شیفر

نور LED مى تواند آسیب هاى جبران ناپذیرى به چشم وارد کند!

رسانه کلیک – با توجه به گزارشات جدید، به نظر می رسد نور LED ساطع شده از دستگاه های مجهز به این تکنولوژی می تواند صدمات بسیاری به چشم انسان وارد کند.

تکنولوژی LED تاکنون به عرصه های بسیاری از زندگی انسان ها وارد شده است. استفاده از این تکنولوژی می تواند فواید بسیاری داشته باشد؛ از جمله مصرف کمتر انرژی نسبت به لامپ های معمولی و مصرف کمتر انرژی دستگاه هایی که در صفحات نمایش آن ها از این تکنولوژی استفاده شده است.

با وجود این فواید، به نظر می رسد نور LED می تواند برای سلامت انسان خطر آفرین نیز باشد. به استناد گزارش جدید منتشر شده توسط ANSES، عادت کردن چشم انسان به نور LED می تواند صدمات جبران ناپذیری را به سیستم بینایی وارد کند.

گزارشی که به تازگی منتشر شده نشان می دهد نور LED می تواند به طور بالقوه سلول های شبکیه را از بین برده و شفافیت دید را نیز کاهش دهد. این گزارش همچنین اشاره کرده که شدت زیاد نور LED می تواند پیر شدن بافت شبکیه را تسریع کرده و به کاهش دید و بیماری هایی از جمله لک های پوستی منجر شود. 

این اولین باری نیست که نور ساطع شده از دستگاه های مورد استفاده روزمره ما مخرب و آسیب زا شناخته شده است. پیش از این نیز در گزارش هایی اشاره شده بود که نور آبی ساطع شده از گوشی های هوشمند ممکن است به تسریع نابینایی و اختلالات خواب منجر شود.

با توجه به کارایی بالای لامپ های LED و مصرف انرژی کم توسط آن ها، در سال های اخیر شاهد افزایش استفاده از آن ها بوده ایم. انتظار می رود در صورت اثبات گزارش اخیر، افراد و شرکت ها در استفاده از این فناوری احتیاط بیشتری به خرج دهند. در آینده اطلاعات بیشتری در این زمینه منتشر خواهد شد.

1 نظر
  1. باتری می گوید

    ممنون از این اطلاع رسانی خوب و به موقع شما

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.