شیفر

شرکت والت دیزنی همکاری با الکترونیک آرتز را ادامه خواهد داد

رسانه کلیک – طبق آخرین اظهارات مدیر عامل شرکت والت دیزنی، آن‌ها همکاری با الکترونیک آرتز را همواره ادامه خواهند داد و از روند بازی Star Wars رضایت کامل دارند.

همان طور که می‌دانید صاحب امتیاز فرانچایز بزرگ و محبوب Star Wars شرکت والت دیزنی (The Walt Disney) می‌باشد اما ساخت و انتشار بازی‌های این فرانچایز به عهده الکترونیک آرتز (EA) گذاشته شده است. این در حالی است که در سال‌های گذشته و البته نه چندان دور، خود شرکت دیزنی به عنوان یکی از موفق‌ترین و بزرگ‌ترین شرکت‌های بازیسازی به حساب می‌آمد. بازی‌های موفق Disney Infinity و Epic Mickey از جمله عناوینی هستند که توسط والت دیزنی اینتراکتیو (Walt Disney Interactive) انتشار یافته بود. متاسفانه فعالیت‌های این استودیو متوقف شد و بازی‌های محبوب آن‌ها هم از بین رفت.

با این وجود چند سال پیش شرکت دیزنی همکاری با التکرونیک آرتز را آغاز کرد. آن‌ها در سال 2013 میلادی یک قرارداد بلند مدت 10 ساله را امضا کردند که بر اساس آن در طول این مدت، شرکت الکترونیک آرتز انحصارا وظیفه ساخت و انتشار سری بازی Star Wars را به عهده خواهد گرفت. روز گذشته در آخرین وب کستی که در وب‌سایت رسمی شرکت والت دیزنی منتشر شده است، آقای باب ایگر (Bob Iger) مدیر عامل دیزنی، از همکاری با الکترونیک ارتز صحبت کرده است.

او ضمن ابراز رضایت از همکاری با الکترونیک آرتز، اظهار کرد:

سال‌های زیادی ما انتشار بازی‌هایمان را به دست خودمان، آزمایش کرده ایم. شرکت‌های زیادی را در این راستا خریداری کردیم و شرکت‌های زیادی را هم فروختیم؛ بازیساز‌های زیادی را خریدیم و استودیو‌های بازیسازی زیادی را تعطیل کردیم. در طول این سال‌ها متوجه شدیم که در انتشار بازی‌های خودمان آن طور باید، موفق نیستیم. بنابراین تصمیم گرفتیم که لایسنس بازی‌هایمان را در اختیار دیگر شرکت‌های موفق قرار دهیم.

ما روابط خوبی با این دسته از شرکت‌ها که لایسنس بازی‌های ما را در اختیار دارند، برقرار کرده ایم. به خصوص همکاری با الکترونیک آرتز در رابطه با سری بازی Star Wars روند خوب و موفقیت آمیزی داشته است و ما می‌خواهیم که این روند ادامه پیدا کند و سرمایه خودمان را متمرکز بر سایر کسب و کار‌ها کنیم.

والت دیزنی

همان طور که می‌دانید سال‌های زیادی است که شرکت دیزنی در زمینه‌های مختلفی فعالیت می‌کند که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به ساخت فیلم‌ها و انیمیشن‌ها، پارک‌های تفریحی با تم دنیای دیزنی (دیزنی‌لند) و کشتی کروز اشاره داشت. بنابر بسیاری از دلایل فعالیت‌های آن‌ها در زمینه بازی‌های ویدیویی به مشکلات زیادی برخورد و به همین دلیل تصمیم گرفتند تا برای ساخت بازی‌هایشان با دیگر شرکت‌ها همکاری کنند. همان طور که خودِ باب ایگر در رابطه با این مسئله گفته است:

ما هرگز موفق به اثبات توانمندی‌هایمان در زمینه توسعه و انتشار بازی‌های ویدیویی نبوده ایم.

پس از این که در سال 2013 میلادی شرکت دیزنی قراردادی را مبنی بر همکاری با الکترونیک آرتز به ثبت رساند، این قطب بازیسازی دو نسخه از سری بازی Star Wars را منتشر کرده است. بازی‌های Star Wars Battlefront و Star Wars Battlefront II در سال‌های 2015 و 2017 میلادی برای رایانه‌های شخصی و کنسول‌ها منتشر شدند و درآمد قابل قبولی را نصیب دیزنی و الکترونیک آرتز کردند.

لازم به ذکر است که نسخه‌ی جدیدی از این بازی توسط رسپاون اینترتینمنت (Respawn Entertainment) در حال ساخت است. این استودیو که سابقه ساخت بازی Titanfall و Apex Legends را در کارنامه خود دارد، Star Wars جدید را تحت عنوان Jedi: Fallen Order توسعه می‌دهد و قرار است که در اواخر سال 2019 میلادی منتشر شود. هنوز هیچ اطلاعاتی از این بازی در دسترس نیست. حتی مشخص نیست که برای کدام پلتفرم‌ها منتشر خواهد شد.

اخیرا گزارشی منتشر شده است که بر اساس آن، الکترونیک آرتز یک بازی Open World در دنیای Star Wars را لغو کرده است. گفته می‌شد که شعبه ونکوور الکترونیک ارتز در حال کار روی این پروژه بود. با این وجود، دیزنی از همکاری با الکترونیک آرتز همواره ابراز رضایت کرده است و در طرف مقابل، الکترونیک ارتز مدعی است که به بهترین شکل ممکن به قراردادشان با والت دیزنی متعهد خواهند بود.

بازی Star Wars: Battlefront که در سال 2015 میلادی منتشر شده بود، موفق به عرضه 14 میلیون نسخه در سراسر جهان شد و فروش قابل قبولی را برای سازندگان خود به ارمغان آورد. هر چند که این موفقیت به دلیل وجود مکانیک لوت باکس در بازی Star Wars: Battlefront II تکرار نشد و فقط 9 میلیون نسخه از نسخه‌ی دوم این بازی برای فروشگاه‌های سراسر جهان ارسال شده بود.

با این تفاسیر همکاری با الکترونیک آرتز در رابطه با سری بازی Star Wars تا چهار سال دیگر، یعنی سال 2023 میلادی ادامه خواهد یافت. البته الکترونیک آرتز موظف است بخشی از سود حاصل شده از بازی‌های Star Wars را در اختیار صاحب امتیاز آن یعنی شرکت والت دیزنی قرار دهد اما هیچ اطلاعاتی از سایر بند‌های قرارداد بین این دو شرکت و میزان سود هر یک از آن‌ها، در اختیار رسانه‌ها قرار نگرفته است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.