کشف کوه های بزرگ در عمق ۶۶۰ کیلومتری سطح زمین!

رسانه کلیک – زمین شناسان به تازگی موفق به کشف کوه های بزرگ در عمق ۶۶۰ کیلومتری از سطح زمین شده اند. در ادامه این مطلب با کلیک همراه باشید.

می دانیم که کره زمین به سه لایه تقسیم می شود: پوسته، گوشته و هسته. اما اخیرا گروهی از زمین شناسان، لایه جدیدی را در میان گوشته زمین شناسایی کرده اند که ویژگی های آن، مشابه با ویژگی های سطح زمین است.

محققین دانشگاه پرینستون به تازگی پژوهشی را انجام داده اند که منجر به کشف کوه های بزرگ و متعددی در دل زمین شده است. آن ها در این پژوهش از داده های مربوط به امواج مرتعش و قدرتمند زلزله بولیوی استفاده کرده اند.

جسیکا اروینگ، استادیار علوم زمین شناسی دانشگاه پرینستون در این باره می گوید:

برای به لرزه درآوردن تمام کره زمین، نیاز به یک زلزله عمیق و بزرگ است.

داده های اصلی در این پژوهش، متعلق به امواج مرتعش زمین لرزه ای به اندازه ۸٫۲ ریشتر بوده که در سال ۱۹۹۴، در بولیوی اتفاق افتاده است. این داده ها به تنهایی کاربرد خاصی ندارند. در همین راستا دانشمندان برای شبیه سازی رفتار پیچیده این امواج، از ابررایانه های قدرتمند تایگر استفاده کرده اند.

فناوری اعمال شده در این تحلیل، بستگی به قابلیت خمیدگی و پرش امواج لرزه ای دارد. همانطور که نور هنگام برخورد با آینه منعکس و یا هنگام عبور از منشور شکسته می شود، امواج لرزه ای نیز می توانند مستقیما از سنگ ها و صخره های همجنس عبور کرده و یا در صورت برخورد با زبری، پراکنده شوند.

تقریبا تمام اشیا دارای سطوح زبر هستند و نور را پراکنده می کنند، بنابراین امواج پراکنده شده حاوی اطلاعات زیادی هستند که می توان از آن ها برای تشخیص زبری و سختی اشیا موجود در عمق زمین استفاده کرد. کشف کوه های بزرگ موجود در گوشته زمین نیز به همین روش صورت گرفته است.

می توان گفت که سختی این ناحیه جدید، بسیار بیشتر از لایه سطحی زمین است. به بیان دیگر، توپوگرافی قوی تری در عمق ۶۶۰ کیلومتری زمین وجود دارد و به همین دلیل عظمت کوه های زیرزمینی به مراتب بیشتر از کوه های روی زمین است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.