احتمال عرضه بازی‌های تیک‌تو در فروشگاه اپیک وجود دارد

رسانه کلیک – پس از استقبال خوب بازیسازان بزرگ دنیا از فروشگاه تازه راه اندازی شده‌ی اپیک، حالا احتمال می‌رود که بازی‌های تیک‌تو در فروشگاه اپیک هم منتشر شوند.

مدت زیادی است که هیچ جنجال خاصی در رابطه با بازی‌های ویدیویی مختص به رایانه‌های شخصی در بین علاقه مندان به این صنعت وجود نداشته است و تقریبا تمام اخبار پر سر و صدا مربوط به کنسول‌های بازی بوده است. اما چند هفته‌ای می‌شود که با راه اندازی فروشگاه اپیک (Epic Store) توسط شرکت اپیک گیمز (Epic Games) یک بار دیگر توجه‌ها به سمت بازی‌های PC و بازار این بازی‌ها جلب شده است. شاید تا همین چند هفته پیش از دیدگاه هر کسی بهترین فروشگاه عرضه دیجیتالی بازی‌های رایانه‌های شخصی، فروشگاه استیم بوده است اما حالا جایگاه این فروشگاه تا حد زیادی به خطر افتاده است.

علاوه بر استیم فروشگاه‌های زیادی مانند Epic Games و Discord هستند که در حال حاضر استقبال خوبی از آن‌ها توسط بازیسازان، ناشر‌ها و حتی بازیکن‌ها شده است. از طرفی دیگر، بسیاری از ناشر‌ها مانند اکتیویژن (Activision) و بتسدا (Bethesda) به جای عرضه بازی‌هایشان در فروشگاه‌هایی مانند استیم، از لانچر‌های اختصاصی خود استفاده می‌کنند.

شرکت‌های بزرگی تیک‌تو اینتراکتیو (Take-Two) [که بیشتر آن را با بازی‌های فوق العاده‌ای مانند سری Grand Theft Auto یا Red Dead می‌شناسیم] ممکن است در آینده‌ای نزدیک از این فروشگاه‌ها برای عرضه نسخه رایانه‌ی شخصی بازی‌های خود استفاده کنند. هر چند که این شرکت‌ها به دلیل این که ممکن است لانچر‌های اختصاصی خودشان را گسترش دهند، بعید است که بخواهند سود حاصل فروش بازی‌هایشان را با ولو یا اپیک تقسیم کنند.

با این وجود مدیرعامل شرکت تیک‌تو یعنی اشتراوس زیلنیک (Strauss Zelnick) در رابطه با این مسئله اظهاراتی داشته که ما را به انتشار بازی‌های این شرکت در فروشگاه‌های Epic Store و Steam امیدوار می‌کند. او در رابطه با عرضه بازی‌ها تیک‌تو در فروشگاه اپیک یا سایر فروشگاه‌های دیجیتالی طی مصاحبه‌ای با GamesIndustry داشته است. طی این مصاحبه، اشتراوس زیلنیک به این مسئله اشاره کرده است که سیاست‌های این شرکت متمرکز بر این نیست که آن‌ها خرده فروشی بازی‌های ویدیویی باشند.

او گفت:

این که مشتریان چگونه خرید خود را انجام می‌دهند مهم نیست. ما قرار نیست برای کسب و کار خودمان از دیگران تقلید کنیم.

اگر شما بخواهید کتابی را خریداری کنید، به احتمال زیاد مستقیما به سمت فروشگاه مختص به آن کتاب یا ناشر آن نمی‌روید. احتمالا شما فروشگاه‌هایی معتبری مانند آمازون یا سایت‌های دیگری را برای خرید کردن انتخاب خواهید کرد. بنابراین اگر فروشگاه قدرتمندی وجود داشته باشد، شما می‌توانید به مشتریان خود بگویید که محصول مورد نظرشان را از آن جا خریداری کنند. اگر شما بخواهید یک محصول سرگرمی را به مصرف کنندگان آن عرضه کنید، بهتر است ببینید که مصرف کنندگان آن محصول بیشتر کجا هستند تا این که آن‌ها را مجبور کنید فقط از یک فروشگاه خرید کنند. اگر شما بخواهید که روی خرده فروشی بازی‌های خود در فروشگاه خودتان تمرکز کنید، پس باید فقط به یک فروشگاه خیلی بزرگ تبدیل شوید. چنین چیزی در دی ان ای ما نیست؛ ما تولیدکننده سرگرمی‌ها هستیم، نه یک فروشگاه خرده فروشی.

بازی‌های تیک‌تو در فروشگاه اپیک

با توجه به صحبت‌های استراوش زیلنیک می‌توان به این مسئله اشاره کرد که آن‌ها چندان مایل به این نیستند که لانچر اختصاصی خودشان را در بین طرفداران‌شان جا بیاندازند و به احتمال زیاد از سایر فروشگاه‌های دیجیتالی برای عرضه نسخه رایانه‌ی شخصی بازی‌های خودشان استفاده کنند.

او صحبت‌های خود را این گونه ادامه داد:

از دیدگاه ما سایر خرده فروشی‌ها هیچ اختلالی در کسب و کار ما ایجاد نمی‌کنند. ما تمایل داریم جایی باشیم که مشتریان هم همان جا هستند و اگر پیشنهاد رقابتی که این فروشگاه‌ها برای مصرف کنندگان خود مطرح می‌کنند، وجود داشته باشد، و این پیشنهادات هم به نفع ما و هم به نفع مشتریان ما باشد، ما هم از آن حمایت خواهیم کرد. ما می‌خواهیم جایی باشیم که مشتریان هم هستند. به نظر ما رقابت بین خرده فروشی‌ها یک اتفاق خوب است و ما می‌توانیم از چنین فرصتی برای توزیع بیشتر بازی‌های خودمان استفاده کنیم.

با این اوصاف احتمال عرضه‌ی بازی‌های تیک‌تو در فروشگاه اپیک یا حتی سایر خرده فروشی‌های دیجیتالی وجود دارد. بنابراین طرفداران فرانچایز‌های PC شرکت تیک‌تو (مانند سری بازی Civilization یا XCOM) هیچ نگرانی در این رابطه نباید داشته باشند.

آخرین بازی که توسط تیک‌تو به بازار‌های جهانی عرضه شد، بازی Red Dead Redemption 2 بود که متاسفانه فعلا خبری از نسخه‌ی رایانه شخصی این بازی نیست.

نظر شما در رابطه با عرضه بازی‌های تیک‌تو در فروشگاه اپیک چیست؟ فکر می‌کنید چنین استراتژی، به رغم تقسیم سود تیک‌تو با اپیک، ممکن است عملی شود؟

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.