5 منطقه برتر طبیعت گردی ایران

رسانه کلیک – در این مطلب به معرفی 5 مورد از بهترین مناطق طبیعت گردی ایران که گردشگران خارجی را نیز به شدت به خود مجذوب می کند، می پردازیم.

ایران کشوری پهناور و چهار فصل بوده و این موضوع باعث شده در برخی نقاط آن، طبیعت بکر و فوق العاده ای وجود داشته باشد. برخی از این مناطق برای طبیعت گردی نیز کاملا مناسب بوده و تمامی گردشگران از جمله گردشگران خارجی را کاملا مجذوب خود کرده اند. در ادامه این مطلب همراه کلیک باشید تا با 5 مورد از بهترین مناطق طبیعت گردی ایران آشنا شوید.

1- باداب سورت

باداب سورت یکی از اعجاب انگیزترین و بهترین نقاط طبیعت گردی ایران است. این باداب دارای چشمه‌ هایی جوشان و رنگی بوده که از میان کوهستان جاری شده و روی مسیری پلکانی به پایین سرازیر شده اند. باداب سورت در روستای ارست استان مازندران قرار دارد. این باداب شامل چندین چشمه با آب‌های کاملا متفاوتی از لحاظ رنگ، بو، مزه و حجم آب بوده و به عنوان دومین میراث طبیعی ایران در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. سالانه گردشگران ایرانی و خارجی بسیاری برای طبیعت گردی در این محدوده بی نظیر از آن بازدید می کنند.

2- تنگه واشی

تنگه واشی یکی از جاذبه های طبیعی استان تهران و یکی از بهترین نقاط طبیعت گردی ایران به شمار می رود. این تنگه در 17 کیلومتری فیروزکوه واقع شده است. کلمه واش در زبان گیلکی به معنای چمن است. یکی از جالب ترین و هیجان انگیزترین بخش های طبیعت گردی در تنگه واشی، حرکت در رودخانه‌ ای است که در بین یک دره سنگی قرار دارد. تنگه واشی علاوه بر طبیعت بی نظیر، دارای آثار تاریخی زیادی نیز هست. یکی از سه کتیبه معروف دوره قاجار در این تنگه واقع شده‌ و دو کتیبه دیگر در چشمه علی شهر ری و کتیبه شکل شاه در پشت تونل وانا جاده هراز واقع شده‌ اند.

3- جنگل های حرا

جزیره قشم دارای جاذبه های طبیعت گردی بسیاری بوده و یکی از بهترین آن ها، جنگل های حرا است. این جنگل ها با 22 هزار کیلومتر وسعت، در سواحل خلیج فارس و دریای عمان قرار گرفته اند. جنگل های حرا جزو پدیده های طبیعی کمیاب جهان محسوب شده و اکنون نیز تحت حفاظت قرار دارند. درختان این جنگل ها در تمام طول سال سبز بوده و طولشان بین 3 تا 6 متر است. ویژگی جالب این درختان آن است که طی میلیون ها سال، سازگاری خوبی با آب شور پیدا کرده اند؛ به طوری که از آب شور تغذیه می کنند و با دفع نمک آن، آب را به طور طبیعی شیرین می کنند.

4- کویر مصر

بر خلاف تصور عده ای، طبیعت گردی در کویر نیز حس و حال مخصوص به خود را دارد. مصر نام روستایی در استان اصفهان بوده که در 45 کیلومتری شهر جندق واقع شده و کویر آن، کویر مصر نام گرفته است. کویر مصر دارای تپه های ماسه ای زرد رنگ و چشم اندازهای بی نظیری بوده و به همین سبب، یکی دیگر از بهترین نقاط طبیعت گردی ایران محسوب می شود. یکی دیگر از جاذبه های این کویر که گردشگران بسیاری را به خود جذب می کند، تماشای ستارگان در آسمان جذاب شب است. کویر مصر نیز بی تردید یکی از بهترین مناطق طبیعت گردی ایران به شمار می رود. 

5- سوباتان

سوباتان نام ییلاقی در غرب لیسار و در شمال هشتپر تالش، واقع در استان گیلان است. ییلاق سوباتان از شمال به رودخانه لیسار، از شرق به جنگل های تالش، از جنوب به ییلاق های آسبومار جوکندان و از غرب به دریاچه نئور و ییلاق های اردبیل متصل می شود. سوباتان به علت قرار گرفتن در مسیر وزش بادهای شمالی، در تمامی فصول حتی فصل های گرم سال دمای نسبتا خنکی داشته و همین نکته گردشگران بسیاری را به آن جذب می کند. دشت گل های شقایق، آبشار ورزان، بلندی ها و دره های متعدد و مناظر چشم نواز مه باعث منحصر به‌فرد بودن این محدوده شده است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.