با خطرناک ترین جاده ها در جهان آشنا شوید!

رسانه کلیک – در این مطلب به معرفی تعدادی از خطرناک ترین جاده ها در جهان که بسیاری از افراد طی عبور از آن ها جان می بازند، می پردازیم.

اگر از آن دسته افرادی هستید که به ماجراجویی علاقه مند هستید، در ادامه همراه کلیک باشید تا به صورت مجازی به تعدادی از خطرناک ترین جاده ها در جهان سفر کنید.

10- شاهراه قراقرم (پاکستان به چین)

شاهراه قراقرم یکی از خطرناک ترین جاده ها در جهان بوده و گاهی از آن به عنوان هشتمین عجایب جهان نیز یاد می شود؛ زیرا این جاده حدود 4500 متر نسبت به سطح دریا ارتفاع دارد. ساخت این جاده در شرایطی بسیار سخت، در سال 1966 آغاز و در سال 1979 پایان یافت؛ با این حال تا سال 1986 به روی عموم گشوده نشد.

این جاده خطرناک بیش از 1300 متر را اشغال کرده و در برخی محل ها با جاده ابریشم هم مسیر است. جاده قراقرم از تعدادی از کوهستانی ترین مناطق جهان عبور کرده و در مسیرش  ریزش سنگ ها، شیب های تند، چاله ها، سیل، بهمن، رانندگان بی پروا، حیوانات سرگردان، صخره های خطرناک و طوفان های بسیاری به چشم می خورند.

یکی از نکات درباره این جاده این است که جاده قراقرم از دره هنزه که تصاویری از رمان جیمز هیلتون (افق گمشده) را به تصویر می کشد نیز عبور می کند. این رمان درباره مکانی جادویی به نام شانگریلا است که مردم در آن قرن ها زندگی می کنند.

9- جاده درخت بری (اروپا)

اگر چه محل دقیق این جاده مشخص نیست (احتمالا محلی در اروپا)؛ با این حال جاده های جنگلی و درخت بری بدون تردید از خطرناک ترین جاده ها در جهان به شمار می روند. البته که جاده های درخت بری بسیاری در سراسر جهان وجود داشته که بسیاری از آن ها صاف نشده اند و بسیاری از آن ها تنها اندکی از مسیرهای حیوانات بهتر هستند. رانندگی در این جاده ها از خطرناک ترین کارهای جهان محسوب می شوند.

8- جاده پن امریکن (آلاسکا به شیلی)

جاده پن امریکن (PAH) کاملا خطرناک نیست؛ با این حال در برخی نقاط آن آزادی و جان بسیاری از کسانی که در آن سفر می کنند، به خطر می افتد. یکی از خطرناک ترین قسمت های این جاده از مکزیک و آمریکای مرکزی می گذرد؛ جایی که تروریست ها و فروشندگان مواد مخدر در آن پرسه می زنند.

قسمت پانامایی این جاده نیز از بخش های خطرناک آن به شمار می رود. در این قسمت مسافران ممکن است با شورشیان کلمبیایی (فارک) روبه‌رو شوند. این افراد معمولا دست به غارت مسافران زده و حتی گاهی برخی از آن ها را سال ها گروگان می گیرند.

جاده پن امریکن حدود 48 هزار کیلومتر طول داشته و تنها قسمت ساخته نشده آن ناحیه 96 کیلومتری دارین بین پاناما و کلمبیا است. در این قسمت فعالیت فارک از همه جا بیشتر و خطرناک تر است!

7- جاده سیچوآن – تبت (چین)

جاده طویل سیچوآن – تبت که حدود 2 هزار کیلومتر طول دارد، شهر چنگدو در سیچوآن را به وسیله محدوده ای به نام خام به لهاسا در تبت متصل می کند. در مسیر این جاده مسیرهای سنگی و چاله های بسیاری وجود دارد. این جاده همچنین از میان قله های بسیار بلندی که ارتفاع برخی از آن ها بیش از 6 هزار متر است عبور می کند که این موضوع باعث ایجاد حالت تهوع و بیماری در مسافران آن می شود.

در مسیر جاده سیچوآن – تبت همچنین معابد بودایی متعددی نیز به چشم می خورند. این جاده بین سال های 1950 و 1954 ساخته شده و از زمان تاکنون، هزاران نفر طی عبور از آن جان باخته اند.

6- جاده جیمز دالتون (آلاسکا)

جاده جیمز دالتون که تحت عنوان North Slope Hall نیز شناخته می شود، جاده ای مورد استفاده کامیون سواران، به ویژه آن هایی که به حوزه های نفتی پرودو بی سفر می کنند، است. در واقع، این جاده به سیستم خط لوله ترنس – آلاسکا خدمات می رساند.

جاده جیمز دالتون 666 کیلومتر طول داشته و تنها حدود یک چهارم آن صاف و مناسب سازی شده است. با وجود اینکه در طول این جاده 3 شهر کوچک وجود دارند، هیچگونه خدمات درمانی در طول آن در نظر گرفته نشده است. نکته جالب دیگر در مورد این جاده آن است که تاکنون تصاویر این جاده مرگبار در قسمت های متعددی از شوی تلویزیونی Ice Road Truckers نشان داده شده است.

