو سال آینده خبر داده بود. از طرفی دیگر، به نقل از بخش خبری وب‌سایت رسمی مایکروسافت، آن‌ها به زودی از تکنولوژی‌های جدیدشان رونمایی خواهند کرد.

آقای ساتیا نادلا (Satya Nadella)، مدیرعامل شرکت مایکروسافت در اتاق کنفرانس خبری این شرکت در جمع بسیاری از روزنامه‌نگاران و خبرنگاران، در مورد برنامه‌های سال جاری این شرکت صحبت‌هایی را انجام داد. او طی این کنفرانس، از جاه طلبی‌های نامحدود شرکت مایکروسافت در عرصه بازی‌های ویدیویی صحبت کرد و گفت که به دنبال این هدف هستند که به نت‌فلیکس بازی‌ها در این صنعت تبدیل شوند.

آقای نادلا در رابطه با برنامه‌های آتی خود در صنعت بازی‌های ویدیویی و اجرای بازی‌ها به صورت استریم، اظهار کرد:

ما به طور خلاصه، آن را نت‌فلیکس بازی‌ها عنوان داده ایم. ما یک سرویس اشتراک‌دهی مبتنی بر همین مسئله برای استفاده دیگران، خواهیم ساخت.

مدیرعامل هندی تبار شرکت مایکروسافت صحبت‌های خود را این چنین ادامه داد:

ما یک کاتالوگ مملو از محتوا از بازی‌های گذشته خودمان داریم. ما دارای یک موقعیت سازنده قرار گرفته ایم هم شامل کسب و کارمان در عرصه کنسول‌های بازی و هم رایانه‌های شخصی (PC) است که به نظر من به مراتب برای ما، بزرگ‌تر از عرصه کنسول‌های بازی می‌باشد.

این که شرکت مایکروسافت برای تبدیل شدن به نت‌فلیکس بازی‌ها برنامه ریزی می‌کند و آن را بخشی از جاه طلبی‌های خود می‌داند، کاملا منطقی می‌رسد اما باید اعتراف کرد که چنین چیزی به هیچ وجه آسان نیست. اولین مانعی که در این مسیر بر سر راه مایکروسافت و ایکس‌باکس قرار گرفته است، این است که این شرکت نمی‌تواند به اجرای بازی‌های استودیو‌های زیر مجموعه خود (فرست پارتی و سکند پارتی) بسنده کند. واقعیت این است که آن‌ها به تعداد کافی IP برای اجرای چنین برنامه‌ای ندارند. پس باید به سراغ سایر شرکت‌ها و بازیساز‌ها مانند الکترونیک ارتز (EA) و یوبی‌سافت (Ubisoft) بروند که قطعا داشتن توافق و قرارداد با چنین بازیساز‌هایی برای مایکروسافت، بسیار هزینه‌بر خواهد بود. بنابراین، نه تنها هزینه‌های بسیار زیاد و سنگینی روی دست مایکروسافت می‌ماند، بلکه اصلا مشخص نیست که آیا این شرکت‌های بزرگ راضی به اجرای بازی‌هایشان به صورت استریم باشند یا خیر!

سرویس xCloud مایکروسافت

دومین مانع، رقبای شرکت مایکروسافت و ایکس‌باکس است. بزرگ‌ترین رقیب این شرکت یعنی شرکت ژاپنی سونی، قطعا از چنین فضایی استفاده خواهد کرد و می‌تواند یکبار دیگر در داشتن بازی‌های ثرد پارتی (Third-Party) عملکرد بهتری را به نام خود ثبت کند. البته در یکی دو سال اخیر، نینتندو هم یک بار دیگر خود را به عنوان رقیبی قدر و توانمند نشان داده است و ممکن است برای نسل بعد، برنامه‌های قوی‌تر و جذاب‌تری داشته باشد. از طرفی دیگر، شرکت‌های بزرگی مانند آمازون (Amazon) و ورایزن (Verizon) از تمایل خود برای پیوستن به جمع شرکت‌های سازنده کنسول‌های بازی خبر داده اند.

ساتیا نادلا مدعی شده است که اگر یک شرکت بتواند برای اولین بار به چنین تکنولوژی دست پیدا کند، آن هم شرکت مایکروسافت خواهد بود اما به نظر می‌رسد چیزی به نام نت‌فلیکس بازی‌ها هرگز ایجاد نخواهد شد. ممکن است برخی از شرکت‌ها، حتی همین شرکت مایکروسافت در این عرصه قدم بگذارند اما هیچ وقت نمی‌توانند به عظمت و موفقیت‌های نت‌فلیکس در عرصه فیلم و سریال‌های تلویزیونی دست پیدا کنند. باید پذیرفت که فضای کار نت‌فلیکس (NetFlix) بسیار متفاوت است.

نظر شما در رابطه با این مسئله چیست؟ آیا فکر می‌کنید مایکروسافت با تمرکز روی اجرای بازی‌ها به صورت استریم می‌تواند از رقبای خود پیشی بگیرد یا مانند وضعیتی که در بازاریابی کنسول‌های نسل گذشته داشتند، با ایجاد محدودیت‌های بیشتر، فقط طرفداران خود را دفع خواهد کرد؟

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.