5- جاده سیبری به یاکوتسک (روسیه)

سفر در سیبری همواره یک چالش بوده است. جاده سیبری به یاکوتسک که به نام “جاده استخوان ها” نیز شهرت دارد، از برخی از سردترین مناطق جهان می گذرد (شهر یاکوتسک روی خاک منجمد واقع شده است). اکثر بخش های این جاده 1220 کیلومتری (به ویژه بخش های شمالی آن) صاف نشده هستند.

بهترین زمان برای سفر به این جاده زمستان است؛ زیرا در زمستان زمین و آب ها یخ می زنند و طی کردن مسیر جاده آسان تر خواهد بود. اما در ماه های جولای و آگوست که باران بسیاری می بارد، این جاده تبدیل به هیولایی مرگبار شده و ترافیک های بسیار سنگینی در آن تشکیل خواهد شد. این ترافیک ها به قدری سنگین هستند که گفته می شود مردمی که در آن حوصله شان سر رفته، یکدیگر را غارت می کنند!

4- جاده تونلی گولیانگ (چین)

زمانی که دولت چین تصمیم گرفت به علت هزینه های بالا و دردسر زیاد، جاده ای را که تنها مورد استفاده 300 روستایی خواهد بود درست نکند، 13 تن از روستاییان تصمیم گرفتند که جاده 1.2 کیلومتری تونلی گولیانگ را در دل صخره ای عمودی بنا کنند.

برای ساخت این جاده که در کوهستان تایهانگ در استان هنان بنا شده، روستاییان از مواد منفجره برای باز کردن مسیر مابین صخره ها استفاده کردند. این افراد هیچ گونه تجربه ای در زمینه احداث جاده نداشتند؛ به همین علت تعدادی از آن ها طی احداث این جاده جان باختند.

ارتفاع تونل گولیانگ 4.5 متر و عرض آن 3.6 متر است؛ بنابراین دو خودرو نیز به سختی از کنار هم عبور خواهند کرد. این جاده تونلی که ساخت آن 5 سال به طول انجامید، در سال 1977 روی عموم گشوده شد.

3- جاده زوجی (هند)

بدون تردید جاده ای که از میان بلندترین منطقه کوهستانی جهان عبور می کند، از خطرناک ترین جاده ها در جهان به شمار می رود. جاده زوجی یکی از همین جاده ها محسوب می شود. این جاده صاف نشده بوده و هیچگونه گاردریل یا علائم ترافیکی در آن وجود ندارد. همچنین پیچ و خم های این جاده در بالاترین ارتفاعات کوه ها قرار دارند.

جاده زوجی که شهرهای سرینگر و له در غرب رشته کوه هیمالیا را به هم متصل می کند، در فصل زمستان بسته می شود؛ زیرا جمع شدن 15 متر برف عبور از آن را کاملا غیرممکن می سازد. این جاده 9 کیلومتری در سال 1947 ساخته شد و در ابتدا مورد استفاده مقاصد نظامی قرار می گرفت.

2- جاده یونگاس شمالی (بولیوی)

بدون تردید هیچکس علاقه مند به عبور از جاده ای مشهور به “جاده مرگ” نخواهد بود؛ این جاده، جاده یونگاس شمالی در بولیوی است. این جاده که بین لاپاز و کورویکو کشیده شده، جاده ای 40 کیلومتری و یک طرفه بوده و حدود 914 متر بالاتر از جنگل های آمازون بنا شده است. این جاده بیش از 200 پیچ بسیار تند دارد.

تا سال 2006، سالانه بین 200 تا 300 نفر در این جاده جان می باختند. در مسیر این جاده یادگاری های بسیاری از کسانی که از ارتفاعات به پایین و در جنگل ها افتاده اند، به چشم می خورد. خوشبختانه خطرناک ترین قسمت این جاده مسیری میانبر و دوطرفه دارد؛ بنابراین ترافیک وسایل نقلیه در آن کنترل شده است. با این حال دوچرخه سواران کماکان دارای چالش های بسیاری حین عبور از جاده مرگ هستند. جاده یونگاس شمالی بدون تردید یکی از خطرناک ترین جاده ها در جهان به شمار می رود.

1- جاده فیری میدوز (پاکستان)

جاده فیری میدوز (Fairy Meadows) تنها مخصوص افرادی است که علاقه مند به راندن در کوهستان ها هستند و اعصابی فولادین دارند. این جاده سنگی تنها در فصل تابستان باز بوده و 16 کیلومتر طول دارد که تقریبا 10 کیلومتر از این 16 کیلومتر به طور ویژه خطرناک است.

این جاده صدها سال پیش توسط روستاییان ساکن در کوه نانگا پاربات ساخته شده و طی سال ها حتی یک بار هم تعمیر و بازسازی نشده است.

عرض این جاده به اندازه تنها یک جیپ بوده و هیچ گاردریلی ندارد. در برخی قسمت های این جاده، تنها یک خطای راننده می تواند موجب سقوط خودرو به جنگل ها و مرگ وی شود. جاده فیری میدوز نیز بدون تردید یکی از خطرناک ترین جاده ها در جهان محسوب می شود.

2 نظرات
  1. ناصر رایا می گوید

    عجب جاده هایی هستن ،هر چند تو ایران هم نمونه ش زیاده

  2. hamitarh می گوید

    هیچ جاده ای چالوس نمیشه

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.